| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Tylko ustne uzasadnienie wyroku?

Tylko ustne uzasadnienie wyroku?

Wygłoszenie tylko ustnego uzasadnienia wyroku przewidują zmiany w procedurze cywilnej, które weszły w życie 27 października 2014 roku. Ustne uzasadnienie wyroku będzie możliwe, gdy posiedzenie sądu będzie rejestrowane za pomocą urządzenia nagrywającego dźwięk lub obraz i dźwięk.

Od 27 października 2014 roku weszły w życie nowe przepisy kpc. Głównym celem ich wprowadzenia jest skrócenie i uproszczenie postępowania. Jedna z zaproponowanych zmian przewiduje możliwość wygłoszenia ustnego uzasadnienia wyroku, gdy posiedzenie jest rejestrowane za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk lub obraz i dźwięk.

Zobacz również: Nagrywanie spraw cywilnych

Czy wyroki będą uzasadniane tylko ustnie?

Ustne uzasadnienie będzie zamieszczane w protokole elektronicznym. Ma ono odpowiadać wymogom przewidzianym dla uzasadnienia pisemnego tj. powinno zawierać:

  • wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia (ustalenie faktów, które sąd uznał za udowodnione; dowodów, na których się oparł; przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności) oraz
  • wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ustne czy pisemne uzasadnienie wyroku?

Co istotne, ustne wygłoszenie uzasadnienia jest jedynie uprawnieniem sędziego, a nie jego obowiązkiem. Zatem sędzia nadal będzie miał możliwość sporządzenia pisemnego uzasadnienia wyroku. Jest to szczególnie istotne z perspektywy spraw skomplikowanych, w których uzasadnienia mają po kilkadziesiąt stron i ich odczytywanie byłoby bardzo czasochłonne.

Natomiast w przypadku jeżeli rozprawa nie jest rejestrowana, sędzia nie będzie miał tego rodzaju wyboru i uzasadnienie wyroku zawsze będzie przybierało formę pisemną.

Transkrypcja uzasadnienie ustnego

Nawet jednak wówczas, gdy uzasadnienie zostanie sporządzone ustnie, strona na wniosek będzie mogła uzyskać jego transkrypcję (spisaną treść ustnego uzasadnienia). W tym ostatnim wypadku pojawia się ciekawe zagadnienie dotyczące złożenia podpisu przez sędziego pod uzasadnieniem. Warto zauważyć, że transkrypcja nie będzie sporządzana osobiście przez sędziego, lecz przez transkrybenta. W konsekwencji sędzia będzie miał ograniczoną możliwość skontrolowania zgodności zapisu cyfrowego z pisemną transkrypcją. Pomimo tego, wydaje się, że sędziowie, będą podpisywać transkrypcję, na takich zasadach, na jakich dotychczas podpisywali uzasadnienie. Ciekawe jest również to, że cyfrowy zapis uzasadnienia implikuje ostateczny jego kształt. Zatem sędzia dostając spisane uzasadnienie, przed podpisaniem transkrypcji nie będzie mógł ingerować w jego treść czy też czynić uzupełnień.

Z punktu widzenia praktyki powyższa zmiana zasługuje na aprobatę, bowiem ma na celu przyspieszenie załatwiania spraw sądowych. Instytucja ta może być przydatna szczególnie w prostych sprawach cywilnych, gdzie uzasadnienia zazwyczaj są bardzo krótkie (i najpewniej będzie wykorzystywana głównie w nich).

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Autor: Maja Małecka - aplikant radcowski oraz Anna Augustyniak – adwokat, Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »