reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Zażalenie na postanowienie o odmowie uchylenia poręczenia majątkowego

Zażalenie na postanowienie o odmowie uchylenia poręczenia majątkowego

Postanowienie Sądu odmawiające uwzględnienia wniosku oskarżonego o uchylenie środka zapobiegawczego w postaci poręczenia majątkowego podlega zgodnie z ogólną zasadą zaskarżeniu.

Na tle obowiązujących przepisów może jednak rodzić się wątpliwość do którego sądu powinniśmy skierować takie zażalenie – czy zgodnie z ogólną zasadą kontroli do sądu wyższej instancji czy też do tego samego sądu, który odmówił uwzględnienia wniosku o uchylenie poręczenia majątkowego?

Zobacz: Pozbawienie wolności za uporczywe nękanie


Zgodnie z art. 254 § 3 kpk zażalenie na postanowienie Sądu w przedmiocie wniosku o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego rozpoznaje ten sam sąd w składzie trzech sędziów. W tym miejscu należy przywołać ugruntowane stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w uchwale składu 7 sędziów z dnia 29 października 2004r. w sprawie I KZP 19/04 jak również uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 26 listopada 2003r. w sprawie I KZP 30/03. Oba te orzeczenia odnoszą się do właściwości i składu sądu rozpoznającego zażalenie na postanowienie Sądu I instancji wydanego na skutek wniosku oskarżonego złożonego na podstawie art. 254 § 1 kpk. Z powyższych orzeczeń wypływa wniosek, że gdyby ustawodawca zamierzał w art. 254 § 3 kpk uregulować kwestię właściwości i składu sądu tylko w odniesieniu do zażaleń wnoszonych przez oskarżonego w trybie § 2 tegoż artykułu (a więc w przedmiocie najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania), to tak zawężony zakres normy zostałby wyraźnie w tym paragrafie zawarty. 

Zobacz: Kodeks postępowania karnego

Skoro ustawodawca tego nie uczynił, a rozwiązanie polegające na uregulowaniu kwestii rozpoznania zażalenia zamieścił w odrębnej jednostce redakcyjnej przepisu stanowiącego ostatni z jej paragrafów oznacza to, że norma w tym paragrafie zawarta odnosi się do wszystkich zażaleń wnoszonych na postanowienia rozstrzygające wnioski oskarżonego składane na podstawie art. 254 § 1 kpk – a więc np. na postanowienie co do wniosku oskarżonego o uchylenie lub zmianę nieizolacyjnego środka zapobiegawczego, do których niewątpliwie należy poręczenie majątkowe. 


Reasumując należy stwierdzić, że zażalenie na postanowienie odmawiające uchylenia poręczenia majątkowego rozpoznaje ten sam sąd w składzie trzech sędziów, odmiennie niż w pozostałych wypadkach rozpoznania zażaleń, w tym także co do środków zapobiegawczych.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Nysztal

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd, prawo, fot. Fotolia
Sąd, prawo, fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama