REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek rodzinny 2019 - wysokość, dokumenty, wniosek

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Świadczenia i zasiłki w 2019 r. fot. shutterstock
Świadczenia i zasiłki w 2019 r. fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile wynosi zasiłek rodzinny w 2019 r.? Kto może otrzymać świadczenie? Jak poprawnie złożyć wniosek z wymaganymi dokumentami?

O tym jak otrzymać zasiłek rodzinny na okres 2019/2020 w artykule Zasiłek rodzinny i dodatki na 2020 rok – wniosek od lipca 2019 r.

REKLAMA

Od 18 kwietnia 2020 r. katalog okoliczności traktowanych jako utrata dochodów został tymczasowo powiększony o obniżenie wynagrodzenia lub dochodu z prowadzania własnej firmy z powodu przeciwdziałania COVID-19. Czytaj więcej: Obniżka wynagrodzenia z powodu koronawirusa jako utrata dochodu

Zasiłek rodzinny na utrzymanie dziecka

Zasiłek rodzinny jednym ze świadczeń rodzinnych, mających na celu pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Świadczenie przysługuje co do zasady do osiągnięcia przez dziecko 18. roku życia. Jeżeli jednak dziecko uczy się w szkole, to zasiłek przysługuje do ukończenia przez nie 21. roku życia. Na dziecko, które kontynuuje naukę w szkole lub szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności świadczenie można otrzymać do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Polecamy: Pracodawca w kryzysie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby uprawnione do otrzymania świadczenia

Komu przysługuje zasiłek rodzinny?

Osobami uprawnionymi do zasiłku są:

  • rodzice, jedno z rodziców albo opiekun prawny dziecka;
  • opiekun faktyczny dziecka
  • osoba ucząca się

Kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania zasiłku rodzinnego w 2019 r.

Ważna jest sytuacja dochodowa.

Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie powinien przekraczać kwoty 674 zł.

Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 764 zł.

Zasada „złotówka za złotówkę” przy ubieganiu się o zasiłek rodzinny

Zasada ta obowiązuje od 2016 r. i umożliwia otrzymanie zasiłku rodzinnego w sytuacji przekroczenia kryterium dochodowego. Gdy dochód zostanie przekroczony o kwotę kryterium dochodowego pomnożoną przez liczbę członków rodziny ubiegającej się o zasiłek, to świadczenia przysługują w wysokości obniżonej o kwotę przekroczenia. Ważne, by dochód rodziny nie był wyższy niż łączna kwota zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami przysługujących danej rodzinie w okresie zasiłkowym.

Kwota zasiłku rodzinnego

Wysokość świadczenia jest uzależniona od wieku dziecka. Na dziecko w wieku do ukończenia 5. roku życia przysługuje zasiłek w kwocie 95 zł. Na dziecko powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia można otrzymać 124 zł. Na dziecko pełnoletnie do ukończenia 24. roku życia przysługuje kwota 135 zł.

Ponadto, do zasiłku rodzinnego przyznawane są dodatki z tytułu:

- urodzenia dziecka -1000,00 zł;

- opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego - 400,00 zł miesięcznie;

- samotnego wychowywania dziecka - 193,00 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 386,00 zł na wszystkie dzieci;

- wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej - 95,00 zł miesięcznie na trzecie i na następne dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego;

- kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego:

  • 90,00 zł miesięcznie na dziecko w wieku do ukończenia 5. roku życia,
  • 110,00 zł miesięcznie na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 24. roku życia;

- rozpoczęcia roku szkolnego - 100,00 zł na dziecko;

- podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania

  • 113,00 zł miesięcznie na dziecko w związku z zamieszkiwaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, a także szkoły podstawowej lub gimnazjum w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności,
  • 69,00 zł miesięcznie na dziecko w związku z dojazdem z miejsca zamieszkania do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły, w przypadku dojazdu do szkoły ponadgimnazjalnej, a także szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki w zakresie odpowiadającym nauce w szkole ponadgimnazjalnej.

W pewnych sytuacjach zasiłek rodzinny nie przysługuje

Ustawa o świadczeniach rodzinnych wymienia przypadki, kiedy zasiłek rodzinny nie przysługuje. Chodzi o sytuacje, gdy:

1) dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim;

2) dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej;

3) osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie;

4) pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko;

5) osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:

a) rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,

b) ojciec dziecka jest nieznany,

c) powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,

d) sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka,

e) dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach;

6) członkowi rodziny przysługuje na dziecko zasiłek rodzinny za granicą, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Wniosek o zasiłek rodzinny

Aby otrzymać zasiłek rodzinny, należy złożyć wniosek w tradycyjnej papierowej formie lub elektronicznie. Dokumenty składa się w urzędzie gminy lub miasta (może to być też ośrodek pomocy społecznej, jeżeli realizuje świadczenia rodzinne w danej gminie) właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Formularz wniosku można otrzymać na miejscu lub pobrać ze strony https://empatia.mpips.gov.pl/documents/10180/57275/Wniosek+o+ustalenie+prawa+do+zasi%C5%82ku+rodzinnego+oraz+dodatk%C3%B3w+do+zasi%C5%82ku+rodzinnego/c404f932-d6e3-41bb-ba2c-de5c16a68b7e

Wniosek w postaci elektronicznej składa się za pośrednictwem portalu Emp@tia.

Należy do niego dołączyć dokument potwierdzający wiek dziecka (np. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka) oraz zaświadczenia lub oświadczenia o dochodzie. Ubiegając się o dodatki do zasiłku, należy również złożyć odpowiednie dokumenty np. kopię odpisu prawomocnego wyroku sądu orzekającego rozwód w przypadku ubiegania się o dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

Terminy

Prawo do zasiłku rodzinnego ustalane jest na okres zasiłkowy, który nie pokrywa się z danym rokiem kalendarzowym. W 2019 r. mamy do czynienia z dwoma okresami zasiłkowymi: od 1 listopada 2018 r. do dnia 31 października 2019 r. oraz od 1 listopada 2019 do 31 października 2020 r.

Chciałabym w 2019 r. złożyć wniosek o zasiłek rodzinny. Czy powinnam poczekać z tym do lipca? Czy możliwe jest złożenie wniosku na przykład w marcu 2019 r.?

Pierwsze wnioski o zasiłek rodzinny można składać od 1 lipca (w formie elektronicznej) lub od 1 sierpnia (w formie papierowej). Złożenie wniosku po 30 listopada 2018 r. oznacza, iż zostanie on rozpatrzony od miesiąca złożenia bez możliwości wyrównania świadczeń za poprzednie miesiące.

Jeżeli wniosek wraz z wymaganymi dokumentami zostanie złożony:

- do 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do 30 listopada.

- od 1 września do 31 października, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do 31 grudnia.

- od 1 listopada do 31 grudnia danego roku, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2018 r., poz. 2220 z późn. zm.)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2018 r., poz. 1497)

Polecamy serwis: Zasiłek rodzinny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Rząd proponuje podwyżkę o 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA