reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Małżeństwa ekumeniczne - zmiany wkrótce

Małżeństwa ekumeniczne - zmiany wkrótce

Polski Episkopat i Polska Rada Ekumeniczna opublikowały projekt dokumentu o małżeństwach ekumenicznych. Nie zmienia on diametralnie reguł zawierania małżeństw mieszanych, modyfikuje treść deklaracji składanej przez małżonków i zapewnia poszanowanie uczuć i przekonań obojga z nich.

Obecnie katolik, który chce zawrzeć związek małżeński z osobą innego wyznania lub osobą niewierzącą musi uzyskać zezwolenie biskupa i jednocześnie zobowiązać się że "odsunie od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary i uczyni wszystko, aby wspólne dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim".

Faktycznie, obowiązywał więc prymat jednego wyznania, który zniechęcał potencjalnych małżonków.

O edukacji religijnej dziecka zadecydują małżonkowie

Projekt nie zwalnia katolików z tych obowiązków, ale uzupełnia dotychczasowe oświadczenie o deklarację o "poszanowaniu obowiązków wynikających z przynależności wyznaniowej małżonka". Przewiduje też, że małżonkowie wspólnie ustalają, w jakiej wierze wychowywać dzieci dążąc do zgody i porozumienia.

Nowy projekt zakłada równorzędność obu wyznań, szanuje odmienności w podejściu do wykładni wiary i nie wymaga od małżonków składania oświadczeń wbrew ich sumieniu. Wychowanie dziecka pozostawia autonomicznej decyzji rodziców.

Projekt podkreśla równouprawnienie małżonków i rolę wspólnot wyznaniowych w edukacji i pomocy duchowej.

Podpisanie projektu będzie wydarzeniem na skalę europejską. Do tej pory tylko we Włoszech obowiązuje podobny dokument.

Zobacz również: Małżeństwa mieszane i jego konsekwencje

Treść oświadczenia:

Oświadczam, że postanawiam zachować i pogłębić moją wiarę, oraz uznaję równocześnie wiarę chrześcijańską mojego małżonka/mojej małżonki”.
„Przyrzekam (obiecuję) uczynić to, co będzie w mojej mocy, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w wierze (katolickiej/prawosławnej/protestanckiej/itp.), biorąc pod uwagę, że mój małżonek/małżonka ma to samo prawo i obowiązek, stosownie do powołania, które posiada w swoim Kościele. Dlatego będę poszukiwać zgody z moim małżonkiem/małżonką co do wyborów i decyzji, które okażą się bardziej odpowiednie dla zachowania i pogłębienia naszej wspólnoty oraz dla dobra życia duchowego naszych dzieci”.

Zobacz serwis: Zawarcie małżeństwa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowy projekt zakłada równorzędność obu wyznań
Nowy projekt zakłada równorzędność obu wyznań

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama