REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zatrudnić nianię na umowę o pracę?

Wioleta Matela
Pamiętajmy o tym, że zatrudniona na umowę o pracę niania będzie korzystała z wszystkich praw, jakie przysługują pracownikowi m. in. z prawa do urlopów.
Pamiętajmy o tym, że zatrudniona na umowę o pracę niania będzie korzystała z wszystkich praw, jakie przysługują pracownikowi m. in. z prawa do urlopów.

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnienie niani na umowę o pracę z jednej strony pozwala uregulować wszystkie kwestie związane z opieką, z drugiej jednak nakłada na rodziców dodatkowe obowiązki. W końcu stają się oni pracodawcami.

Rodzic pracodawcą

Nie trzeba być przedsiębiorcą, żeby legalnie zatrudniać. Kodeks pracy stanowi, że pracodawcą jest jednostka organizacyjne chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

REKLAMA

Warto pamiętać, że zgodnie z prawem umowa o pracę nie może zostać zastąpiona umową cywilnoprawną (np. umową zlecenia), jeżeli wykonywana praca stanowi zatrudnienie na podstawie stosunku pracy. Bez znaczenia jest tu nazwa umowy.

Ze stosunkiem pracy mamy do czynienia wówczas, gdy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Zawarcie umowy o pracę może nastąpić na czas określony, nieokreślony, na czas wykonywania określonej pracy, a także na zastępstwo.

Zobacz: Babcia, niania czy żłobek?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kodeks pracy zawiera elementy, jakie powinna zawierać umowa o pracę. Są to:
1) rodzaj pracy,
2) miejsce wykonywania pracy,
3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
4) wymiar czasu pracy,
5) termin rozpoczęcia pracy.

Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta w formie pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Zobacz również serwis: Umowa o pracę

Opiekunka pracownikiem

Pamiętajmy o tym, że zatrudniona na umowę o pracę niania będzie korzystała z wszystkich praw, jakie przysługują pracownikowi m. in. z prawa do urlopów.

Z nawiązaniem umowy o pracę wiąże się również szereg obowiązków. Przede wszystkim rodzic – pracodawca musi pamiętać on o obowiązku ubezpieczenia pracownika (bez względu na to czy opiekunka ma jednocześnie inne tytuły ubezpieczenia – np. jest studentką, emerytką). Obowiązkowo pracownik podlega ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu, wypadkowemu oraz zdrowotnemu.

Kiedy rodzice nie zapłacą za ubezpieczenie niani?

Rodzice zawierający umowę z nianią powinni odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Zgodnie z nową ustawą o opiece nad dziećmi do lat trzech część składek pokryje budżet państwa. Kiedy? Wówczas, gdy rodzice zawrą z nianią tzw. umowę uaktywniającą. Budżet państwa pokryje składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że w sytuacji, gdy niania otrzymuje wyższe wynagrodzenie, różnicę za składki zapłacą rodzice. Omawiane wsparcie będzie przysługiwało tym rodzicom, którzy oboje pracują (chyba że rodzic samotnie wychowuje dziecko).

Zobacz również: Ubezpieczenie niani 2011

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

REKLAMA

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

REKLAMA

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

REKLAMA