REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Gmina, Mieszkanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co można otrzymać w zamian zasiłku dla bezrobotnych?

Bezrobotni, którzy nie mają prawa do zasiłku mogą zostać skierowani przez starostę do wykonywania prac społecznie użytecznych. Jest to jedna z form aktywizacji zawodowej, która zapewnia bezrobotnym możliwości uzyskania minimalnych przynajmniej środków do życia.

Tłumacz przysięgły – jak uzyskać uprawnienia?

Tłumacz przysięgły zajmuje się przekładem m.in. dokumentów procesowych, urzędowych i uwierzytelnianiu obcojęzycznych odpisów takich dokumentów oraz może poświadczać tłumaczenia i odpisy wykonane przez inne osoby. Jak można uzyskać uprawnienia pozwalające wykonywać zawód tłumacza przysięgłego?

Tłumacz przysięgły – wykonywanie zawodu i odpowiedzialność

Zawód tłumacza przysięgłego jest zawodem zaufania publicznego. Polega on na przekładzie m.in. dokumentów procesowych, urzędowych i uwierzytelnianiu obcojęzycznych odpisów takich dokumentów oraz na poświadczaniu tłumaczeń i odpisów wykonanych przez inne osoby. Co dokładnie leży w kompetencji tłumacza przysięgłego i czy tłumacz ponosi odpowiedzialność za swoje działania?

Wniosek o wydanie dowodu osobistego

Każdy pełnoletni obywatel zamieszkały w Rzeczpospolitej Polskiej jest zobowiązany do posiadania dowodu osobistego. Aby go uzyskać należy złożyć wniosek. Co zawrzeć we wniosku o dowód osobisty oraz gdzie należy ubiegać się o wydanie dowodu osobistego?

REKLAMA

Jak przeprowadzić odrolnienie gruntu?

Osoby posiadające kawałek ziemi o przeznaczeniu rolniczym, często chcą pobudować na niej swój własny dom. Jednak by tego dokonać należy odrolnić dany grunt. Jakie kroki należy podjąć, by doprowadzić do odrolnienia gruntu?

Kiedy można uzyskać odszkodowanie za zmianę miejscowego planu zagospodarowania?

Plan zagospodarowania miejscowego, który na niekorzyść zmienia dotychczasowe ustalenia może być podstawą do wypłacenia właścicielowi nieruchomości odszkodowania. W jakich okolicznościach właściciel działki może uzyskać odszkodowanie?

Jak są chronione prawa lokatorów?

Lokatorzy, którzy zaniedbali spełnianie swoich obowiązków są narażeni na eksmisję z wynajmowanego lokalu. Najczęstszą przyczyną eksmisji są problemy lokatorów w opłacaniu czynszu i popadanie przez to w zadłużenie. Jakie zmiany w ochronie lokatorów wniosła nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów?

Jak są ustalane opłaty za odbiór śmieci?

Odbiór śmieci to jeden z obowiązków gminy. Jednak gmina nie robi tego bezpłatnie. Za odbiór odpadów gmina pobiera ustalone opłaty. Jak ustala się opłaty za odbiór śmieci?

REKLAMA

Kto jest odpowiedzialny za utrzymanie czystości w gminach?

Utrzymanie porządku i czystości to jedno z ważnych zadań gminy. Zadania te są określone w ustawie z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jakie dokładnie są obowiązki gminy i jakie są obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące omawianej kwestii?

Czy mieszkańcy mogą zapobiec zmianom granic gminy?

Wiele miast stara się o powiększenie swojego terytorium. Odbywa się to przede wszystkim za pomocą przyłączania do miast pobliskich gmin o charakterze wiejskim. Czy mieszkańcy mogą obronić się przed takimi planami samorządowców?

Gminy dokładnie policzą zbierane odpady

Gminy będą musiały policzyć zebraną masę odpadów, ich rodzaj oraz sposób zagospodarowania – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nienależnie pobrane alimenty

Nienależnie pobrane świadczenia z funduszu alimentacyjnego podlegają zwrotowi wraz z ustawowymi odsetkami. Czy możliwe jest umorzenie zaległości?

Samorządowcy w sytuacjach kryzysowych - poradnik

Zły wizerunek samorządowca przekłada się w bezpośredni sposób na wizerunek całego miasta bądź gminy. Negatywne opinie o samorządzie mogą spowodować, że nawet przez kilka lat dany region będą szerokim łukiem omijać poważni inwestorzy, którzy przykładają wyjątkową wagę do swojego wizerunku i nie chcą, aby zła sława o danym miejscu przeniosła się na ich markę.

Sprawozdanie z wykonywania zadań z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

Do 20 października 2011 r. gminy mają obowiązek sporządzenia i złożenia właściwemu wojewodzie sprawozdań z wykonania zadań z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Przedstawiamy zasady sporządzania tego sprawozdania.

Faktura gminy działającej jako inwestor zastępczy

Jak zafakturować wykonanie przyłącza wodnego i kanalizacyjnego wykonanego przez gminę – inwestora zastępczego ?

Faktura gminy działającej jako inwestor zastępczy

Jak zafakturować wykonanie przyłącza wodnego i kanalizacyjnego wykonanego przez gminę – inwestora zastępczego ?

Przemoc w rodzinie - vademecum

Ofiary przemocy w rodzinie niejednokrotnie czują się bezradne i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Podpowiadamy jakie możliwości daje prawo.

Umowa podnajmu mieszkania - WZÓR UMOWY

W umowie podnajmu Oddający w podnajem oddaje Podnajemcy do używania rzecz, będącą przedmiotem umowy najmu wiążącej go z Wynajmującym. Bezpłatny wzór umowy.

Umowa najmu mieszkania - WZÓR UMOWY

Przez umowę najmu lokalu mieszkalnego wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy mieszkanie do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Odwrócony kredyt hipoteczny a renta dożywotnia

Dla seniorów, którzy nie wiedzą czym różni się renta dożywotnia od odwróconego kredytu hipotecznego przedstawiamy krótkie porównanie.

"Rodzina na swoim" także dla singli

Program "Rodzina na swoim" skierowany jest również do singli. Mogą bowiem z niego skorzystać osoby samotne, które nie posiadają dzieci.

Premia gwarancyjna

Posiadacze książeczek mieszkaniowych, które zostały założone do 23 października 1990 r., mają prawo do tzw. premii gwarancyjnej.

Opłata od posiadania psów

Opłata od posiadania psów to rodzaj opłaty lokalnej. Może zostać wprowadzona przez radę gminy. Opłatę pobiera się od osób fizycznych posiadających psy.

Obligacja

Obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii (tzn. papierem wartościowym reprezentującym prawa majątkowe podzielone na określoną liczbę równych jednostek), w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Świadczenie, o którym mowa w zdaniu poprzednim, może mieć charakter pieniężny bądź niepieniężny.

Koniec z obligatoryjnymi bonifikatami przy przekształcaniu użytkowania

Więcej osób złoży wniosek o przekształcenie użytkowania w prawo własności, raz na trzy lata będzie aktualizowana opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej a samorządy nie będą zmuszone do przyznawania bonifikat od opłat za przekształcenie nieruchomości - to główne założenia nowych przepisów regulujących instytucję użytkowania wieczystego.

Hipoteka przymusowa

Hipoteka przymusowa to jeden ze sposobów zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych. Skarbowi Państwa i jednostce samorządu terytorialnego przysługuje hipoteka na wszystkich nieruchomościach podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego lub osób trzecich z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tych zobowiązań, a także z tytułu zaległości podatkowych w podatkach stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości.

Absolutorium budżetowe

Mianem absolutorium budżetowego określamy akt wydawany przez organ uchwałodawczy, który ocenia czy działalność finansowa prowadzona przez organ wykonawczy jest zgodna z prawem.

Rozszerzenie kręgu osób mogących skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”

Dnia 31 sierpnia 2011 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 168, poz. 1006, dalej „nowelizacja”).

Budowa domu: będzie mniej formalności

Pozwolenie na budowę zostanie zastąpione przez zgłoszenie w gminie. Zamiast notarialnego aktu własności inwestorzy będą mogli przedstawić oświadczenie.

Wywłaszczenie na rzecz samorządu

Realizacja celu publicznego często nie jest możliwa z uwagi na lokalizację nieruchomości prywatnych na terenie planowanych inwestycji. W takiej sytuacji racjonalnym rozwiązaniem jest wywłaszczenie właścicieli nieruchomości prywatnych na rzecz podmiotu publicznego.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Co powinno znaleźć się w umowie najmu? Jakie prawa i obowiązki ma wynajmujący, a jakie najemca? Kiedy można niezwłocznie zerwać umowę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym tekście.

Śmiecie zostały uporządkowane

Gminy przejęły obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych. Teraz to samorządy stworzą regiony gospodarki odpadami komunalnymi i będą zobowiązane do budowy i utrzymania instalacji recyklingu i utylizacji.

Zwrot wydatków przez gminę na dowóz dziecka do szkoły

Świadczenie udzielane podatnikowi przez gminę w formie zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zwrot wydatków przez gminę na dowóz dziecka do szkoły

Świadczenie udzielane podatnikowi przez gminę w formie zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli co zrobić z uciążliwym sąsiadem? – cz. 2

Nadmierny hałas, czy nieprzyjemny fetor wydobywający się z nieruchomości sąsiada. W jakich warunkach można złożyć pozew o zaniechanie nadmiernej immisji?

Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli co zrobić z uciążliwym sąsiadem?

Nadmierny hałas, czy nieprzyjemny fetor wydobywający się z nieruchomości sąsiada. Jakie są prawne sposoby na uciążliwych sąsiadów? Jednym z nich jest pozew o zaniechanie nadmiernej immisji.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - dla kogo?

Świadczenia z Funduszu alimentacyjnego przysługują, gdy dziecko nie otrzymuje należnych mu alimentów od rodzica. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenia z gminy?

Rodzina na swoim tylko do 2012 roku

Wszyscy, którzy jeszcze zastanawiają się, czy kupić mieszkanie i skorzystać z programu „Rodzina na swoim” mają czas tylko do końca 2012 roku. Program zapewnia dopłaty do kredytu z budżetu państwa przez 8 lat.

Nowe pułapy cenowe w „Rodzinie na swoim”

Zmiany w programie „Rodzina na swoim” nie tylko rozszerzają krąg osób uprawnionych do skorzystania z niego, ale również wprowadzają nowe pułapy cenowe dla mieszkań. Co mogą przynieść takie zmiany?

Postępowanie eksmisyjne z lokalu będącego własnością gminy

Nieużywane w obowiązujących przepisach słowo eksmisja to budzące wiele kontrowersji postępowanie mające na celu usunięcie z zajmowanego lokalu osób i rzeczy oraz wydanie lokalu uprawionemu do niego podmiotowi. W kontekście niniejszego artykułu - uprawnionym podmiotem jest gmina jako właściciel lokalu.

Podwójne alimenty od rodzica i z funduszu do zmiany

Zmieni się sytuacja osoby uprawnionej do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, która otrzymała zaległe lub bieżące alimenty od dłużnika.

Nowe zadania dla gmin z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wejdzie w życie w 2012 roku. Oznacza to, że podstawowym jednostkom organizacyjnym - którymi są gminy - przybędzie zadań do realizacji. 

Prezenty, nagrody w konkursach i inne towary przekazywane w gminach a podatek VAT po 1 kwietnia 2011 r.

Z uwagi na zmiany dotyczące podatku od towarów i usług, w szczególności zmiany obowiązujące od 1 kwietnia 2011 r., powstaje pytanie czy w ramach nieodpłatnych przekazań towarów takich np. jak nagrody w konkursach czy też ulotki promujące określony region lub obiekt muzealny, albo w przypadku wręczania prezentów np. członkom zarządu, po stronie podatnika podatku VAT czyli np. gminy, powstanie obowiązek opodatkowania takich czynności podatkiem od towarów i usług.

Prezenty, nagrody w konkursach i inne towary przekazywane w gminach a podatek VAT po 1 kwietnia 2011 r.

Z uwagi na zmiany dotyczące podatku od towarów i usług, w szczególności zmiany obowiązujące od 1 kwietnia 2011 r., powstaje pytanie czy w ramach nieodpłatnych przekazań towarów takich np. jak nagrody w konkursach czy też ulotki promujące określony region lub obiekt muzealny, albo w przypadku wręczania prezentów np. członkom zarządu, po stronie podatnika podatku VAT czyli np. gminy, powstanie obowiązek opodatkowania takich czynności podatkiem od towarów i usług.

Jakie zmiany w „Rodzinie na swoim”?

Program „Rodzina na swoim”, zgodnie z nowelizacją ustawy, wygaśnie z końcem 2012 roku. Po zmianach kupienie mieszania na rynku wtórnym w ramach preferencyjnych kredytów w zasadzie nie będzie możliwe.

Jakie mieszkanie wybrać dla studenta?

Kolejny rok akademicki coraz bliżej, a więc i czas dla studentów by zastanowić się, gdzie będą mieszkać. Co prawda, wybór na rynku jest całkiem spory, warto w pierwszej kolejności pomyśleć, jakie mieszkanie będzie spełniało nasz oczekiwania, także te finansowe…

Wyprawka szkolna 2011 - jak uzyskać dofinansowanie?

W ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna" na rok szkolny 2011/2012 uczniowie mogą uzyskać dofinansowanie do zakupu podręczników szkolnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, iż z pomocy skorzysta 515 235 uczniów.

Schroniska i noclegownie dla sprawców przemocy w rodzinie

Do noclegowni lub schroniska zostaną eksmitowani dłużnicy, którym nakazano opróżnienie lokalu z powodu stosowania przemocy w rodzinie. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

Kasy fiskalne w gminach

W przypadku, gdy gmina dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych - istnieje obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Informacje składane przy prywatyzacji mienia komunalnego

Mienie komunalne zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym to własność gminy (miasta) oraz inne prawa majątkowe należące do gminy (miasta), związków do których należy dana gmina (miasto) oraz mienie innych gminnych osób prawnych, w tym przedsiębiorstw.

REKLAMA