reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Separacja a kontakty z dzieckiem

Separacja a kontakty z dzieckiem

Sąd w wyroku zasądzającym separację, podobnie jak przy orzeczeniu rozwodu powinien z urzędu orzec o sposobie kontaktowania się rodziców z ich małoletnimi dziećmi. Zgodnie ze zmienionymi przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego kontakty rodziców z dziećmi nie są związane z władzą rodzicielską. Oznacza to, że nawet w wypadku ograniczenia władzy rodzicielskiej bądź jej pozbawienia rodzic ma prawo do styczności z dzieckiem i dopiero pozbawienie go tej styczności przez sąd pozbawi go możliwości kontaktowania się z dzieckiem.

Małżonkowie między którymi toczy się sprawa o separację mogą przedstawić sądowi zgodne porozumienie, z którego wynikać będzie sposób wykonywania kontaktów oraz ich częstotliwość. Sąd uwzględni to porozumienie pod warunkiem stwierdzenia, że nie kłóci się ono z dobrem dziecka. W odmiennym wypadku jak również w sytuacji braku takiego porozumienia sąd ustali częstotliwość oraz formę kontaktów rodziców z dzieckiem.

Obecnie pod formę kontaktów podpada nie tylko osobista styczność rodzica lecz również inne formy styczności z dzieckiem, jak na przykład porozumiewanie się za pośrednictwem telefonu, komunikatorów internetowych czy listownie.

Zobacz: Kiedy sąd może orzec separację?

Najczęściej sądy regulują kontakty poprzez ustalenie dni, w które rodzic, z którym dziecko nie zamieszkuje może się z nim widywać, czy to bez obecności drugiego rodzica i poza jego miejscem zamieszkania czy też w obecności osób trzecich, czasami także pod nadzorem kuratora sądowego.

Pan Kowalski wniósł do sądu pozew o separację z jednoczesnym żądaniem ustalenia kontaktów ze swoim pięcioletnim synem, który zamieszkuje z matką. Wniosek sformułował w ten sposób, iż wniósł o ustalenie, że będzie mógł widywać się z synem poza miejscem zamieszkania żony i bez jej obecności w pierwszy i trzeci weekend każdego miesiąca poczynając od piątku godziny 15.00 do niedzieli do godziny 18.00. Ponadto zażądał jednego miesiąca wakacji letnich z synem jak również jednego tygodnia ferii zimowych.

Istotnym jest, że zasądzone przez sąd kontakty z dzieckiem może zmienić po uprawomocnieniu się wyroku sąd rejonowy na wniosek któregokolwiek z rodziców w wypadku zaistnienia ku temu podstaw np. poprzez rozszerzenie kontaktów bądź ich zawężenie.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd w wyroku zasądzającym separację, podobnie jak przy orzeczeniu rozwodu powinien z urzędu orzec o sposobie kontaktowania się rodziców z ich małoletnimi dziećmi.
Sąd w wyroku zasądzającym separację, podobnie jak przy orzeczeniu rozwodu powinien z urzędu orzec o sposobie kontaktowania się rodziców z ich małoletnimi dziećmi.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama