reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Separacja a kontakty z dzieckiem

Separacja a kontakty z dzieckiem

Sąd w wyroku zasądzającym separację, podobnie jak przy orzeczeniu rozwodu powinien z urzędu orzec o sposobie kontaktowania się rodziców z ich małoletnimi dziećmi. Zgodnie ze zmienionymi przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego kontakty rodziców z dziećmi nie są związane z władzą rodzicielską. Oznacza to, że nawet w wypadku ograniczenia władzy rodzicielskiej bądź jej pozbawienia rodzic ma prawo do styczności z dzieckiem i dopiero pozbawienie go tej styczności przez sąd pozbawi go możliwości kontaktowania się z dzieckiem.

Małżonkowie między którymi toczy się sprawa o separację mogą przedstawić sądowi zgodne porozumienie, z którego wynikać będzie sposób wykonywania kontaktów oraz ich częstotliwość. Sąd uwzględni to porozumienie pod warunkiem stwierdzenia, że nie kłóci się ono z dobrem dziecka. W odmiennym wypadku jak również w sytuacji braku takiego porozumienia sąd ustali częstotliwość oraz formę kontaktów rodziców z dzieckiem.

Obecnie pod formę kontaktów podpada nie tylko osobista styczność rodzica lecz również inne formy styczności z dzieckiem, jak na przykład porozumiewanie się za pośrednictwem telefonu, komunikatorów internetowych czy listownie.

Zobacz: Kiedy sąd może orzec separację?

Najczęściej sądy regulują kontakty poprzez ustalenie dni, w które rodzic, z którym dziecko nie zamieszkuje może się z nim widywać, czy to bez obecności drugiego rodzica i poza jego miejscem zamieszkania czy też w obecności osób trzecich, czasami także pod nadzorem kuratora sądowego.

Pan Kowalski wniósł do sądu pozew o separację z jednoczesnym żądaniem ustalenia kontaktów ze swoim pięcioletnim synem, który zamieszkuje z matką. Wniosek sformułował w ten sposób, iż wniósł o ustalenie, że będzie mógł widywać się z synem poza miejscem zamieszkania żony i bez jej obecności w pierwszy i trzeci weekend każdego miesiąca poczynając od piątku godziny 15.00 do niedzieli do godziny 18.00. Ponadto zażądał jednego miesiąca wakacji letnich z synem jak również jednego tygodnia ferii zimowych.

Istotnym jest, że zasądzone przez sąd kontakty z dzieckiem może zmienić po uprawomocnieniu się wyroku sąd rejonowy na wniosek któregokolwiek z rodziców w wypadku zaistnienia ku temu podstaw np. poprzez rozszerzenie kontaktów bądź ich zawężenie.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd w wyroku zasądzającym separację, podobnie jak przy orzeczeniu rozwodu powinien z urzędu orzec o sposobie kontaktowania się rodziców z ich małoletnimi dziećmi.
Sąd w wyroku zasądzającym separację, podobnie jak przy orzeczeniu rozwodu powinien z urzędu orzec o sposobie kontaktowania się rodziców z ich małoletnimi dziećmi.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama