REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziecko ze zdrady małżeńskiej dziedziczy

REKLAMA

REKLAMA

Mąż matki, który dowiedział się, że wychowywał cudze dziecko – ma niewielkie szanse na odsunięcie go od dziedziczenia- możliwość zaprzeczenia ojcostwa jest mocno ograniczona w czasie. Większe szanse ma obecnie mężczyzna, który dziecko uznał.

Trudno odsunąć dziecko w testamencie

REKLAMA

Jeśli mąż (lub partner) dowiedział się, że dziecko które wychowuje nie pochodzi od niego (np. w wyniku zdrady) często nie chce aby po nim dziedziczyło (pomijając inne aspekty takiego zdarzenia). Wydaje się, że najłatwiejsze byłoby uregulowanie tej kwestii w testamencie – to napotyka jednak na liczne problemy.
Po pierwsze, samo pominięcie dziecka w testamencie nie pozbawia go uprawnień spadkobiercy – może dochodzić zachowku. Wydziedziczenie natomiast (czyli pozbawienie zachowku) wymaga uzasadnienia – którym nie jest samo pochodzenie dziecka.

O wydziedziczeniu – porównaj

W takiej sytuacji, pozostaje jedynie zaprzeczenie ojcostwu- które skutkuje odsunięciem dziecka od dziedziczenia, jak i zerwaniem (formalnych) więzów pokrewieństwa. To jest jednak trudne, zwłaszcza dla małżonka matki dziecka.

Mąż jest domniemanym ojcem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli dziecko urodziło się w trakcie małżeństwa – uznaje się, że ojcem jest mąż matki. Jest to obalane domniemanie, ale na tyle silne, aby stanowić m.in. podstawę do sporządzenia aktu urodzenia dziecka.
W przypadku rozwodu, nadal zastosowanie mają domniemania- uzależnione jednak czasowo:

  • Jeśli dziecko urodzi się przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. (Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji);
  • Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża.

Powyższe domniemania mogą być ustalone wyłącznie w postępowaniu o zaprzeczenie ojcostwa.

I w tym postępowaniu leży właśnie problem- a dokładnie w czasie w jakim ojciec może wytoczyć powództwo (dziecko może to zrobić dopiero po uzyskaniu pełnoletności… o ile zechce). 

Mąż matki, może bowiem wytoczyć powództwo w ciągu 6 miesięcy od daty, w której dowiedział się … o urodzeniu dziecka (a nie jak wydawało by się logiczne, od dnia w którym dowiedział się, że dziecko nie pochodzi od niego). Stąd, zakładając że mąż matki wiedział o porodzie już w jego dniu, po czym dowiedział się np. po 5 latach, że dziecko jest efektem zdrady- nie będzie mógł ojcostwu zaprzeczyć. A tym samym dziecko będzie (chyba że będą przesłanki do wydziedziczenia lub stwierdzenia niegodności) po nim dziedziczyć – niezależnie od braku biologicznego pokrewieństwa.

Partnerzy mają lepszą sytuację

Po ostatniej dużej nowelizacji kodeksu rodzinnego (z 13 czerwca 2009r.) w lepszej sytuacji znajdują się pod tym względem partnerzy matek dziecka, którzy uznali ojcostwo (nie domniemywa się, że są ojcami, tak jak mężowie- muszą to oświadczyć w urzędzie stanu cywilnego). W wyniku powołania nowej procedury mogą oni domagać się uznania bezskuteczności uznania w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieli się, że dziecko nie pochodzi od nich. Terminem granicznym jest w tym przypadku jedynie uzyskanie pełnoletności przez dziecko- wówczas tylko jemu przysługuje takie powództwo.


Porównaj: ubezskutecznienie uznania ojcostwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA