Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy należy złożyć wniosek o zwrot kosztów procesu

Adrian Prusik
Adrian Prusik

REKLAMA

REKLAMA

Wniosłam do sądu pozew przeciw pewnemu człowiekowi. Niestety zapomniałam w pozwie zwrócić się do sądu o zwrot kosztów w przypadku wygranego procesu. Czy mogę coś jeszcze z tym zrobić?

Strona przegrana w procesie cywilnym co do zasady zwraca wygranemu koszty procesu związane z celowym dochodzeniem praw. Jest to podstawowa reguła postępowania cywilnego, która odnosi się do procesu (w postępowaniu nieprocesowym zasady rozdziału kosztów są już inne).

REKLAMA

Nie zawsze też składanie wniosku o zwrot kosztów procesu będzie konieczne. W określonych sytuacjach sąd będzie orzekał o tym z urzędu. W innym przypadku, tylko na żądanie strony. Nie musi być ono jednak zgłoszone wraz z wnoszeniem pozwu.

Kiedy sąd orzeknie z urzędu

Zgodnie z art. 109 Kodeksu postępowania cywilnego sąd orzeka z urzędu o przysługujących stronie kosztach należnych, w sytuacji gdy strona działa bez adwokata, radcy prawnego lub rzecznika patentowego. W takiej sytuacji nie jest konieczne zgłaszanie roszczenia o zwrot poniesionych kosztów.

Zwrot kosztów na żądanie

W przeciwnej sytuacji, czyli gdy strona jest reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, konieczne będzie jednak zgłoszenie odpowiedniego żądania o zwrot poniesionych kosztów. W takiej sytuacji nie jest jednak konieczne formułowanie roszczenia już w samym pozwie.

Zobacz również serwis: Pełnomocnictwo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strona ma możliwość zgłosić swoje żądania dotyczące poniesionych wydatków najpóźniej do zamknięcia rozprawy bezpośrednio poprzedzające wydanie orzeczenia przez sąd (art. 109 par. 1)

Jak zgłosić żądanie

REKLAMA

Żądanie takie można zgłosić przede wszystkim poprzez złożenie w sądzie, w którym się toczy dana sprawa spisu poniesionych kosztów. Jeżeli nie dysponujemy takim spisem, wystarczy złożenie żądania o zwrot kosztów według norm przepisanych.

Złożenie spisu nie oznacza, że sąd przyzna stronie wygrywającej całkowitą sumę poniesionych wydatków. W orzeczeniu o przyznaniu kosztów sąd nakaże zwrot kosztów, biorąc pod uwagę celowość ich poniesienia w kontekście dochodzenia praw. Jeżeli w odniesieniu do części stwierdzi ich zbyteczność, wtedy nie zostaną one przyznane w całości.

Zobacz również serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Ewa
    2023-07-25 06:02:21
    Nie prawda. Rzeczywistosc moze wygladac inaczej. Jezeli strona przegrywajaca ma mocne zwiazki z sedziami wtedy to ona dyktuje czy sad zwroci poniesione koszty. Tak jest w przypadku firmy HOIST i reprezentujacego ja radce prawnego pana Kamila W. Pomimo ze sprawy przegrywa w sadach - brak legitymacji procesowej, brak dowodow to sad odsuwajac sedziego ktory wyrok wydal sprawe przejmuje sedzia z nadania PiS i prosi o PODYKTOWANIE UZASADNIENIA do odmowy zwrotu kosztow. Po czym przepisuje formulke do postanowienia o odmowie zwrotu kosztow przekraczajac wszystkie dozwolone przepisy KPC w tej kwestii. Prosze nie usuwac tego komentarza bo posiadam dokumenty dokumentujace moj komentarz, HOIST nie tylko nie zwraca pieniedzy z bezprawnej egzekucji ale i unika placenia kosztow. To mafia wspolpracujaca z sadami i prokuratorem.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czas urzędowy w Polsce

Jaki czas urzędowy obowiązuje w Polsce? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy? Czym jest czas środkowoeuropejski i czas letni środkowoeuropejski?

Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

Wybory 2023. Najważniejsze terminy dla wyborców

15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. O jakich przedwyborczych terminach warto pamiętać?

Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

REKLAMA

Czy przekazane gospodarstwo rolne wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Uchwała SN

„Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków” – uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 czerwca 2023 r.

Adwokat i radca prawny w 2024 r. zarobi dwa razy więcej? Na ten cel ma być przeznaczona dodatkowa kwota 120 milionów złotych, co da łącznie 240 milionów zł.

Podwojenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu w 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększyło przyszłoroczny budżet na ich wynagrodzenia.

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić online!

Przygotuj się do głosowania w wyborach 2023 r. Formalności możesz załatwić online. Sprawdź co!

Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić jeden z niewymagających warunków

Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić  jeden z niewymagających warunków. Sprawdź co zrobić!

REKLAMA

Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie 29 września 2023 r.

Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe weszło w życie 29 września 2023 r.

Książeczka żeglarska 2023 - nowy wzór i nowe rozporządzenie od 14 października. Co się zmieniło?

W dniu 14 października 2023 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie ministra infrastruktury z 27 września 2023 r. w sprawie książeczki żeglarskiej. Zostało ono właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie to wprowadza nowy wzór książeczki żeglarskiej, a także zmienia tryb wydawania tych dokumentów przez dyrektorów urzędów morskich.

REKLAMA