| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Jak zatrudnić nianię na umowę o pracę?

Jak zatrudnić nianię na umowę o pracę?

Zatrudnienie niani na umowę o pracę z jednej strony pozwala uregulować wszystkie kwestie związane z opieką, z drugiej jednak nakłada na rodziców dodatkowe obowiązki. W końcu stają się oni pracodawcami.

Rodzic pracodawcą

Nie trzeba być przedsiębiorcą, żeby legalnie zatrudniać. Kodeks pracy stanowi, że pracodawcą jest jednostka organizacyjne chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

Warto pamiętać, że zgodnie z prawem umowa o pracę nie może zostać zastąpiona umową cywilnoprawną (np. umową zlecenia), jeżeli wykonywana praca stanowi zatrudnienie na podstawie stosunku pracy. Bez znaczenia jest tu nazwa umowy.

Ze stosunkiem pracy mamy do czynienia wówczas, gdy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Zawarcie umowy o pracę może nastąpić na czas określony, nieokreślony, na czas wykonywania określonej pracy, a także na zastępstwo.

Zobacz: Babcia, niania czy żłobek?

Kodeks pracy zawiera elementy, jakie powinna zawierać umowa o pracę. Są to:
1) rodzaj pracy,
2) miejsce wykonywania pracy,
3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
4) wymiar czasu pracy,
5) termin rozpoczęcia pracy.

Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta w formie pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Zobacz również serwis: Umowa o pracę

Opiekunka pracownikiem

Pamiętajmy o tym, że zatrudniona na umowę o pracę niania będzie korzystała z wszystkich praw, jakie przysługują pracownikowi m. in. z prawa do urlopów.

Z nawiązaniem umowy o pracę wiąże się również szereg obowiązków. Przede wszystkim rodzic – pracodawca musi pamiętać on o obowiązku ubezpieczenia pracownika (bez względu na to czy opiekunka ma jednocześnie inne tytuły ubezpieczenia – np. jest studentką, emerytką). Obowiązkowo pracownik podlega ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu, wypadkowemu oraz zdrowotnemu.

Kiedy rodzice nie zapłacą za ubezpieczenie niani?

Rodzice zawierający umowę z nianią powinni odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Zgodnie z nową ustawą o opiece nad dziećmi do lat trzech część składek pokryje budżet państwa. Kiedy? Wówczas, gdy rodzice zawrą z nianią tzw. umowę uaktywniającą. Budżet państwa pokryje składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że w sytuacji, gdy niania otrzymuje wyższe wynagrodzenie, różnicę za składki zapłacą rodzice. Omawiane wsparcie będzie przysługiwało tym rodzicom, którzy oboje pracują (chyba że rodzic samotnie wychowuje dziecko).

Zobacz również: Ubezpieczenie niani 2011

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Czytaj także

Aktualizacja: 24.06.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pamiętajmy o tym, że zatrudniona na umowę o pracę niania będzie korzystała z wszystkich praw, jakie przysługują pracownikowi m. in. z prawa do urlopów.
Pamiętajmy o tym, że zatrudniona na umowę o pracę niania będzie korzystała z wszystkich praw, jakie przysługują pracownikowi m. in. z prawa do urlopów.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »