| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Rodzina zastępcza > Podział kompetencji między rodziną zastępczą a rodzicami

Podział kompetencji między rodziną zastępczą a rodzicami

Jeżeli sąd opiekuńczy nie postanowi inaczej, obowiązek i prawo wykonywania bieżącej pieczy nad osobą małoletniego umieszczonego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, jego wychowania oraz reprezentowania w dochodzeniu świadczeń przeznaczonych na zaspokojenie jego potrzeb należą do rodziny zastępczej albo placówki opiekuńczo-wychowawczej. Inne obowiązki i prawa wynikające z władzy rodzicielskiej należą do rodziców małoletniego.

Kompetencje rodziny zastępczej lub placówki opiekuńczo - wychowawczej

Do rodziny zastępczej lub placówki opiekuńczo – wychowawczej należy bieżąca piecza nad małoletnim, w tym jego wychowanie oraz reprezentowanie w dochodzeniu przed sądem wszelkich świadczeń przeznaczonych na zaspokajanie jego potrzeb i ich egzekwowanie, np. alimenty, renta na rzecz dziecka.

Kompetencje rodziców

Rodzice zachowują takie obowiązki jak: piecza nad dzieckiem (ale nie bieżąca), np. wybór szkoły dla dziecka, leczenie, zarząd majątkiem dziecka oraz reprezentowanie dziecka we wszystkich bieżących sprawach z wyłączeniem dochodzenia świadczeń na utrzymanie.

Zobacz również serwis:Dziecko i prawo

Obowiązek i prawo dochodzenia alimentów na rzecz małoletniego umieszczonego w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo – wychowawczej powierzonego ich pieczy ma zastosowanie również wówczas, gdy rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej.

Podział obowiązków

Podział obowiązków między rodziną zastępczą lub placówką opiekuńczo – wychowawczą a rodzicami obowiązuje bez potrzeby wypowiadania się w tym względzie sądu opiekuńczego. Sąd opiekuńczy może postanowić inaczej w postanowieniu zawierającym zarządzenie umieszczenia małoletniego w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo – wychowawczej lub w postanowieniu wydanym później. Sąd może więc rozkład kompetencji rozszerzyć lub ograniczyć, np. gdy ingerencja sądu wynikała z rażącego zaniedbywania przez rodziców procesu leczenia dziecka lub terapii, wówczas należy uznać, że w interesie dziecka jest, aby reprezentowanie w tym zakresie nie należało do rodziców.

Zobacz również: Adopcja

Przedstawiony podział obowiązuje od chwili faktycznego umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo – wychowawczej, a nie od chwili uprawomocnienia się orzeczenia.
Sprawy doboru rodzin zastępczych oraz współdziałania sądów opiekuńczych z organami administracji państwowej w tych sprawach, a także zakresu i form pomocy Państwa na rzecz dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych i zasady odpłatności rodziców za pobyt ich dzieci w tych rodzinach oraz postępowanie w tych sprawach - regulują odrębne przepisy.

Jeżeli dziecko zostało umieszczone u osoby trzeciej na podstawie umowy rodziców z tą osobą to regulacje te nie znajdą zastosowania.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »