REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy osiąga się pełnoletność

Co do zasady pełnoletność osiąga się z chwilą osiągnięcia 18 roku życia.
Co do zasady pełnoletność osiąga się z chwilą osiągnięcia 18 roku życia.

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady dziecko staje się pełnoletnie wraz z osiągnięciem wieku 18 lat. Zdarzają się jednak sytuacje, w których może nastąpić do wcześniej.

Pełnoletność automatyczna

Wraz z osiemnastymi urodzinami uzyskuje się pełnoletność. Wraz z nią zmienia się sytuacja osoby na płaszczyźnie cywilno prawnej – ale także administracyjnej.

REKLAMA

Najważniejszą zmianą jest uzyskanie pełnej zdolności do czynności prawnych- a co za tym idzie swoboda w kształtowaniu własnej sytuacji prawnej. Osoba pełnoletnia może zawierać dowolne umowy dotyczące jej i jej majątku.

Z osiągnięciem pełnoletności wiążą się także:

REKLAMA

- czynne prawo wyborcze (możliwość wybierania kandydatów do parlamentu czy gminy)
- prawo do samodzielnego występowania przed sądem (nie licząc spraw, w których wymagany jest udział pełnomocnika procesowego – np. przed Sądem Najwyższym czy Trybunałem Konstytucyjnym).
- możliwość zakupu alkoholu i innych użytek (legalnie… rzecz jasna).
- koniec obowiązku edukacyjnego

Z pełnoletnością wiążą się też pewne problemy (czy uciążliwości):
- konieczność samodzielnego rozliczania się z fiskusem z osiągniętego dochodu
- konieczność posiadania dowodu osobistego
- pełna odpowiedzialność cywilna za wyrządzone szkody (odpowiedzialność karną ponosi się po ukończeniu lat 17-u).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pełnoletność specjalna

W niektórych sytuacjach status osoby pełnoletniej można uzyskać wcześniej. Dotyczy to jednak jedynie kobiet i to takich, które ukończyły co najmniej 16 lat… i wyszły za mąż. Co najmniej 16 letnia kobieta za zgodą sądu rodzinnego może zawrzeć małżeństwa. Sąd z kolei może się zgodzić o ile nastąpią „ważne przyczyny” – z reguły jest to ciąża. Jeśli sąd wyrazi zgodę- a para zawrze związek (co ważne, mężczyzna musi mieć bezwarunkowo 18 lat)- kobieta staje się pełnoletnia.

REKLAMA

Zdarza się również, że związek małżeński zostanie zawarty (niezgodnie z prawem) przez osoby młodsze – np. w wyniku fałszerstwa aktów urodzenia. W takiej sytuacji również nabywa się pełnoletność i mimo unieważnienia takiego małżeństwa- nie może być odebrana.

Z ciekawostek związanych z tym faktem- osoba, która uzyskała pełnoletność przed osiągnięciem 18 lat – nadal nie może kupić alkoholu. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi warunkuje sprzedaż od osiągnięcia określonego wieku (18 lat) a nie pełnoletności.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walizki spakowane, a szef cofnął zgodę na urlop. Czy pracodawca może zmienić zdanie w sprawie urlopu? Jakie prawa ma pracownik?

Walizki spakowane, a szef cofnął zgodę na urlop. Czy tak wolno? Jakie prawa ma pracownik? Wystartowały wakacje 2024, a wraz z nimi pojawiły się problemy.

Zachowek 2024, czy można dostać bez sądu, kto z najbliższych krewnych teraz nie ma prawa do pieniędzy po zmarłym

Zmiany w prawie teraz ułatwiają pozbawienie zachowku nawet najbliższego krewnego – przez samego spadkodawcę jak i innych krewnych. Ale z drugiej strony nie trzeba iść od razu do sądu, by zachowek wyegzekwować. Warto zacząć od wezwania do zapłaty, by pozew złożyć dopiero gdy nie poskutkuje.

Będzie likwidacja ubezwłasnowolnienia. W 2025 roku nowelizacja kodeksu cywilnego. W zamian kurator i pełnomocnictwo na wypadek niepełnosprawności

W wykazie prac legislacyjnych i programowych opublikowano 24 czerwca 2024 r. założenia nowelizacji kodeksu cywilnego, której celem jest zniesienie ubezwłasnowolnienia. W zamian zostaną wprowadzone przepisy określające zasady wspieranego podejmowania decyzji oraz pełnomocnictwa rejestrowego na wypadek przyszłej niepełnosprawności. Projekt nowelizacji kodeksu cywilnego ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w II. kwartale 2025 r.

NSA: Świadczenie pielęgnacyjne a ubieranie, łazienka, mycie, pieluchomajtki, posiłki, leki, ciśnienie, lekarze, recepty, asysta i spacer

MOPS znalazły przesłankę (zdaniem opiekunów pretekst) do odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Urzędnicy przeprowadzają wywiad środowiskowy. Skrupulatnie opisują czynności możliwe do wykonania przez starsze osoby z niepełnosprawnościami. I wykazują w wywiadach, że wcale nie wymagają one opieki.

REKLAMA

Ustawa dla frankowiczów – jesienią 2024 r. MS pokaże projekt. Specjalna procedura w sądzie i modelowy wzorzec ugody z bankiem

W Ministerstwie Sprawiedliwości rozpoczynają się prace nad projektem ustawy, która ma usprawnić rozpatrywanie sporów frankowiczów z bankami w sądach. "Mam nadzieję, że już jesienią pokażemy ten projekt" - poinformowała 25 czerwca 2024 r. Aneta Wiewiórowska-Domagalska - pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości zajmująca się tą kwestią.

Ukraina na drodze do UE. Negocjacje rozpoczęte. Historyczna data 25 czerwca

Unia Europejska we wtorek 25 czerwca 2024 r. w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To historyczny moment dla nas wszystkich i kamień milowy w naszych stosunkach" - powiedziała szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib, wypowiadając się w imieniu UE. Początek negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej to historyczny dzień; Ukraina nigdy nie zboczy z drogi integracji Europejskiej – oświadczył tego samego dnia prezydent Wołodymyr Zełenski.

Sygnaliści 2024. Odpowiedzi na najważniejsze pytania

24 czerwca 2024 r. została opublikowana ustawa o ochronie sygnalistów. Czy każdy może być sygnalistą? O jakich terminach warto pamiętać? Co z karami za brak procedur? Odpowiadamy na podstawowe pytania.

Sygnaliści – nareszcie mamy ustawę

Sygnaliści - nareszcie jest ustawa. Publikacja ustawy o ochronie sygnalistów w Dzienniku Ustaw miała miejsce 24 czerwca 2024 r. Kim może być sygnalista i co może zgłaszać? Co to są działania odwetowe i jakie mogą być ich przykłady? Co przysługuje pracownikowi sygnaliście za działania odwetowe pracodawcy?

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. nie założysz zbiórki charytatywnej na Facebooku i Instagramie. Jak sobie poradzić?

Od 1 lipca 2024 r. Facebook i Instagram przestaną umożliwiać zakładanie zbiórek charytatywnych. Będą za to kierowały użytkowników do zewnętrznych serwisów ze zbiórkami. W praktyce oznacza, że organizacje powinny obecnie przenosić swoje zrzutki na serwisy crowdfundingowe takie jak Pomagam.pl. W tym wyzwaniu jest ogromna szansa dla organizacji pozarządowych na rozwój profesjonalnych działań crowdfundingowych. Sprawdź, jak przygotować się na nadchodzące zmiany.

Świadczenie wspierające – terminy wypłat, punktacja

Kiedy jest termin wypłaty świadczenia wspierającego dla niepełnosprawnych z ZUS? Ile wynosi świadczenie wspierające? Jaka jest punktacja?

REKLAMA