reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Jaka opłata za wniesienie pozwu

Jaka opłata za wniesienie pozwu

Jeśli składamy pozew do sądu powszechnego to zmuszeni jesteśmy do uiszczenia odpowiedniej opłaty. W zależności od tego jakiej kwoty spór dotyczy tym opłata jest wyższa.

W przypadku, gdy powstały między konsumentem a przedsiębiorcą spór nie został rozwiązany polubownie i nie ma szans na porozumienie się z drugą stroną, pozostaje dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Jeżeli sporna kwota, której żąda od przedsiębiorcy konsument nie przekracza 10 tys. zł, to pozew składa się do sądu w postępowaniu uproszczonym na specjalnym formularzu.

Ale samo złożenie pozwu nie jest czynnością bezpłatną. Wraz ze złożeniem tego pisma procesowego należy dokonać stosownej opłaty. Jest ona uzależniona od kwoty żądanej przez nas od przedsiębiorcy, określonej w pozwie, tzw. wartość przedmiotu sporu albo wartość przedmiotu umowy.

Wysokość opłat

Rozróżnia się opłaty stałe i stosunkowe. Opłaty stałe dotyczą spraw, które są rozpoznawane przez sąd w postępowaniu uproszczonym. Dotyczy to na przykład roszczeń wynikających z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przewyższa 10 tys. zł., roszczeń wynikających z rękojmi, gwarancji jakości lub niezgodności towaru z umową, jeśli wartość przedmiotu tej umowy nie przekracza 10 tys. zł.

Opłaty stałe wynoszą:

  • 30 zł , jeżeli wartość spornej kwoty żądanej w pozwie nie przekracza 2 000 zł,
  • 100 zł, jeżeli wartość spornej kwoty żądanej w pozwie jest w granicach od 2 000 złotych do 5 000 zł,
  • 250 zł jeżeli wartość spornej kwoty żądanej w pozwie jest w granicach od 5 000 złotych do 7 500 zł,
  • 300 zł jeżeli wartość spornej kwoty żądanej w pozwie przekracza 7 500 zł.

Jeżeli składamy pozew do sądu powszechnego, w którym wartość przedmiotu wynosi 1 500 złotych, to opłatę za wniesienie pozwu będzie trzeba uiścić w kwocie 30 zł. W przypadku gdy konsument zawarł umowę, której wartość przekracza 10 tys. zł zobowiązany jest do wniesienia opłaty stosunkowej. Wynosi ona 5% wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 000 zł.

Jeżeli składamy pozew np. z żądaniem zapłaty za auto, za które zapłaciliśmy 35 tys. zł, to opłata będzie wynosiła 5% od tej sumy.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. nr 167, poz. 1398 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama