| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Pozew zbiorowy > Postępowania grupowe przeciwko gigantom

Postępowania grupowe przeciwko gigantom

Grupy poszkodowanych mogą pozwać zarówno małe firmy, jak i wielkie korporacje. Bez względu na wielkość i zasięg każdy bowiem podmiot powinien powinien postępować zgodnie z prawem.

Pozwy zbiorowe to narzędzie prawne funkcjonujące nie tylko w Polsce, ale do dawna także w wielu innych krajach, m.in. w Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Szwecji i we Włoszech.

Co ciekawe, grupy poszkodowanych pozywają nie tylko małe firmy, ale także wielkie korporacje.

Pozwano już m.in. firmę Google, Apple, oraz Sony. Googole oskarżone zostało przez użytkowników urządzeń mobilnych o śledzenie ich bez ich wiedzy i zgody. Okazało się bowiem, że firma zbiera dane o miejscach pobytu użytkowników, włącznie ze współrzędnymi GPS, godziną, informacjami o sieciach WiFi w zasięgu, a także numerami identyfikacyjnymi urządzeń.

Zobacz również: Pozwy zbiorowe w Polsce

Pozew zbiorowy przeciwko Apple złożyli do Sądu Okręgowego w Kalifornii narażeni na niemałe finansowe straty rodzice dzieci używających stworzonej przez firmę aplikacji. Aplikacja umożliwiała dokonywanie zakupów za pomocą prawdziwych pieniędzy. Dzieci korzystały z tej funkcji w większości nieświadomie, nabijając coraz to wyższe rachunki. 

Pozew zbiorowy przeciwko Sony związany jest z głośnymi atakami hakerskimi na sieć PlayStation Network. Podczas ataku zostały m.in. wykradzione dane kart kredytowych milionów graczy. Poszkodowani oskarżyli firmę o zaniedbania przy zabezpieczaniach sieci PSN oraz o zlekceważenie konieczności poinformowania swoich klientów o zaistniałej sytuacji.

Naturalnie wszystkie wymienione gigantyczne firmy światowej sławy uchylają się od odpowiedzialności, dysponują najlepszymi prawnikami i sporymi pokładami finansowymi.

Sprawy więc mogą nie być łatwe do wygrania. Nie warto jednak lekceważyć takich sytuacji, prawo jest bowiem prawem i należy go przestrzegać – w tej kwestii nie ma wyjątków.

Bierzmy przykład z naszych zachodnich sąsiadów i jeśli czujemy się pokrzywdzeni przez małą spółkę, czy też wielki koncern, jednoczmy siły – składajmy pozwy zbiorowe.

Polecamy serwis: Pozew zbiorowy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »