REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko, Dłużnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jazda motorowerem tylko z prawem jazdy kategorii AM

Nowa kategoria prawa jazdy AM będzie uprawniała do kierowania motorowerem. Aby uzyskać konieczny dokument trzeba osiągnąć minimalny wiek 14 lat i zdać egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

Wezwanie do zapłaty z firmy windykacynej - co robić?

Zdarza się, że otrzymujemy z firmy windykacyjnej tajemnicze wezwanie do zapłaty. Wynika z niego, że jesteśmy zobowiązani do zapłaty kwoty X, w tym bardzo wysokich odsetek oraz kosztów windykacji. Gdzieś na marginesie wezwania zauważamy adnotację, że dochodzona wierzytelność została zakupiona np. od jednego z operatorów sieci komórkowej. Niestety brak jakichkolwiek załączonych dokumentów i lakoniczność informacji udzielonych przez firmę windykacyjną sprawie, że nie jesteśmy w stanie zweryfikować z czego wynika zobowiązanie, czy faktycznie istnieje, a jeżeli tak, to w jakiej kwocie.

Kiedy konsument może zostać wpisany do bazy dłużników?

Do bazy Biura Informacji Gospodarczej mogą zostać wpisani nie tylko dłużnicy, którzy uporczywie unikają płacenia swoich długów. Jest bowiem możliwe, aby do BIG trafiła osoba, która zapomniała zapłacić raty i zlekceważyła otrzymane od wierzyciela wezwanie do zapłaty.

Jak przebiega odebranie dziecka w związku z przemocą w rodzinie?

Pracownik socjalny ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia sądu opiekuńczego, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin, o odebraniu dziecka z rodziny i umieszczeniu go u niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo - wychowawczej. Decyzja o odebraniu dziecka musi być zatwierdzona przez sąd rodzinny w szczególnym trybie (tj. w ciągu 24 godzin).

REKLAMA

Czym jest wyjawienie majątku, czyli do czego dłużnik może zostać zobowiązany przez sąd?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z zyskami, ale także niebezpieczeństwem poniesienia strat i utraty płynności finansowej, a w konsekwencji nawet upadłości. W takiej sytuacji, konieczne jest określenie majątku dłużnika, z którego nastąpi zaspokojenie wierzyciela. Wyjawienie majątku odbywa się według określonej procedury, którą rozpoczyna złożenie przez wierzyciela wniosku do sądu.

Rozwód i separacja a dobro dziecka

Pojęcie „dobro dziecka”, jakim posługuje się ustawodawca w art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie zostało zdefiniowane w przepisach. Nie ulega jednak wątpliwości, iż dobro dziecka jest zagrożone za każdym razem, gdy następuje rozkład pożycia między rodzicami. Brak definicji kodeksowej pozwala na tworzenie definicji ważnych dla konkretnego przypadku. Dzięki temu istnieje możliwość samodzielnego dokonywania wykładni tego pojęcia.

Kiedy poręczyciel musi spłacić dług?

Poręczenie jest najczęstszym sposobem zabezpieczenia pożyczek i kredytów udzielanych przez banki. Często jesteśmy proszeni o udzielenie poręczenia lub sami musimy znaleźć osoby, które zgodzą się w ten sposób zabezpieczyć, np. zaciąganą przez nas pożyczkę. Życie daje jednak wiele przykładów, które mogą stanowić przestrogę przed tego rodzaju uprzejmościami. Czym jest poręczenie? Przeczytaj, co radzi ekspert.

Kilka rad praktycznych o postępowaniu egzekucyjnym

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą jest nastawiony na zysk. Jeżeli jednak zawrze umowę z nieuczciwym kontrahentem, który nie ma zamiaru uregulować swojego zobowiązania, może z tego tytułu ponieść stratę. Aby jednak tak się nie stało, ma całą gamę prawnie określonych możliwości, aby uzyskać swoją należność.

REKLAMA

Dzieci na nartach - w kasku czy bez?

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują już obowiązku korzystania przez dzieci z kasków ochronnych podczas jazdy na nartach. Warto jednak w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych na stoku.

Ferie - jakie obowiązki ma organizator zimowiska?

W czasie ferii wielu rodziców decyduje się na skorzystanie ze zorganizowanych form zimowego wypoczynku. Warto wiedzieć czego możemy oczekiwać od osób sprawujących w tym czasie opiekę nad dziećmi.

Sprzedaż wierzytelności – sprawdź czym jest i czy się opłaca

Przedsiębiorca występujący w obrocie musi liczyć się z możliwością utraty płynności finansowej. W sytuacji, gdy nie może on uregulować swoich długów, może je sprzedać. Operacja ta jest dozwolona prawem i regulowana przez przepisy prawa cywilnego. Korzystają z niej zarówno małe przedsiębiorstw, jak i firmy międzynarodowe.

Kiedy następuje przedawnienie roszczeń?

Prowadząc działalność gospodarczą oczywistym jest, że ma to na celu osiąganie zysków. Jednak, może mieć miejsce sytuacja, w której pomimo zawarcia umowy, kontrahent nie wykona swojego świadczenia. W takiej sytuacji przedsiębiorca może oczywiście żądać jego wykonania przed sądem. Jeżeli sąd przychyli się do jego żądań i zasądzi roszczenie, możliwa staje się egzekucja wierzytelności.Należy jednak przy tym pamiętać, że roszczenia przedawniają się.

Czym są i jak kształtują się koszty egzekucji?

Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z możliwością poniesienia straty. To może wiązać się z niemożliwością regulowania swoich bieżących zobowiązań, a w konsekwencji z wystąpieniem wierzyciela na drogę sądową. Jeżeli sąd przyzna wierzycielowi rację, ten ma prawo wszcząć egzekucję. Prowadzenie egzekucji wiąże się z kosztami. Jakimi?

W jaki sposób można wpłynąć na kontrahentów, którzy nie regulują swoich zobowiązań!

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą musi liczyć się, nie tylko z uzyskiwaniem dochodów, ale także z możliwością poniesienia straty. Jeżeli straty te są ponoszone długo, mogą prowadzić do utraty płynności finansowej, czyli zadłużenia. W takiej sytuacji istnieje spora szansa na wpisanie przedsiębiorcy do Krajowego Rejestru Długów.

Sprawdź jakie są koszty czynności w postępowaniu egzekucyjnym!

Postępowanie egzekucyjne ma na celu odzyskanie przez wierzyciela jego wymagalnego roszczenia. Obok samego postępowania warto przyjrzeć się samym kosztom sądowym, które z nim się wiążą.

Jakie koszty i opłaty przy postępowaniu egzekucyjnym?

Prowadzenie egzekucji wiąże się oczywiście z kosztami. Te zależą od rodzaju egzekwowanego świadczenia, jego wartości, a także nakładu pracy komornika. Przy wyliczaniu kosztów bierze się też pod uwagę wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wówczas komornik pobiera określony przepisami prawa procent tego wynagrodzenia.

Jak kształtują się opłaty przy egzekucji świadczeń pieniężnych?

Niespłacanie swoich zobowiązań może skutkować postępowaniem sądowym, w wyniku którego wierzyciel uzyska tytuł wykonawczy, co pozwoli mu na wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Postępowanie egzekucyjne wiąże się oczywiście z kosztami. Warto wiedzieć jak kształtują się owe koszty, w przypadku egzekucji różnych rodzajów świadczeń. Najprostszym podziałam egzekwowanych świadczeń jest podział na pieniężne i niepieniężne.

Restrukturyzacja zadłużenia pomoże w spłacie kredytu

Restrukturyzacja jest korzystna dla obu stron. Bank odzyska swoje pieniądze, a my unikniemy procedury windykacyjnej i nie będziemy odnotowani w Bankowym Rejestrze Niesolidnych Klientów.

Upadłość konsumencka - poradnik

Konsument, aby móc wszcząć konsumenckie postępowanie upadłościowe musi być: po pierwsze, niewypłacalny, czyli nie regulować swoich zobowiązań, a ponadto jego niewypłacalność musiała powstać na skutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności.

Postępowanie egzekucyjne, czyli kilka praktycznych porad, na które warto zwrócić uwagę

Występując w obrocie każdy podmiot powinien liczyć się z możliwością utraty płynności finansowej, swojej lub kontrahenta, a tym samym niemożnością regulacji wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji jest oczywiście możliwość zainicjowania postępowania przed sądem i dochodzenie tam swoich roszczeń. Jeżeli sąd zaś uzna roszczenie za zasadne, orzeczenie zapadłe w tej kwestii stanowi podstawę wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Wydaje się, że każdy wie jak postępowanie egzekucyjne wygląda, jakie wiążą się z tym działania. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka praktycznych kwestii, które mogą mieć bardzo znaczący wpływ na egzekucję należności.

Kiedy i jak postępowanie egzekucyjne może zostać zawieszone?

Postępowanie egzekucyjne niesie pomoc podmiotowi, który domaga się ochrony swojego roszczenia. Istnieją jednak przypadki, w których postępowanie zostaje zawieszone, z urzędu, bądź też na wniosek uprawnionego do żądania tego podmiotu.Kiedy i jak postępowanie egzekucyjne zostanie zawieszone?

W jaki sposób może być prowadzona egzekucja roszczeń alernatywnych?

W przypadku zaistnienia sytuacji niemożliwości uzyskania należnego roszczenia wierzycielowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu w celu uzyskania swojej należności. Jeżeli sąd uzna roszczenie za zasadne i wyda w tym przedmiocie orzeczenie, jest to pierwszy krok do wszczęcia egzekucji.

Co wolno, a czego nie wolno komornikowi – sprawdź jak powinien pracować komornik

Komornik wykonuje swoje zadania osobiście, z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach prawa. Dlatego też, jeżeli czynności będą wykonywane przez inny podmiot, np. pełnomocnika komornika, przedsiębiorca ma prawo interweniować.Co wolno, a czego nie wolno komornikowi - czytaj w dalszej części artykułu.

Akt notarialny - czy może być podstawą do wszczęcia egzekucji?

Występując w obrocie przedsiębiorca zawiera z kontrahentami różnego rodzaju umowy. Jeżeli umowa ta nie zostanie wykonana, przedsiębiorca może wystąpić do sądu o ochronę swojego roszczenia. Orzeczenie wydane w takim postępowaniu może być tytułem egzekucyjnym, które pod nadaniu klauzuli wykonalności jest tytułem wykonawczym. Takim tytułem może być także akt notarialny.

Poronienie - co z pochówkiem płodu?

Rodzice, którym urodziło się martwe dziecko, mogą pochować je z należnym mu szacunkiem. Jak wygląda procedura pochówku płodu?

Kiedy kobiecie przysługuje prawo do przerwania ciąży?

Z Konstytucji RP wynika uprawnienie człowieka do samostanowienia (art. 47), prawo do ochrony życia (art. 38) i zdrowia (art. 68). Jednak w trzech przypadkach prawo zezwala kobiecie na przerwanie ciąży. Kwestie te reguluje ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i przerywania ciąży.

Kiedy do adopcji konieczna jest zgoda blankietowa?

Przysposobienie całkowite jest odmianą przysposobienia pełnego. Przysposobienie całkowite jest możliwe, gdy rodzice naturalni dziecka zgodzili się przed sądem na przysposobienie ich dziecka, nie wskazując osoby, która ma je przysposobić tzw. zgoda blankietowa. Wówczas zawsze sporządza się nowy akt urodzenia dziecka, z przysposabiającymi wpisanymi jako rodzice. Dziecko otrzymuje tez nazwisko "nowych" rodziców.

Telefon w sprawie zaginionych dzieci 116 000

Telefon dla Dzieci Zaginionych działa od marca 2009 r. i jest wspólnym numerem telefonu w sprawie dziecka zaginionego dla całego obszaru UE. W Polsce telefon ten obsługuje Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych .

Jak bardzo poprawił się rynek kredytów hipotecznych w grudniu?

Dla większości kredytobiorców grudzień okazał się znakomitym miesiącem do zaciągnięcia długu. Banki obniżyły przeciętne marże i oprocentowanie kredytów hipotecznych. Istotne jest to, że obniżki dotyczyły zarówno kredytów walutowych, jak i złotowych.

Egzekucja z ruchomości - zajęcie

Egzekucja z ruchomości jest jednym ze sposobów egzekucji, który winien wskazać wierzyciel we wniosku egzekucyjnym, aby komornik mógł prowadzić postępowanie z majątku ruchomego dłużnika.

Pomocna dłoń Azji

Japonia łączy się z Chinami w walce z kryzysem i deklaruje udzielenie wsparcia Staremu Kontynentowi. Japoński minister finansów dał słowo, że zakupi obligacje, wyemitowane przez Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej, stworzony specjalnie z myślą o krajach, które znajdują się w tarapatach. Kraj Kwitnącej Wiśni może nabyć nawet przeszło 20% wszystkich, wspomnianych papierów wartościowych.

Jakie zmiany w opiece nad dziećmi do lat 3?

Zgodnie z ustawą o opiece na dziećmi w wieku do lat 3 opieka nad najmłodszymi będzie sprawowana przez żłobki, kluby dziecięce, opiekunów dziennych oraz nianie. Nowa ustawa wychodzi naprzeciw potrzebom rodziców, a przede wszystkim matek, starających się o powrót do pracy.

Obok żłobków kluby dziecięce oraz dzienni opiekunowie

Przyjęta przez Sejm ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech przewiduje nowe formy opieki nad maluchami. Najmłodszymi zajmą się nie tylko żłobki, ale też nianie, opiekunowie dzienni oraz kluby dziecięce.

Jakie dowody w sprawie o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa?

W sprawie o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa sąd powinien dopuścić wszystkie dowody, dzięki którym można wykazać, że jest ono niemożliwe. Przeprowadzenie dowodu i jego wynik nie zwalnia sądu od przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków i stron w sposób wyczerpujący.

Z ważnych powodów można żądać rozwiązania przysposobienia

Z ważnych powodów zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający mogą żądać rozwiązania stosunku przysposobienia przez sąd. Rozwiązanie stosunku przysposobienia nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro małoletniego dziecka.

Opornego dłużnika można zobowiązać do wyjawienia majątku

Gdy z zajętego majątku dłużnika nie jest możliwe zaspokojenie egzekwowanych należności, można wnioskować o zobowiązanie dłużnika do wyjawienia majątku. Trudno oceniać skuteczność tego środka. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość jego zastosowania.

Co oznacza, że dłużnik jest zobowiązany przemiennie?

Czasami spełnienie świadczenia, do którego zobowiązany jest dłużnik może nastąpić przez spełnienie jednego z kilku świadczeń. Jest to tzw zobowiązanie przemienne. Jaki wpływ na spełnienie tego, a nie innego świadczenia ma wierzyciel?

Na czym polega solidarna odpowiedzialność dłużników za zobowiązania?

Zobowiązanie dłużników wobec wierzyciela może mieć charakter solidarny. Na czym polega zasada solidarności dłużników i jaki ma ona skutek wobec wierzyciela?

Jak wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa?

Zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Uprawnionymi do wniesienia pozwu o zaprzeczenie ojcostwa są: mąż matki, matka lub dziecko oraz prokurator. Małoletnie dziecko powinno być reprezentowane w procesie o zaprzeczenie ojcostwa przez specjalnie w tym celu ustanowionego kuratora.

Czym jest ubezpieczenie posagowe?

Ubezpieczenie posagowe to jeden ze sposobów na zapewnienie materialnego bytu dziecka w dorosłym życiu. Umowa dotycząca takiego ubezpieczenia jest zawierana na rzecz dziecka. Co należy wiedzieć o takim ubezpieczeniu?

Dzieci plus fajerwerki - co na to prawo?

Dziecko nie może samodzielnie kupić fajerwerków. Ich używanie powinno mieć miejsce tylko pod nadzorem rodziców.

Sprawdź jak wygląda zabezpieczenie roszczeń niepieniężnych

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien liczyć się nie tylko z możliwością osiągania zysków, ale również z utratą płynności finansowej i niemożliwością regulacji swoich zobowiązań. W takiej sytuacji wierzyciel może wystąpić do sądu o pomoc w odzyskaniu swojej należności. Oprócz tego przepisy przewidują możliwość wnioskowania o zabezpieczenie roszczenia.

Czy dziecko może być pracownikiem

Przepisy zezwalają na korzystanie za wynagrodzeniem z pracy dzieci przez podmioty prowadzące działalność kulturalna, artystyczną, sportową lub reklamową. Praca ta nie może jednak zagrażać życiu, zdrowiu i rozwojowi psychofizycznemu dziecka. Oprócz tego pracodawca, który chce zatrudnić dziecko musi uzyskać zgodę przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka oraz zezwolenie właściwego inspektora pracy.

Zaprzeczenie ojcostwa - kiedy możliwe?

Mężczyźnie przysługuje możliwość wniesienia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Musi jednak zachować odpowiedni termin i spełnić odpowiednie wymogi.

Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad zdrowym dzieckiem?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko w razie konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, ale także w związku z potrzebą opieki nad zdrowym dzieckiem. Kiedy przysługuje taki zasiłek i jak się o niego starać.

Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy na chore dziecko?

Pracownik, który opiekuje się chorym dzieckiem i w związku z tym nie może pracować, może liczyć na zasiłek opiekuńczy. Podpowiadamy gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty dołączyć do wniosku.

Zasiłki - jaka pomoc dla rodziców?

Wychowanie dziecka wiąże się z wielkimi wydatkami. By pomóc rodzicom w wychowaniu ich pociech Państwo przewiduje wiele świadczeń oraz dodatków, o które należy zabiegać.

Co zrobić, gdy firma popadnie w długi?

Rosnące zobowiązania i malejące przychody to problem, który dotyka wiele firm. Okres kryzysu na stałe odcisnął piętno na budżetach małych i średnich przedsiębiorstw. Jak sobie poradzić z długami, aby wyprowadzić biznes na prostą drogę?

Jakie są podstawowe zasady wykonywania umów?

Niewłaściwy sposób wykonania umowy może sprawić, że choć praca lub wpłata została fizycznie wykonana, nie ma ona mocy zamknięcia umowy. W skrajnych przypadkach może to skutkować nawet odszkodowaniem dla drugiej strony umowy.

Kto może zostać opiekunem prawnym dziecka?

W przypadku, gdy rodzicom dziecka odebrane są prawa rodzicielskie lub w ogóle są nieznani, opiekę dla małoletniego musi ustanowić sąd.

REKLAMA