reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Kiedy sąd powinien umorzyć postępowanie

Kiedy sąd powinien umorzyć postępowanie

Sąd umorzy postępowanie w sytuacji, gdy zawieszona sprawa nie zostanie podjęta, ale również wtedy, gdy wydanie wyroku stało się zbędne lub też niedopuszczalne.

Umorzenie oznacza zakończenie postępowania w sprawie bez orzekania co do meritum żądań powoda. Zgodnie z art. 182 Kodeksu postępowania cywilnego postępowanie ulega umorzeniu w sytuacji, gdy pomimo upływu określonego terminu od zawieszenia sprawy, nie zostaje ona podjęta.

Umorzenie zawieszonego postępowania

W przypadku zawieszenia na wniosek spadkobiercy, ale również w sytuacji gdy powód nie stawił się na rozprawę lub też nie dopełnił czynności, których brak uniemożliwia dalszy bieg procesu, postępowanie ulega umorzeniu w ciągu roku od daty postanowienia o zawieszeniu.

Oprócz tego postępowanie ulega umorzeniu również po roku, w przypadku utraty przez stronę zdolności sądowej, jeżeli brak jest jej następcy prawnego.

Zobacz również: Podjęcie postępowania zawieszonego z urzędu

Jeżeli zawieszenie postępowania nastąpiło wskutek śmierci strony, sąd umarza postępowanie po upływie pięciu lat.

Gdy wyrok jest zbędny

Umorzone będzie również postępowanie w sytuacji, gdy powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne.

Strony postępowania zawarły ugodę przed sądem. W tej sytuacji wydanie wyroku jest zbędne. Sąd wyda postanowienie o umorzeniu postępowania.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Cofnięcie pozwu

Podobna sytuacja będzie miała miejsce w sytuacji, gdy powód cofnie pozew. Cofnięcie pozwu jest wyrazem rezygnacji powoda z kontynuacji postępowania rozpoczętego wskutek wniesienia pozwu. Jest to tym samym rezygnacja z szukania ochrony prawnej w ramach tego postępowania. Cofając pozew, powód cofa tym samym swoje żądanie udzielenia mu ochrony prawnej na podstawie określonych w tym pozwie okoliczności faktycznych.

Może on tego dokonać aż do rozpoczęcia rozprawy. Jeżeli wraz z cofnięciem pozwu będzie połączone zrzeczenie się roszczenia wtedy też może tego dokonać, aż do momentu wydania wyroku. 

Zobacz również serwis: W sądzie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli zawieszona sprawa nie zostaje w odpowiednim czasie podjęta, sąd umarza postępowanie.
Jeżeli zawieszona sprawa nie zostaje w odpowiednim czasie podjęta, sąd umarza postępowanie.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama