reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Opłacalne zawody > Kierowca mechanik i jeździec - dwa nowe zawody

Kierowca mechanik i jeździec - dwa nowe zawody

Kierowca mechanik i jeździec to dwa nowe zawody wprowadzone do klasyfikacji zawodów. To pokłosie nowelizacji rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

Jak poinformowało w poniedziałek MEN, kształcenie w obu nowych wprowadzonych zawodach prowadzone będzie w zasadniczych szkołach zawodowych oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Obecnie rozporządzenie ministra edukacji w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego zawiera 203 zawody ujęte w siedem grup.

Zawód kierowca mechanik został wprowadzony na wniosek ministra infrastruktury i rozwoju. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji konieczność jego wprowadzenia wynika z obserwowanego deficytu kadr z wykształceniem zasadniczym zawodowym, które mogłyby zasilić rynek pracy w branży transportowej, tj. zapełnić lukę w wykonywaniu usług związanych z przewozem rzeczy. O wprowadzenie tego zawodu zabiegali członkowie organizacji pracodawców Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej oraz stowarzyszenia branżowe i zawodowe.

Zobacz serwis: Praca

Zawód jeździec został wprowadzony na wniosek ministra sportu i turystyki. "W opinii ministra kształcenie młodych ludzi w tym zawodzie przygotuje fundament do odbudowania polskich sportów konnych. Szkoła zawodowa pozwoli stworzyć bazę dla rozwoju jeździectwa oraz umożliwi młodym ludziom, których pasjonują konie i jeździectwo, zdobycie wiedzy praktycznej i merytorycznej otwierającej ścieżki kariery na rynkach polskich i zagranicznych" - czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

Jak podaje raport „Removing the Blinkers World Horse Welfare and Eurogroup for Animals Raport” z 2015 r., wartość europejskiego biznesu jeździeckiego to 100 mld euro rocznie (ośrodki jeździeckie, sklepy ze sprzętem, produkcja pasz i sprzętu jeździeckiego, szkolenia dla jeźdźców i hodowców, trening i transport koni). Jego siłą napędową są odpowiednio przygotowane przez zawodowców konie. Szacuje się, że w Europie jest łącznie 400 tys. pełnoetatowych miejsc pracy w biznesie jeździeckim.

Uzasadniając wprowadzenie zawodu jeździec zaznaczono, że w Polsce w 2006 r. takich miejsc pracy było 42 tys. "Pochodzące z 2009 r. szacunki przewidują, że w Polsce w ciągu najbliższych kilkunastu lat: jeździectwo stanie się w Polsce sportem masowym, formą rekreacji, obejmującą 600-800 tys. osób, nastąpi wzrost popytu na konie wierzchowe i zaprzęgowe rzędu 150-200 tys. sztuk, które zostaną wyhodowane w Polsce albo będą sprowadzone z zagranicy rozwój jeździectwa i hodowli może zapewnić w Polsce 50-75 tys. miejsc pracy" - napisano.

W chwili obecnej w Polsce działają trzy tory wyścigowe, na których startują konie i jeźdźcy zarówno z kraju jak i z zagranicy. "Wraz ze zmianami, jakie zachodzą na polskim rynku wyścigów konnych, do których należy przede wszystkim wzrost rangi organizowanych wyścigów, rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę – trenerów oraz jeźdźców. Bez profesjonalnych jeźdźców hodowla, profesjonalna organizacja zawodów jeździeckich jak i prowadzenie treningu nie są możliwe. Kształcenie uczniów w zawodzie jeździec zwiększy szanse pozytywnych zmian w sektorze jeździeckim w Polsce, a młodym ludziom umożliwi realizowanie pasji i kariery w Polsce i na arenie międzynarodowej" - czytamy w uzasadnieniu do projektu noweli.

Zobacz serwis: Zarobki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 12.11.2015

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kierowca mechanik i jeździec - dwa nowe zawody. /fot. Fotolia
Kierowca mechanik i jeździec - dwa nowe zawody. /fot. Fotolia

OFERTA SPECJALNA: Komplet VAT 2020. Komentarz z książką Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Hanna Stachowiak

Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama