reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > Zasiłek rodzinny 2019 - wysokość, dokumenty, wniosek

Zasiłek rodzinny 2019 - wysokość, dokumenty, wniosek

Ile wynosi zasiłek rodzinny w 2019 r.? Kto może otrzymać świadczenie? Jak poprawnie złożyć wniosek z wymaganymi dokumentami?

O tym jak otrzymać zasiłek rodzinny na okres 2019/2020 w artykule Zasiłek rodzinny i dodatki na 2020 rok – wniosek od lipca 2019 r.

Od 18 kwietnia 2020 r. katalog okoliczności traktowanych jako utrata dochodów został tymczasowo powiększony o obniżenie wynagrodzenia lub dochodu z prowadzania własnej firmy z powodu przeciwdziałania COVID-19. Czytaj więcej: Obniżka wynagrodzenia z powodu koronawirusa jako utrata dochodu

Zasiłek rodzinny na utrzymanie dziecka

Zasiłek rodzinny jednym ze świadczeń rodzinnych, mających na celu pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Świadczenie przysługuje co do zasady do osiągnięcia przez dziecko 18. roku życia. Jeżeli jednak dziecko uczy się w szkole, to zasiłek przysługuje do ukończenia przez nie 21. roku życia. Na dziecko, które kontynuuje naukę w szkole lub szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności świadczenie można otrzymać do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Polecamy: Pracodawca w kryzysie

Osoby uprawnione do otrzymania świadczenia

Komu przysługuje zasiłek rodzinny?

Osobami uprawnionymi do zasiłku są:

  • rodzice, jedno z rodziców albo opiekun prawny dziecka;
  • opiekun faktyczny dziecka
  • osoba ucząca się

Kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania zasiłku rodzinnego w 2019 r.

Ważna jest sytuacja dochodowa.

Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie powinien przekraczać kwoty 674 zł.

Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 764 zł.

Zasada „złotówka za złotówkę” przy ubieganiu się o zasiłek rodzinny

Zasada ta obowiązuje od 2016 r. i umożliwia otrzymanie zasiłku rodzinnego w sytuacji przekroczenia kryterium dochodowego. Gdy dochód zostanie przekroczony o kwotę kryterium dochodowego pomnożoną przez liczbę członków rodziny ubiegającej się o zasiłek, to świadczenia przysługują w wysokości obniżonej o kwotę przekroczenia. Ważne, by dochód rodziny nie był wyższy niż łączna kwota zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami przysługujących danej rodzinie w okresie zasiłkowym.

Kwota zasiłku rodzinnego

Wysokość świadczenia jest uzależniona od wieku dziecka. Na dziecko w wieku do ukończenia 5. roku życia przysługuje zasiłek w kwocie 95 zł. Na dziecko powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia można otrzymać 124 zł. Na dziecko pełnoletnie do ukończenia 24. roku życia przysługuje kwota 135 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 19.06.2020

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Świadczenia i zasiłki w 2019 r. fot. shutterstock
Świadczenia i zasiłki w 2019 r. fot. shutterstock

Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki24.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama