REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uznanie ojcostwa

Standardowo za ojca zawsze uznawany jest mąż matki.
Standardowo za ojca zawsze uznawany jest mąż matki.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli ojciec dziecka nie jest mężem jego matki – aby dziecko mogło być uznane za jego, musi dokonać uznania ojcostwa (do nie dawna zwanego uznaniem dziecka). Od 13 czerwca 2009 roku zmieniły się zasady tej procedury.

Nowe zasady

13 czerwca 2009 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wprowadzająca wiele nowych rozwiązań. Jednym z nich są zmiany w zakresie uznania dziecka. Stan prawny przedstawiany w niniejszym artykule odnosi się do najnowszego brzmienia kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jedną z nich (aczkolwiek najmniej ważną) jest zmiana terminologii- zamiast uznania dziecka, mamy obecnie do czynienia z uznaniem ojcostwa.

REKLAMA

Co daje uznanie dziecka

REKLAMA

Uznanie dziecka wpływa w pierwszej kolejności na jego akt urodzenia- w którym w miejsce ojca wpisywany jest mężczyzna, który uznał ojcostwo. Uznanie jest bowiem niczym innym, jak formalne potwierdzenie, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Jest ono niezbędne, w sytuacji, w której ojcem nie jest mąż matki (który korzysta… a czasem cierpi) z domniemania ojcostwa.

Uznanie dziecka sprawia, że uznający traktowany jest jako pełnoprawny rodzic- z pełną władzą rodzicielską, oraz prawem do wzajemnego dziedziczenia z dzieckiem. Podczas procedury uznania dziecka rodzice decydują również o nazwisku dziecka.

Porównaj: nazwisko dzieci w związku partnerskim

Kto i wobec kogo może uznać ojcostwo

Uznania ojcostwa dokonuje mężczyzna, w stosunku do dziecka, które uważa za swoje. Po ostatniej zmianie, uznania może dokonać osoba 16-o letnia, wobec której nie ma przesłanek do zupełnego ubezwłasnowolnienia. Jednak, z uwagi na brak pełnej zdolności do czynności prawnych (którą osiąga się wraz pełnoletnością), może tego dokonać jedynie przed sądem opiekuńczym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedynym warunkiem jakie musi spełnić dziecko, aby można było uznać w stosunku do niego ojcostwo – to być niepełnoletnim. (co nie zawsze oznacza nie osiąganie 18 lat- porównaj). W związku z powyższym uznać można ojcostwo:
- dziecka jeszcze nie narodzonego (poczęte);
- dziecka zmarłego – jednak w tym przypadku uznanie może nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym uznający dowiedział się o jego śmierci, nie później także niż do momentu, w którym osiągnęłoby pełnoletność.

Jakie są warunki uznania ojcostwa

Pierwszym warunkiem na uznanie ojcostwa jest to (co już było wspomniane), że musi być niepełnoletnie. Jest to istotna zmiana w stosunku do poprzedniej regulacji (sprzed 13 czerwca 2009r.) kiedy uznanie dziecka pełnoletniego było możliwe (za zgodą matki).

Kolejne związane są z kwestią zgody matki i miejsca, w którym można dokonać uznania.

Potwierdzenie przez matkę

Matka dziecka musi potwierdzić, że mężczyzna uznający dziecko jest jego ojcem- może złożyć odpowiednie oświadczenie wraz z ojcem lub w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia przez niego oświadczenia o uznaniu ojcostwa.

W wyniku niedopatrzenia ustawodawcy w obecnym kształcie ustawy brakuje możliwości złożenia oświadczenia o zgodzie na uznanie przez osobę inną niż matka dziecka (np. w sytuacji, w której nie żyje). W poprzednim stanie prawnym zgoda mogła być wydana również przez przedstawiciela ustawowego dziecka. W zależności od tego jak na sytuację patrzeć będą sądy – może dojść do sytuacji, w której w przypadku śmierci matki dziecko nie będzie mogło być uznane.

Miejsce złożenia oświadczenia

Podstawowym miejscem złożenia oświadczenia o uznaniu ojcostwa jest urząd stanu cywilnego, właściwy ze względu na sporządzenie aktu urodzenia dziecka . Uznający oraz matka dziecka stają przed kierownikiem urzędu w celu złożenia oświadczenia, ten wyjaśnia im skutki uznania ojcostwa (m.in. w zakresie nazwiska dzieci) oraz różnice pomiędzy uznaniem a przysposobieniem.

Kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić uznania ojcostwa, jeśli uznanie będzie niedopuszczalne lub gdy będzie miał uzasadnione wątpliwości co do faktycznego ojcostwa.

REKLAMA

Kodeks rodzinny pozwala również złożyć oświadczenie przed sądem opiekuńczym (w przypadku oświadczeń uznającego lub matki, którzy nie mają pełnej zdolności do czynności prawnej ze względu na wiek jest to obowiązek) lub w urzędzie konsularnym (za granicą).

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia matki, lub uznającego ojcostwo, oświadczenia mogą być złożone również:
- do protokołu sporządzonego przed notariuszem
- do protokołu sporządzonego wobec wójta, starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy.

Kiedy nie można uznać ojcostwa

Poza warunkami przyczynami wskazanymi powyżej, uznanie może nie odbyć się również z poniższych przyczyn:
- jeśli zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki;
- jeśli toczy się sprawa o ustalenie ojcostwa (w przypadku zatajenia informacji, oświadczenie będzie bezskuteczne);

Co jeśli uznający nie jest ojcem

W sytuacji, w której okaże się że uznający nie jest rzeczywistym ojcem dziecka, zarówno on jak i matka (oraz dziecko po uzyskaniu pełnoletności) może dochodzić stwierdzenie bezskuteczności uznania ojcostwa.

Porównaj: Stwierdzenie bezskuteczności uznania ojcostwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA