reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2010 > Kornel Morawiecki

Kornel Morawiecki

Jednym z kandydatów na urząd Prezydenta RP jest Kornel Morawiecki. Jest to mniej znany polityk, dlatego tym bardziej warto przyjrzeć się jego biografii.

Kornel Morawiecki to założyciel i przewodniczący „Solidarności Walczącej”, organizacji podziemnej działającej w latach 80.

Kornel Morawiecki urodził się 3 mają 1943 r. w Warszawie. Kornel Morawiecki jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył on Wydział Fizyki na tym Uniwersytecie w 1963 r. Następnie doktoryzował się na tej uczelni w 1970 roku. Następnie był zatrudniony na tej uczelni.

Od lat 60. angażuje się w działalność opozycyjną. Bierze udział w strajkach marcowych, następnie protestuje przeciwko interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji oraz przeciwko stłumieniu protestów na Wybrzeżu w 1970 r.

W 1980 r. uczestniczy w strajkach zorganizowanych we Wrocławiu.

Uczestniczył w I Zjeździe Solidarności jako przedstawiciel Dolnego Śląska. Z jego inicjatywy zostało stworzone „Posłanie do narodów związku Radzieckiego i krajów Europy Wschodniej”.

Cudem uniknął aresztowania w stanie wojennym. W tym czasie zajął się wydawaniem pism podziemnych.

W czerwcu 1982 r. założył „Solidarność Walczącą”. Organizację podziemną, która w swoim programie opowiadała się za niepodległością Polski, upadkiem komunizmu oraz zjednoczeniu Niemiec.

Aresztowany dopiero w 1987 r. W kwietniu 1988 r. zmuszony do opuszczenia Polski bez prawa powrotu.

Po 1989 r. tworzy Partię Wolności. Z ramienia tej partii próbuje dostać się do Sejmu. Niestety bez powodzenia. Chce kandydować w pierwszych wyborach prezydenckich, jednak nie udaje mu się zebrać wymaganej liczby podpisów.

Zobacz też: Kandydaci debatowali w TVP

W następnych latach staruje w wyborach do Senatu. Także bez powodzenia.

Odznaczony przez prezydenta Kazimierza Sabbata Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski. Odmówił natomiast przyjęcia Krzyża Wielkiego Odrodzenia Polski, uważając, że jego organizacja zasługuje jedynie na Order Orła Białego.

Jest kandydatem w zbliżających się wyborach prezydenckich. Popiera go Solidarność Walcząca oraz Konfederacja Polski Niepodległej- Obóz Patriotyczny. 

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

fot. kornelmorawiecki-razem.pl/
fot. kornelmorawiecki-razem.pl/

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama