REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższe opłaty za nielegalne usunięcie drzew

Opłaty za nielegalne usunięcie drzew. /Fot. Fotolia
Opłaty za nielegalne usunięcie drzew. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wycięcie drzewa bez wymaganego zezwolenia grozi wysoką karą pieniężną uzależnioną od wieku drzewa. Przewiduje się zmiany wprowadzające niższe kary oraz zniżki dla osób fizycznych spełniających określone warunki.

Projekt założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego przewiduje zmianę przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy Prawo ochrony środowiska w zakresie ochrony zadrzewień i terenów zieleni. Proponuje się w szczególności uproszczenie procedur dotyczących wydawania zezwoleń na usunięcie drzew lub krzewów, jak też doprecyzowanie przepisów w tym zakresie. Co więcej, planuje się również obniżenie wysokości opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz kar administracyjnych za ich usunięcie bez wymaganego zezwolenia lub zgłoszenia.

REKLAMA

Kara pieniężna

Zgodnie z art. 88 ustawy o ochronie przyrody wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia. Nie dotyczy to drzew, których wiek nie przekracza 10 lat, owocowych czy rosnących na plantacjach (art. 83 ust. 6 ustawy).

Zobacz: Ile trzeba zapłacić za wycięcie drzewa

Wysokość kary

Karę pieniężną ustala się w wysokości trzykrotnej opłaty za usunięcie drzew lub krzewów ustalonej na podstawie wyznaczonych stawek.

Minister właściwy do spraw środowiska kierując się zróżnicowanymi kosztami produkcji poszczególnych rodzajów i gatunków drzew oraz wielkościami przyrostu obwodu pni drzew, określi w drodze rozporządzenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. stawki dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew,
  2. współczynniki różnicujące stawki w zależności od obwodu pnia.

Warto zaznaczyć, że kara za nielegalne wycięcia drzewa może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zobacz: Wycięcie drzewa bez zezwolenia może kosztować firmę nawet kilkaset tysięcy złotych

Teren uzdrowisk

Natomiast należności za usunięcie drzew lub krzewów z terenu uzdrowisk, obszaru ochrony uzdrowiskowej, terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz terenów zieleni są o 100 % wyższe od wspomnianych opłat.

Obniżenie wysokości kary pieniężnej

Przewiduje się obniżenie administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie lub usunięcie drzew lub krzewów do wysokości dwukrotnej opłaty za usunięcie drzew lub krzewów, określanych na podstawie stawek wskazanych w ustawie. Proponowana zmiana znalazła już grono krytyków, według których wysokość kary powinna mieć charakter prewencyjny. Niższe kary nie będą więc odstraszały od nielegalnego wycinania drzew i mogą spowodować nieodwracalne szkody w przyrodzie.

Zobacz także: Wycięcie drzew i krzewów- opłaty i kary 2013

Dostosowanie wysokości kary do możliwości

Zakłada się także dostosowanie wysokości administracyjnej kary pieniężnej do możliwości uiszczenia jej przez sprawcę nielegalnej wycinki drzew. Przewiduje się, aby w przypadku osób fizycznych usuwających drzewa lub krzewy z własnej nieruchomości bez wymaganego zezwolenia lub zgłoszenia na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, wysokość kary obniżana była o 50%. Niższa kara zostanie nałożona na osoby, których dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku ogłaszanego w Monitorze Polskim.

Zobacz: Czy można wyciąć drzewa na działce?

Złom, wywrot drzewa lub krzewu obumarłego

Odmiennie zamierza się uregulować sytuację drzew obumarłych. Przewiduje się możliwość obniżenia wysokości kary pieniężnej o 50% w przypadku złomu bądź wywrotu drzewa lub krzewu obumarłego, które usunięto bez wymaganego zezwolenia lub zgłoszenia.

Uproszczenie procedury

Projekt założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego przewiduje uproszczenie procedury uzyskania zezwoleń na usunięcie drzew lub krzewów. Na dzień dzisiejszy procedura trwa od jednego do dwóch miesięcy. Obecnie obowiązujące wymogi formalne wniosku o wydanie takiego zezwolenia mają zostać zawężone. Z kolei katalog sytuacji, w których usunięcie drzew lub krzewów nie wymaga uzyskania zezwolenia, ulec ma rozszerzeniu.

Zobacz: Jak uzyskać zezwolenie na wycięcie drzewa?

Kryterium reglamentacji

Aktualnie drzewa mające mniej niż 10 lat mogą zostać wycięte bezkarnie. Napotyka się jednak trudności z określeniem wieku drzewa. W związku z tym proponuje się, by wymóg uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew uzależniony był od obwodu pnia drzewa na wysokości 130 cm. Pozwoli to na jednoznaczne zweryfikowanie wieku drzewa.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Nowy sposób obliczania wysokości opłaty

Proponuje się nowy sposób obliczania wysokości opłaty za usunięcie drzew lub krzewów. Polega na ustaleniu opłaty w oparciu o stawkę zależną od obwodu pnia i od tempa przyrostu pnia drzewa na grubość poszczególnych rodzajów lub gatunków drzew oraz współczynników różnicujących stawki w zależności od lokalizacji drzewa. Wysokość opłaty zależałaby m.in. od rodzaju drzewa oraz miejsca, w którym rośnie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2009 Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA