REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandat bez możliwości odmowy – co zawiera projekt?

Mandat bez możliwości odmowy – co zawiera projekt?/Fot. Fotolia
Mandat bez możliwości odmowy – co zawiera projekt?/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mandat bez możliwości odmowy to rozwiązanie przewidziane w poselskim projekcie, który wpłynął do Sejmu. Planowane zmiany budzą sporo kontrowersji. Co mogą oznaczać w praktyce? Czy będzie można zaskarżyć mandat?

„Obowiązkowe mandaty” – poselski projekt

Do Sejmu 8 stycznia 2021 r. wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

REKLAMA

Projekt ten odnosi się do dwóch zasadniczych kwestii:

  • nakładania kar wolnościowych za wykroczenia przez referendarzy sądowych oraz
  • zaskarżania mandatów karnych.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Mandat bez możliwości odmowy

Główna zmiana w zakresie zaskarżania mandatów dotyczy rezygnacji z instytucji odmowy przyjęcia mandatu na rzecz możliwości zaskarżenia nałożonego mandatu do sądu.

Jak zaskarżyć mandat?

Co do zasady obwiniony nie będzie mógł odmówić przyjęcia mandatu. Będzie zaś mógł zaskarżyć w terminie 7 dni do sądu rejonowego nałożony mandat karny w zakresie zarówno co do winy, jak i co do kary. Do czasu jego uchylenia mandat ma pozostawać w mocy. Będzie on wykonalny na dotychczasowych zasadach, chyba że sąd wstrzyma jego wykonalność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odmowa odbioru mandatu

W razie odmowy odbioru mandatu lub odmowy albo niemożności pokwitowania odbioru mandatu przez ukaranego, funkcjonariusz sporządzi na mandacie odpowiednią wzmiankę. Mandat w takim przypadku ma zostać uznany za odebrany.

Mandat – jak się odwołać?

REKLAMA

W odwołaniu ukarany ma wskazać czy zaskarża mandat co do winy czy co do kary. Odwołanie ma zawierać wszystkie znane skarżącemu dowody na poparcie swych twierdzeń pod rygorem utraty prawa do powoływania tych dowodów w dalszym postępowaniu. W postępowaniu sądowym nie będzie można powoływać innych dowodów niż wskazane w odwołaniu, chyba że dowód nie był skarżącemu znany w chwili wniesienia odwołania.

W postępowaniu przed sądem pierwszej instancji nie obowiązywałby zakaz reformationis in peius. O możliwości orzeczenia na niekorzyść odwołującego się funkcjonariusz nakładający grzywnę będzie miał obowiązek pouczyć ukaranego.

Od wydanego w pierwszej instancji wyroku zapadłego w wyniku rozpoznania odwołania przysługiwałaby apelacja do sądu okręgowego.

Co z punktami karnymi?

Projekt nie zmienia założenia, zgodnie z którym sprawca otrzymuje punkty odpowiadające naruszeniu z dniem uprawomocnienia się rozstrzygnięcia. Organ Policji ma dysponować wszystkimi niezbędnymi danymi do naliczenia, przypisania i wprowadzenia punktów do systemu.

Od kiedy mandat bez możliwości odmowy?

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Czynności procesowe, w tym w postępowaniu mandatowym, dokonane przed dniem wejścia w życie ustawy będą skuteczne, jeżeli dokonano ich z zachowaniem przepisów dotychczasowych.

Jeżeli grzywna została nałożona mandatem karnym przed dniem wejścia w życie ustawy, to postępowanie mandatowe do czasu jego zakończenia ma toczyć się na podstawie dotychczasowych przepisów.

Podstawa prawna:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia

Polecamy serwis: Wykroczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

REKLAMA

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

REKLAMA