reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > Dla kogo dodatek z tytułu urodzenia dziecka

Dla kogo dodatek z tytułu urodzenia dziecka

Prawo do dodatku z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka. Jest to dodatek jednorazowy, który wynosi 1 000 złotych.

Uprawnionym do dodatku z tytułu urodzenia dziecka jest matka, ojciec lub prawny opiekun dziecka. Dodatek przysługuje także opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, pod warunkiem, że nie został przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka.

Dodatek przysługuje jednorazowo, w wysokości 1 000 zł.

W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko.

Zobacz także:Jakie są dodatki do zasiłku rodzinnego

Warunkiem koniecznym przyznania dodatku z tytułu urodzenia dziecka jest pozostawanie przez kobietę pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną.

Do 31 grudnia 2011 roku został zawieszony warunek udokumentowania pozostawania matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Aby uzyskać dodatek z tytułu urodzenia dziecka, wystarczy przedstawić zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną, potwierdzające co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży przeprowadzone przez lekarza ginekologa lub położną.

Wniosek o dodatek z tytułu urodzenia dziecka składa się do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Po tym czasie dodatek przepada. Wniosek o becikowe można złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej, w zależności, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne w danej miejscowości.

Pani Magdalenie urodziła się córka i syn. W trakcie ciąży przebywała ona pod opieką lekarską. Złożyła wniosek o dodatek z tytułu urodzenia dziecka. Złożyła wniosek o dwa dodatki. Przyznano jej prawo i wypłacono dwa dodatki, ponieważ w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko.

Do wniosku o becikowe dołączamy następujące dokumenty:

  • dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o becikowe
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia dziecka;
  • pisemne oświadczenie, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe np. przez drugiego z rodziców).
  • zaświadczenie lekarskie o opiece medycznej od 10 tygodnia ciąży.

Zobacz dział: Zasiłek rodzinny

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama