REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zarejestrować w Polsce urodzenie dziecka za granicą?

Podanie o umiejscowienie w polskich księgach stanu cywilnego aktu urodzenia dziecka należy złożyć w urzędzie stanu cywilnego właściwym ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania w Polsce jego rodziców.
Podanie o umiejscowienie w polskich księgach stanu cywilnego aktu urodzenia dziecka należy złożyć w urzędzie stanu cywilnego właściwym ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania w Polsce jego rodziców.

REKLAMA

REKLAMA

Wprawdzie nie ma obowiązku rejestracji w Polsce dziecka urodzonego za granicą, jednak umiejscowienie aktu urodzenia jest konieczne, aby uzyskać polski paszport, dowód osobisty czy numer PESEL.

Gdzie z wnioskiem o rejestrację?

REKLAMA

Podanie o umiejscowienie w polskich księgach stanu cywilnego aktu urodzenia dziecka należy złożyć w urzędzie stanu cywilnego właściwym ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania w Polsce jego rodziców.

W sytuacji, gdy rodzice - obywatele polscy nigdy nie zamieszkiwali w Polsce, wniosek powinien być złożony w Urzędzie Stanu Cywilnego Warszawa-Śródmieście.

Rejestracji możemy dokonać osobiście, ale nie tylko. Może to za nas zrobić ustanowiony pełnomocnik. W taki przypadku powinniśmy udzielić mu pełnomocnictwa na piśmie.

Wniosek o rejestrację mogą złożyć również członkowie najbliższej rodziny. Nie jest wówczas wymagane udzielanie im upoważnienia w formie pisemnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotyczy to następujących członków rodziny:
- wstępnych;
- zstępnych;
- rodzeństwa;
- małżonka;
- przedstawiciela ustawowego.

Rejestracji dokonamy także za pośrednictwem polskiego konsulatu.

Dokumenty składane w urzędzie stanu cywilnego

Poza podaniem w polskim urzędzie stanu cywilnego należy złożyć następujące dokumenty:
- oryginalny odpis zagranicznego aktu urodzenia;
- urzędowe tłumaczenie aktu urodzenia (dokonane w Polsce przez tłumacza przysięgłego, a za granicą poświadczone przez konsula);
- odpisy aktów urodzenia rodziców (jeżeli rodzice są małżeństwem i zawarcie związku małżeńskiego za granicą nie zostało zarejestrowane, należy złożyć także dokumenty konieczne do rejestracji).

Zobacz również: Jak zarejestrować w Polsce małżeństwo zawarte za granicą?

Jeżeli upoważniamy do złożenia wniosku inną osobę (i nie jest należy ona do naszych zstępnych, wstępnych, rodzeństwa ani nie jest małżonkiem lub przedstawicielem ustawowym), powinniśmy pamiętać o dołączeniu pisemnego upoważnienia.

Kiedy konieczne jest wystąpienie o zaprzeczenie ojcostwa?

Zgodnie z prawem polskim domniemanie ojcostwa może zostać obalone jedynie na drodze sądowej, poprzez wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

REKLAMA

W praktyce z domniemaniem, iż ojcem dziecka jest mężczyzna, który jest mężem matki dziecka mamy do czynienia, gdy dziecko urodziło się w czasie, w którym:
- jego matka pozostaje w związku małżeńskim nawet wówczas, gdy małżonek nie jest ojcem dziecka;
- jego matka nie pozostaje w związku małżeński, ale od dnia orzeczenia rozwodu upłynęło mniej niż 300 dni.

Oznacza to, iż nawet gdy dziecko uznał inny mężczyzna niż mąż matki dziecka, to polski urząd stanu cywilnego nie dokona umiejscowienia takiego aktu stanu cywilnego. Konieczne jest tu powództwo o zaprzeczenie ojcostwa. Dopiero wówczas możliwe jest złożenie wniosku o rejestrację aktu rodzenia dziecka.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA