reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Uznanie ojcostwa

Uznanie ojcostwa

Jeśli ojciec dziecka nie jest mężem jego matki – aby dziecko mogło być uznane za jego, musi dokonać uznania ojcostwa (do nie dawna zwanego uznaniem dziecka). Od 13 czerwca 2009 roku zmieniły się zasady tej procedury.

Nowe zasady

13 czerwca 2009 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wprowadzająca wiele nowych rozwiązań. Jednym z nich są zmiany w zakresie uznania dziecka. Stan prawny przedstawiany w niniejszym artykule odnosi się do najnowszego brzmienia kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jedną z nich (aczkolwiek najmniej ważną) jest zmiana terminologii- zamiast uznania dziecka, mamy obecnie do czynienia z uznaniem ojcostwa.

Co daje uznanie dziecka

Uznanie dziecka wpływa w pierwszej kolejności na jego akt urodzenia- w którym w miejsce ojca wpisywany jest mężczyzna, który uznał ojcostwo. Uznanie jest bowiem niczym innym, jak formalne potwierdzenie, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Jest ono niezbędne, w sytuacji, w której ojcem nie jest mąż matki (który korzysta… a czasem cierpi) z domniemania ojcostwa.

Uznanie dziecka sprawia, że uznający traktowany jest jako pełnoprawny rodzic- z pełną władzą rodzicielską, oraz prawem do wzajemnego dziedziczenia z dzieckiem. Podczas procedury uznania dziecka rodzice decydują również o nazwisku dziecka.

Porównaj: nazwisko dzieci w związku partnerskim

Kto i wobec kogo może uznać ojcostwo

Uznania ojcostwa dokonuje mężczyzna, w stosunku do dziecka, które uważa za swoje. Po ostatniej zmianie, uznania może dokonać osoba 16-o letnia, wobec której nie ma przesłanek do zupełnego ubezwłasnowolnienia. Jednak, z uwagi na brak pełnej zdolności do czynności prawnych (którą osiąga się wraz pełnoletnością), może tego dokonać jedynie przed sądem opiekuńczym.

Jedynym warunkiem jakie musi spełnić dziecko, aby można było uznać w stosunku do niego ojcostwo – to być niepełnoletnim. (co nie zawsze oznacza nie osiąganie 18 lat- porównaj). W związku z powyższym uznać można ojcostwo:
- dziecka jeszcze nie narodzonego (poczęte);
- dziecka zmarłego – jednak w tym przypadku uznanie może nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym uznający dowiedział się o jego śmierci, nie później także niż do momentu, w którym osiągnęłoby pełnoletność.

Jakie są warunki uznania ojcostwa

Pierwszym warunkiem na uznanie ojcostwa jest to (co już było wspomniane), że musi być niepełnoletnie. Jest to istotna zmiana w stosunku do poprzedniej regulacji (sprzed 13 czerwca 2009r.) kiedy uznanie dziecka pełnoletniego było możliwe (za zgodą matki).

Kolejne związane są z kwestią zgody matki i miejsca, w którym można dokonać uznania.

Potwierdzenie przez matkę

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Standardowo za ojca zawsze uznawany jest mąż matki.
Standardowo za ojca zawsze uznawany jest mąż matki.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama