reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Rozwód i separacja a dobro dziecka

Rozwód i separacja a dobro dziecka

Pojęcie „dobro dziecka”, jakim posługuje się ustawodawca w art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie zostało zdefiniowane w przepisach. Nie ulega jednak wątpliwości, iż dobro dziecka jest zagrożone za każdym razem, gdy następuje rozkład pożycia między rodzicami. Brak definicji kodeksowej pozwala na tworzenie definicji ważnych dla konkretnego przypadku. Dzięki temu istnieje możliwość samodzielnego dokonywania wykładni tego pojęcia.

Dobro wspólnych małoletnich dzieci przy rozwodzie lub separacji

Rozwód lub separacja nie zostanie orzeczona, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Chodzi więc o ustalenie, czy w razie orzeczenia rozwodu lub separacji dobro wspólnego, małoletniego dziecka ucierpi w większym stopniu, niż gdyby rozwód lub separacja nie została orzeczona.

Niewątpliwie taka sytuacja występuje, gdy dziecko jest chore i wymaga opieki rodziców. Jednak chodzi nie tylko o takie przypadki.

Przyjmuje się, że sąd powinien zawsze szczególnie wnikliwie badać czy dobro dziecka nie ucierpi wskutek orzeczenia rozwodu lub separacji i w szczególności brać pod uwagę ich wiek, dotychczasowe stosunki z rodzicami, jak również stan ich zdrowia i stopień wrażliwości oraz zaangażowanie każdego z rodziców w proces wychowawczy.

Zobacz również: Czy dobro dziecka ma wpływ na orzeczenie rozwodu?

Należy dokładnie ustalić stan faktyczny i rozstrzygać indywidualnie w każdym konkretnym przypadku. Trudno jest wskazać ogólne reguły.

Sąd powinien przede wszystkim rozważyć czy rozwód lub separacja nie spowoduje osłabienia więzi z dziećmi tego małżonka, przy którym dzieci nie pozostaną oraz czy zaspokojone zostaną potrzeby materialne i emocjonalne dzieci w takim przynajmniej zakresie jak obecnie oraz czy utrzymanie dotychczasowego stanu będzie dla dzieci bardziej korzystne niż orzeczenie rozwodu lub separacji. Dla ustalenia wpływu rozwodu lub separacji na dobro dzieci pochodzących z małżeństwa, sąd może zasięgnąć opinii biegłego z zakresu psychologii.

Wiek dziecka bliski pełnoletności tylko wyjątkowo może stanowić przyczynę odmowy udzielenia rozwodu. Uznaje się bowiem, iż taki wiek dziecka pozwala mu z reguły na kontakt z obojgiem rodziców.

Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że wytworzona w rodzinie przez stałe awantury rodziców atmosfera, która zatruwałaby młodość małoletnich dzieci, demoralizowałaby je i zagrażała ich wychowaniu, uzasadnia uznanie, że w takiej sytuacji dobro dzieci nie mogłoby nie mogłoby ucierpieć wskutek orzeczenia rozwodu ich rodziców. Ponadto, dla oceny, czy dobro dzieci sprzeciwia się rozwodowi lub separacji, należy konkretnie rozważyć, jaka byłaby ich sytuacja, gdyby do rozwodu lub separacji nie doszło i porównać ją z sytuacją, jaka będzie po orzeczeniu rozwodu lub separacji.

Zobacz również serwis: Władza rodzicielska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd powinien zawsze szczególnie wnikliwie badać czy dobro dziecka nie ucierpi wskutek orzeczenia rozwodu lub separacji.
Sąd powinien zawsze szczególnie wnikliwie badać czy dobro dziecka nie ucierpi wskutek orzeczenia rozwodu lub separacji.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama