REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustalenie macierzyństwa chroni matki zastępcze

"Matką dziecka jest kobieta, która je urodziła"- 61 (9) KRO.

REKLAMA

REKLAMA

W odróżnieniu od postępowania o ustalenie ojcostwa – w postępowaniu o ustalenie macierzyństwa nie chodzi o stwierdzenie pokrewieństwa – tylko o to, która kobieta dziecko urodziła.

Ważne jest urodzenie a nie pokrewieństwo genetyczne.

W postępowaniu o ustalenie ojcostwa (czy też zaprzeczenie mu lub stwierdzenie bezskuteczności jego uznania) celem postępowania jest wykazanie, czy dane dziecko pochodzi od danego mężczyzny- czyli czy istnieje pomiędzy nimi zbieżność genetyczna (czy też grupy krwi- choć od tego już się odchodzi). Celem postępowanie o stwierdzenie (czy zaprzeczenie) macierzyństwa jest natomiast wykazanie, która kobieta dziecko urodziła, przy czym nie jest istotne czy jest matką genetyczną.

REKLAMA

Matki zastępcze mogą dochodzić ustalenia macierzyństwa

REKLAMA

Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (z czerwca br.) wychodzi naprzeciw społecznemu problemowi macierzyństwa zastępczego- stając jednak po stronie matek zastępczych. Dla ustawodawcy ważniejsze jest bowiem to, która kobieta urodziła dziecko – zgodnie z definicją z art. 61(9) KRO- który stanowi, że „matką dziecka jest kobieta, która je urodziła” – a nie od kogo dziecko pochodzi (pod względem biologicznym).

W sytuacji, w której kobieta zdecyduje się (z różnych przyczyn) na umieszczenie swojego jajeczka w organizmie innej kobiety (macierzyństwo zastępcze)- to kobieta, która je urodziła jest matką dziecka i w sytuacji, w której nie zdecyduje się na adopcje (czy mniej formalne – a niezgodne z prawem) przekazanie dziecka- matka biologiczna nie może dochodzić ustalenia macierzyństwa). W sytuacji, w której do przekazania by doszło – „surogatka” mogła by dochodzić ustalenia macierzyństwa.

Nie tylko matki zastępcze

Powyższe przepisy nie mają zastosowania (rzecz jasna) tylko w ww. wymienionym przypadku. Dotyczą bowiem wszystkich sytuacji, w których w akcie urodzenia dziecka wpisana jest kobieta, która go nie urodziła. Może to wynikać z pomyłki (np. pracowników szpitala)- czyli zamiany dzieci, ale także z działań celowych (przestępczych) – np. porwania dziecka.

Kto może wystąpić z roszczeniem

W zależności od tego, czy mamy do czynienia z postępowaniem o zaprzeczenie macierzyństwa (a dopiero po jego zaprzeczeniu można domagać się ustalenia) czy ustaleniem, mamy różny krąg osób uprawnionych do wytoczenia powództwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa uprawnieni są:

 • dziecko- przeciwko kobiecie wpisanej do aktu urodzenia (niezgodnie ze stanem faktycznym), a jeśli ona nie żyje- przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd rodzinny;
 • matka – przeciwko kobiecie wpisanej do aktu urodzenia oraz przeciwko dziecku;
 • kobieta wpisana w akcie urodzenia – przeciwko dziecku;
 • mężczyzna, którego ojcostwo zostało ustalone z uwzględnieniem macierzyństwa kobiety wpisanej w akcie urodzenia – przeciwko dziecku i tej kobiecie, a jeśli ona nie życie – przeciwko dziecku.

Do wytoczenia powództwa o ustalenie macierzyństwa uprawnieni są:

 • dziecko- przeciwko matce ( jeśli nie żyje, przeciwko kuratorowi powołanemu przez sąd opiekuńczy)
 • matka- przeciwko dziecku.

Matka nie może wytoczyć powództwa o ustalenie macierzyństwa jeśli dziecko osiągnie pełnoletność.

Powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie macierzyństwa może również wnieść prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego- nie że tego jednak zrobić po śmierci dziecka.

Terminy

W zależności od tego, kto wytacza powództwo o uznanie lub zaprzeczenie macierzyństwa – mamy do czynienia z różnymi terminami:

 • matka lub kobieta wskazana w akcie urodzenia, może wytoczyć powództwo w ciągu 6 miesięcy od dnia urodzenia dziecka;
 • mężczyzna, którego ojcostwo zostało ustalone z uwzględnieniem macierzyństwa kobiety wpisanej w akcie urodzenia- w ciągu 6 miesięcy licząc od dnia, w którym dowiedział się o błędnej treści aktu urodzenia (nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności);
 • dziecko – w ciągu 3 lat od osiągnięcia pełnoletności;
 • prokurator- bez ograniczeń czasowych.

Ustalenie i zaprzeczenie macierzyństwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka. Jednakże w razie śmierci dziecka, które wytoczyło powództwo, ustalenia macierzyństwa mogą dochodzić jego zstępni.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dyrektywa azylowa UE. Obowiązek stworzenia migrantom odpowiednich i porównywalnych warunków życia we wszystkich państwach członkowskich

Od 11 czerwca 2024 r. obowiązuje tzw. Dyrektywa azylowa Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która stanowi część tzw. paktu migracyjnego. Co wynika z tej dyrektywy? Jakie obowiązki są nałożone na państwa członkowskie? Kiedy przepisy tej dyrektywy mają być implementowane do prawa poszczególnych państw Unii Europejskiej?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 i 2025 r. Ile wynosi?

Czy kwota zasiłku pogrzebowego zostanie podwyższona? Ile obecnie wynosi zasiłek i komu przysługuje?

Pakt migracyjny UE 2024. Jakie nowe przepisy zostały przyjęte? Kiedy wejdą w życie?

W dniu 14 maja 2024 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła istotną reformę europejskiego systemu azylowo-migracyjnego (tzw. pakt o migracji i azylu). Reforma ta to w szczególności 10 nowych aktów prawnych, które zmieniają gruntownie unijne przepisy dotyczące zarządzania azylem politycznym i migracją.

NSA: Rencista składa wniosek o świadczenie pielęgnacyjne

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może pobierać obu. Wydaje się to logiczne. Ale rencista postanowił, że pokona system. I będzie miał rentę i świadczenie pielęgnacyjne. Jak to chciał zrobić?

REKLAMA

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Sprawdź, komu przysługuje świadczenie

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Celem zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia. Maksymalna wysokość odpowiada najniższej emeryturze.

47 000 zł na własną elektrownię wiatrową. Rusza nabór wniosków

Rusza nabór wniosków w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Osoby indywidualne mogą uzyskać maksymalnie 47 000 zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

Do 1 lipca zgłoś samochód w urzędzie. Jeżeli przegapisz termin, zapłacisz 500 zł kary

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Żeby uniknąć kary, trzeba przed tym terminem zarejestrować samochód w systemie. Za niedopełnienie obowiązku grodzi mandat w wysokości 500 zł.

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

REKLAMA

35-godzinny tydzień pracy zamiast 40-godzinnego, wynagrodzenie się nie zmniejsza. Pierwsze miasto w Polsce wprowadza zmiany

Urząd miejski w Lesznie wprowadza zmiany. Od 1 lipca urzędnicy będą pracować 35 godzin tygodniowo, a wysokość wynagrodzenia się nie zmniejszy. Wymiar urlopu wypoczynkowego również nie ulegnie zmianie.

Klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Zmianami w budżecie 2025 r. 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów

Zmieniona zostanie klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej budżetu państwa na 2025 r., którym 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów. Pojawią się także inne zmiany.

REKLAMA