REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Becikowe tylko z zaświadczeniem od lekarza

Jakie zaświadczenie lekarskie do uzyskania becikowego?
Jakie zaświadczenie lekarskie do uzyskania becikowego?

REKLAMA

REKLAMA

Chcąc rozpowszechnić opiekę lekarską nad kobietami w ciąży - ustawodawca uzależnił od niej wypłatę becikowego. Przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2009 r. – jednak ich złe przygotowanie może przysporzyć kłopotów.

Do tej pory w celu uzyskania becikowego wystarczyło złożyć wniosek, wraz z odpowiednimi dokumentami. Od dnia 1 listopada 2009 roku będzie wymagane również złożenie określonego przez przepisy zaświadczenia lekarskiego - w tym dniu wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, określające wzór zaświadczenia i formę opieki medycznej. 

REKLAMA

Kto otrzyma becikowe

REKLAMA

Zmianie nie uległa ani wysokość becikowego, ani kryteria ich przyznawania (np. w stosunku do wysokości osiąganych dochodów).
Nadal upoważnionymi do uzyskania „becikowego” są:
• matka lub ojciec dziecka,
• opiekun prawny
• opiekun faktycznemu dziecka – niezależnie od wysokości dochodów.

Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku, gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego (adoptowanego) – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie właściwy organ pozostawia bez rozpoznania.

To co się zmieni, to warunek posiadania udokumentowanej opieki medycznej.

Wizyta u lekarza przed 10 tygodniem ciąży

Wspomniana jednorazowa zapomoga (becikowe) przysługuje, jeżeli matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedną z dopuszczalnych form kontaktu z lekarzem są: wizyty w zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, poddawanie się ambulatoryjnym świadczeniom specjalistycznym, albo leczenie szpitalne.

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje, jeżeli jedno z tych świadczeń, było udzielone kobiecie co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży.

Taka zmiana ma na celu zmotywowanie kobiet spodziewających się potomstwa do regularnych profilaktycznych badań lekarskich, a tym samym zapewnienie lepszej opieki nienarodzonym dzieciom.

Te wszystkie badania muszą być odpowiednio udokumentowane, aby później uzyskać wymagane zaświadczenie.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Od kiedy zaświadczenie obowiązkowe

Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1654.) obowiązek potwierdzenia opieki medycznej będzie obowiązywał od 1 listopada 2009r. 

REKLAMA

Wiele kobiet, których termin porodu wypadnie po tej dacie zadaje sobie pytanie, czy muszą stosować się do nowych zasad. Z przepisów wynika, że każdemu wnioskowi o becikowe musi od teraz towarzyszyć zaświadczenie lekarskie. Taki dokument lekarz wystawia jednorazowo po porodzie, a nie przy każdym badaniu.

Kobiety, które zaszły w ciążę przed 1 listopada, po porodzie, albo bezpośrednio przed, muszą poprosić o wystawienie zaświadczenia. Lekarz wyda je w oparciu o kartę przebiegu ciąży.

Problem w tym, że informacje o koniecznych badaniach znalazły się dopiero w rozporządzeniu. Kobiety, które nie korzystały z regularnej, trymestralnej opieki medycznej mogą mieć problem z uzyskaniem potrzebnego dokumentu. Czy powinny ponieść konsekwencje takiego niedopatrzenia?

Wydaje się, że nie można karać za niestosowanie się do przepisów, które w tym czasie jeszcze nie obowiązywały. Z punktu widzenia zasad poprawnej legislacji i reguły, stanowiącej, że prawo nie działa wstecz, jedynie taka interpretacja jest uzasadniona.

Słuszna idea, problem z realizacją

Stowarzyszenia kobiet alarmują, że w niektórych, szczególnie mniejszych miejscowościach czas oczekiwania na wizytę może przekroczyć nawet trzy miesiące. Przy wymogu trymestralnych badań, brak szerokiego dostępu do darmowej opieki ginekologicznej utrudni matkom dostęp do zapomogi.

Cel nowej ustawy, czyli rozpowszechnienie opieki medycznej nad kobietami w ciąży może zostać zrealizowany, gdy zmiana prawa pociągnie za sobą poprawę jakości opieki medycznej. Nie ulega żadnej wątpliwości, że wskazane w rozporządzeniu badania powinny towarzyszyć ciąży każdej kobiety i stanowić niezbędne minimum.

Kontrowersje budzi też termin 10. tygodnia ciąży, do którego należy wykonać potrzebne badania. Zdaniem lekarzy, w niektórych przypadkach kobiety mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że są w ciąży.Tymczasem, zbyt późna wizyta u lekarza odbierze prawo do świadczenia

Co z ciążami za granicą

Problemy z uzyskaniem becikowego będą miały Polki, które w czasie ciąży przebywają za granicą, a w Polsce ubiegają się o świadczenie. Rozporządzenie nie wyjaśnia, czy zaświadczenie wydane poza krajem, według innego wzoru wystarczy do otrzymania zapomogi.

W razie problemów przydać się może tłumaczenie przysięgłe takiego zagranicznego dokumentu.

I to nie rozwiąże jednak wszystkich wątpliwości. Dodatkowe problemy spowoduje graniczny termin 10 tygodnia – przykładowo, w Wielkiej Brytanii i Irlandii lekarz może nie poświadczyć opieki nad ciążą przed tym okresem, bo za początek ciąży uważa się dopiero 12 tydzień rozwoju płodu.

W najgorszym wypadku może się okazać, ze niektóre kraje w ogóle nie przewidują wydawania takich zaświadczeń.

Motywowanie kobiet do kontroli przebiegu ciąży to inicjatywa godna pochwały, jak widać, wymaga jednak dopracowania.

Zobacz również: Becikowe 2012

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trybunał Sprawiedliwości UE: nie można dokonać ekstradycji uchodźcy do jego państwa pochodzenia. Niezależnie od powodów wniosku o ekstradycję

Nadanie statusu uchodźcy w państwie członkowskim UE nie pozwala na dokonanie ekstradycji takiego uchodźcy do jego państwa pochodzenia. Dopóki organ, który nadał ten status, nie zniesie go lub go nie cofnie, nie można dokonać ekstradycji tego uchodźcy, niezależnie od powodów leżących u podstaw wniosku o ekstradycję. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 18 czerwca 2024 r. - w sprawie C-352/22 (Generalstaatsanwaltschaft Hamm) dotyczącej wniosku o ekstradycję uchodźcy pochodzenia kurdyjskiego do Turcji, podejrzanego o morderstwo. 

TSUE o statusie uchodźcy: nie ma obowiązku uznania automatycznie statusu uchodźcy przyznanego w innym państwie UE

W dniu 18 czerwca 2024 r. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie skutków decyzji o nadaniu statusu uchodźcy - sprawa o sygnaturze C-753/22 przeciw Bundesrepublik Deutschland.

Płace w budżetówce 2025. Rząd proponuje podwyżkę o 4,1%. Związkowcy są zbulwersowani – żądają przynajmniej 15% więcej

Rząd Donalda Tuska prognozuje, że inflacja w 2025 roku wyniesie średnio 4,1%. O tyle samo mają wzrosnąć wynagrodzenia w budżetówce. Nie podoba się to związkowcom, którzy proponują w przyszłym roku przynajmniej 15% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a niektórzy nawet 20%.

ZUS: Od czerwca 2024 r. uczniowie i studenci mogą więcej dorobić do renty rodzinnej bez obniżenia świadczenia

Od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

REKLAMA

Każdy dorosły dostanie pieniądze na szkolenia. Na razie 111,5 mln zł na pilotaż. Indywidualne Konta Rozwojowe

Indywidualne Konta Rozwojowe to mechanizm unijny finansowania uczenia się osób dorosłych, gdzie w założeniu każda osoba otrzymuje fundusze, z których według własnego wyboru może sfinansować udział w szkoleniach. IKR mają wspierać osoby dorosłe w dostępie do szkoleń, niezależnie od ich statusu na rynku pracy oraz zwiększać zachęty i motywację poszczególnych osób do korzystania ze szkoleń.

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w górę o 15%. Więcej pieniędzy z PFRON

Ustawowe stawki dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wzrosną o 15 procent. Wzrośnie też poziom dotacji dla PFRON. Takie zmiany szykuje rząd w nowym projekcie zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Bezpłatne mleko, owoce i warzywa dla dzieci z klas I-V w roku szkolnym 2024/2025 [projekt rozporządzenia]

Rząd chce przeznaczyć 138 mln zł w roku szkolnym 2024/2025 na realizację unijnego programu dla szkół. W ramach tego progamu dzieci z klas I-V będą bezpłatnie otrzymywały owoce i mleko, będą też prowadzone działania edukacyjne. Projekt rozporządzenia trafił właśnie na Komitet Stały Rady Ministrów.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków. Już od 29 czerwca 2024 r. zwiększy się bezpieczeństwo pracy we wszystkich dziedzinach krajowej gospodarki.

REKLAMA

Dłużnik może wskazać kto przejmie dług. Sąd Najwyższy uznał zgodę blankietową

Sąd Najwyższy rozstrzygnął kwestię dopuszczalności zgody blankietowej, tj. zgody wierzyciela na przejęcie długu przez nieskonkretyzowaną osobę. Problem dotyczył swobody dłużnika w wyborze podmiotu przejmującego jego dług. Orzeczenie SN ma znaczenie dla branży nieruchomości, gdzie często stosuje się takie klauzule przejęcia zobowiązań.

Ile zarabia sygnalista?

Ile zarabia sygnalista? Takie pytania ostatnio często się pojawiają, bo o sygnalistach mówi się coraz więcej i coraz śmielej. Trzeba zapamiętać jedno, to nie jest zawód, to czyn na rzecz dobra ogółu. Sygnalista nie dostaje pieniędzy za zgłoszenie, to nie jest USA gdzie otrzymuje się za to miliony. W Polsce sygnalista to ktoś, kto alarmuje o naruszeniach prawa i ma do tego uzasadnioną podstawę. Jeśli jest zatrudniony w danym miejscu, to sygnalista otrzymuje standardowo swoje wynagrodzenie, które jest chronione. Sprawa jest jednak otwarta i pracodawcy mogą wprowadzać dodatkowe gratyfikacje finansowe.

REKLAMA