REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko, Wypadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustalenie ojcostwa

Kiedy rodzi się dziecko, zazwyczaj nie ma wątpliwości co do ustalenia, kto jest jego matką. Problem może się jednak pojawić z ustaleniem ojca dziecka, gdyż nie każdy mężczyzna potrafi zaakceptować fakt, iż został ojcem. Co zatem może zrobić w tej sytuacji matka dziecka albo samo dziecko po osiągnięciu pełnoletniości i jakie są uprawnienia prokuratora w tym zakresie?

Ośrodki adopcyjno-opiekuńcze i ich zadania

O powodzeniu przysposobienia decyduje prawidłowy dobór jego stron i właściwe przygotowanie rodziców adopcyjnych. Zadania te należą do ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.

Zgoda anonimowa na adopcję

Najdalej idącą postacią przysposobienia jest adopcja całkowita. Wiąże ona dziecko z nową rodziną w sposób zupełny, co w konsekwencji oznacza, że jest nierozwiązywalna.

Baza ośrodków adopcyjnych

REKLAMA

Adopcja na odległość - spis instytucji

Przedstawiamy witryny internetowe instytucji, które prowadzą akcję "Adopcji na odległość" - programu opartego na finansowym wsparciu dzieci z Trzeciego Świata. Na podanych stronach można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące kosztów i procedury.

Adopcja ze wskazaniem dozwolona przez prawo

Boisz się żmudnego procesu adopcyjnego. Chcesz przygarnąć maleństwo, o które możesz dbać od najwcześniejszych dni. Albo - jesteś matką, która nie może podjąć się wychowania dziecka, ale chce przekazać je od razu w ręce przyszłych rodziców i oszczędzić tułaczki po domach dziecka. Możesz skorzystać z adopcji ze wskazaniem.

Adopcja na odległość - podaruj na święta lepsze dzieciństwo

Adoptując na odległość nie przygarniasz dziecka do rodziny, nie stajesz się nawet prawnym opiekunem. Więcej, dziecko i adoptujący mogą się nigdy nie poznać. Adopcja na odległość to forma pomocy ubogim dzieciom (najczęściej z krajów Trzeciego Świata). Polega przede wszystkim comiesięcznym wspomaganiu finansowym dziecka i utrzymywaniu z nim korespondencyjnego kontaktu.

Adopcja a rodzina zastępcza

Obie instytucje - adopcja i rodzina zastępcza - mają stworzyć dziecku odpowiednie środowisko wychowawcze i rodzinne. Jednak skutki, jakie prawo wiąże z założeniem rodziny zastępczej, a jakie z adopcją znacznie się różnią.

REKLAMA

Skutki prawne adopcji

Przysposobienie (zwane adopcją) to czasem dla wielu rodziców jedyna szansa na stworzenie pełnej rodziny. Cały proces jest dość długotrwały, wymaga zarówno dokładnej analizy danych dotyczących kandydatów na rodziców, jak i szczegółowych ustaleń prawnych. W polskim systemie prawnym adopcja może mieć charakter całkowity, pełny bądź niepełny. Wpływa to na skutki prawne wynikające z przysposobienia.

Adopcja zagraniczna

Przepełnione domy dziecka, problemy ze znalezieniem chętnych na adopcje? Te problemy mogłyby zostać choć częściowo rozwiązane, gdyby uprościć proces adopcji zagranicznej. Na Zachodzie problem osieroconych dzieci praktycznie nie istnieje, stąd duże zainteresowanie możliwością przysposobienia w krajach zza dawnej żelaznej kurtyny.

Kto może adoptować dziecko?

Samo prawo nie stawia zbyt wielu warunków dla kandydata na rodzica. Jednak w praktyce adoptować mogą Ci rodzice, którzy mają odpowiednie kwalifikacje moralne, psychologiczne i co nie mniej ważne mogą zapewnić dziecku godziwy byt. Oceny przysposabiających dokonują ośrodki adopcyjne i sądy.

Kogo można adoptować?

Prawo pozwala na adopcję tylko osoby małoletniej dla jej dobra (art. 114§1 k.r.o.). Przesłanka dobra dziecka stanowi nadrzędne kryterium oceny, czy przysposobienie jest dopuszczalne. Wszystko to w trosce o dzieci, które zostały już wystarczająco skrzywdzone przez los.

Surogatki, ratunek dla bezdzietnych czy handel nienarodzonymi dziećmi?

Wymarzone dziecko. Wyczekiwane przez wiele lat – przedtem - kilkukrotne nieudane próby zapłodnienia in vitro, lata leczenia niepłodności, ból i rozczarowanie. No i brak pewności, że dziecko z adopcji zaspokoi rodzicielskie tęsknoty. Wiele par obawia się, że nie pokochają dziecka, z którym nie łączą ich więzy krwi. Zrozpaczeni rodzice wykorzystują desperację kobiet, które w zamian za odpowiednią kwotę urodzą upragnione dziecko. Ich rola – donosić ciążę, a później oddać maleństwo.

Nieletnia w ciąży

W ciężkim położeniu znajdują się dziewczyny, które urodziły swoje dziecko przed ukończeniem 18 roku życia. Nieletnia matka nie ma bowiem praw do dziecka. Dopiero uzyskanie pełnoletności pozwala jej skutecznie wstąpić w prawa rodzica. Do czasu uzyskania pełnej zdolności do czynności prawnych pieczę nad dzieckiem sąd przekaże w ręce opiekuna.

Becikowe na nowych zasadach

Do tej pory w celu uzyskania becikowego wystarczyło złożyć wniosek, wraz z odpowiednimi dokumentami. Od dnia 1 listopada 2009 roku będzie wymagane również złożenie określonego w rozporządzeniu zaświadczenia lekarskiego.

Plac zabaw musi być bezpieczny

Prawo dziecka do zabawy jest zagwarantowane przepisami międzynarodowymi. Dziecko ma prawo do wypoczynku, czasu wolnego i uczestniczenia w zabawach, także tych na placu zabaw.

Małżeństwa ekumeniczne - zmiany wkrótce

Polski Episkopat i Polska Rada Ekumeniczna opublikowały projekt dokumentu o małżeństwach ekumenicznych. Nie zmienia on diametralnie reguł zawierania małżeństw mieszanych, modyfikuje treść deklaracji składanej przez małżonków i zapewnia poszanowanie uczuć i przekonań obojga z nich.

Władza rodzicielska- poradnik

Władza rodzicielska oznacza sprawowanie opieki nad dzieckiem. Czy jednak w pełni zdajemy sobie sprawę, co kryje się pod pojęciem władzy rodzicielskiej. Kiedy ulega ona zawieszeniu? Czy rodzice mogą zostać pozbawieni władzy rodzicielskiej? Co dzieje się z władzą rodzicielską w czasie rozwodu i separacji.

Separacja a władza rozdzicielska

Sąd orzekając separację ma obowiązek orzec któremu z rodziców i w jakim zakresie powierza pełnienie władzy rodzicielskiej. Pod pojęciem władzy rodzicielskiej rozumieć należy szereg praw i obowiązków spoczywających na rodzicach służących należytemu wychowaniu dziecka oraz sprawowaniu pieczy nad dzieckiem jak również majątkiem dziecka.

Separacja a kontakty z dzieckiem

Sąd w wyroku zasądzającym separację, podobnie jak przy orzeczeniu rozwodu powinien z urzędu orzec o sposobie kontaktowania się rodziców z ich małoletnimi dziećmi. Zgodnie ze zmienionymi przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego kontakty rodziców z dziećmi nie są związane z władzą rodzicielską. Oznacza to, że nawet w wypadku ograniczenia władzy rodzicielskiej bądź jej pozbawienia rodzic ma prawo do styczności z dzieckiem i dopiero pozbawienie go tej styczności przez sąd pozbawi go możliwości kontaktowania się z dzieckiem.

Nielegalna adopcja

W przypadku gdy adopcja dziecka przez kandydatów na rodziców odbywa się bez udziału instytucji odpowiedzialnych za nie oraz bez weryfikacji i przygotowania rodziców mamy do czynienia z nielegalną adopcją.

Pomoc pieniężna dla rodzin zastępczych

Rodzinie zastępczej udziela się pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego w niej dziecka.

Jak wybrać szkolną wyprawkę, czyli nie kupuj kota w worku

Nie wybierajmy przyborów szkolnych dla naszych dzieci kierując się tylko ceną. Warto wiedzieć jak unikać produktów, które mogą okazać się szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Prezentujemy rady specjalistów z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Rodzina zastępcza

Rodzinę zastępczą może tworzyć małżeństwo lub osoba samotna.

Rodzinny dom dziecka

Rodzinny dom dziecka jest szansą na normalne funkcjonowanie dzieci przebywających w placówce rodzinnej.

Ustalenie macierzyństwa chroni matki zastępcze

W odróżnieniu od postępowania o ustalenie ojcostwa – w postępowaniu o ustalenie macierzyństwa nie chodzi o stwierdzenie pokrewieństwa – tylko o to, która kobieta dziecko urodziła.

Zatrudnienie dzieci

W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest wykonywanie zajęć zarobkowych przez dzieci, które nie ukończyły 16. roku życia.

Kiedy można stracić prawo jazdy na zawsze?

Radio i telewizja informują o rosnącej liczbie wypadków. A także o licznych wypadkach komunikacyjnych spowodowanych nietrzeźwością kierowcy. Warto wiedzieć, że w Polsce sprawcy wypadku można odebrać prawo jazdy.

Dziecko ze zdrady małżeńskiej dziedziczy

Mąż matki, który dowiedział się, że wychowywał cudze dziecko – ma niewielkie szanse na odsunięcie go od dziedziczenia- możliwość zaprzeczenia ojcostwa jest mocno ograniczona w czasie. Większe szanse ma obecnie mężczyzna, który dziecko uznał.

Postępowanie o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Mężczyzna, który uznał ojcostwo (d. uznał dziecko)- po czym dowiedział się, że nie jest ojcem, może domagać się ubezskutecznienia uznania ojcostwa. Jest to nowe postępowanie dodane w ostatniej nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Uznanie ojcostwa

Jeśli ojciec dziecka nie jest mężem jego matki – aby dziecko mogło być uznane za jego, musi dokonać uznania ojcostwa (do nie dawna zwanego uznaniem dziecka). Od 13 czerwca 2009 roku zmieniły się zasady tej procedury.

Udostępnianie notatki policyjnej z wypadku komunikacyjnego

Uzyskanie przez uczestników wypadków komunikacyjnych danych osobowych sprawców oraz informacji o zakładach ubezpieczeń, z którymi zawarli umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej często okazuje się trudne.

Sprawy między rodzicami a dziećmi

Sprawy między rodzicami a dziećmi są odrębnie uregulowane w kodeksie postępowania cywilnego. Poświęcone są im art. 453-458 k.p.c. Z poznamy wszystkie odrębności.

Dziecko świadkiem w sądzie

Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach realizacji projektu „Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości” wydało broszurę „Będę świadkiem w sądzie”, przeznaczoną dla dzieci i młodzieży.

Czyje nazwisko noszą dzieci w związku partnerskim

Jak wiadomo nie trzeba być małżeństwem, żeby mieć dzieci, jakie jednak są zasady nadawania nazwiska dziecku?

Dziecko to też konsument

Czy osoba w związku partnerskim może być samotnym rodzicem

Osoby żyjące w nieformalnym związku nie mogą rozliczać się wspólnie- ten przywilej zarezerwowany jest dla małżeństw. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą jednak rozliczać się z dzieckiem – przy czym stanowisko to nie jest podzielane przez Ministerstwo Finansów- bronią go za to Wojewódzkie Sądy Administracyjne.

Czy dziecko powinno uczestniczyć w mediacji?

 Są sytuacje kiedy rozmowa z dzieckiem o jego potrzebach i odczuciach związanych z rozstaniem rodziców staje się niezbędna. Poznanie punktu widzenia dziecka może przynieść otrzeźwienie rodzicom. Włączanie dziecka do mediacji to zadanie ryzykowne, niosące zagrożenie uczynienia z dziecka arbitra w sporze rodziców (na zasadzie: „Zdecyduj, chcesz mieszkać u mamy czy u taty?”). Jeśli zagrożenie jest duże lepiej zrezygnować z uczestnictwa dziecka w mediacji.

Jakie są korzyści z wezwania Policji na miejsce stłuczki?

Co prawda w sytuacji, w której nikt nie został ranny w wypadku – Policji nie trzeba wzywać- często jest to jednak korzystne.

Co to jest oświadczenie sprawcy wypadku?

W przypadku stłuczki nie jest konieczne wzywanie Policji. Jak w takim wypadku zabezpieczyć swoje roszczenie odszkodowawcze.

Postępowanie po wypadku

Zabezpieczenie miejsca wypadku powinno umożliwić zachowanie możliwości ruchu innych pojazdów a przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników wypadku.

Stłuczka czy wypadek?

Różnica w tym, czy mamy do czynienia ze stłuczką czy wypadkiem – zależy od tego czy w wypadku ktoś został poszkodowany.

Nietrzeźwi sprawcy wypadków

10 % wszystkich wypadków i 10 % wszystkich ofiar śmiertelnych to skutek prowadzenia samochodu na podwójnym gazie.

Wypadki spowodowane przez pieszych

Wina nie zawsze leży po stronie kierowcy. W wielu sytuacjach część lub zupełną winę za wypadek ponosi pieszy. Trudno to jednak wykazać.

Ofiary wypadków drogowych

Dużą grupę ofiar wypadków drogowych stanowią piesi – jako osoby nie chronione przed skutkami kolizji. Największa liczbę ofiar stanowią jednak kierowcy i pasażerowie samochodów.

Które miejsca na drodze są najbardziej niebezpieczne?

Statystyki policji są nieubłagane. Najwięcej wypadów ma miejsce na… prostym odcinku drogi. Wynika to głównie ze zbyt dużej prędkości.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków?

Statystyki Policji wskazują, iż najczęstszą przyczyną wypadków jest (niestety standardowo) – niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Jakie drogi są najbardziej niebezpieczne

 Statystyka wskazuje, iż najgorszymi drogami są drogi dwukierunkowe- jedno jezdniowe. Przypada na nie 88 % wszystkich wypadków.

Kiedy osiąga się pełnoletność

Co do zasady dziecko staje się pełnoletnie wraz z osiągnięciem wieku 18 lat. Zdarzają się jednak sytuacje, w których może nastąpić do wcześniej.

Becikowe tylko z zaświadczeniem od lekarza

Chcąc rozpowszechnić opiekę lekarską nad kobietami w ciąży - ustawodawca uzależnił od niej wypłatę becikowego. Przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2009 r. – jednak ich złe przygotowanie może przysporzyć kłopotów.

REKLAMA