REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższe opłaty za nielegalne usunięcie drzew

Opłaty za nielegalne usunięcie drzew. /Fot. Fotolia
Opłaty za nielegalne usunięcie drzew. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wycięcie drzewa bez wymaganego zezwolenia grozi wysoką karą pieniężną uzależnioną od wieku drzewa. Przewiduje się zmiany wprowadzające niższe kary oraz zniżki dla osób fizycznych spełniających określone warunki.

Projekt założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego przewiduje zmianę przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy Prawo ochrony środowiska w zakresie ochrony zadrzewień i terenów zieleni. Proponuje się w szczególności uproszczenie procedur dotyczących wydawania zezwoleń na usunięcie drzew lub krzewów, jak też doprecyzowanie przepisów w tym zakresie. Co więcej, planuje się również obniżenie wysokości opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz kar administracyjnych za ich usunięcie bez wymaganego zezwolenia lub zgłoszenia.

REKLAMA

Kara pieniężna

Zgodnie z art. 88 ustawy o ochronie przyrody wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia. Nie dotyczy to drzew, których wiek nie przekracza 10 lat, owocowych czy rosnących na plantacjach (art. 83 ust. 6 ustawy).

Zobacz: Ile trzeba zapłacić za wycięcie drzewa

Wysokość kary

Karę pieniężną ustala się w wysokości trzykrotnej opłaty za usunięcie drzew lub krzewów ustalonej na podstawie wyznaczonych stawek.

Minister właściwy do spraw środowiska kierując się zróżnicowanymi kosztami produkcji poszczególnych rodzajów i gatunków drzew oraz wielkościami przyrostu obwodu pni drzew, określi w drodze rozporządzenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. stawki dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew,
  2. współczynniki różnicujące stawki w zależności od obwodu pnia.

Warto zaznaczyć, że kara za nielegalne wycięcia drzewa może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zobacz: Wycięcie drzewa bez zezwolenia może kosztować firmę nawet kilkaset tysięcy złotych

Teren uzdrowisk

Natomiast należności za usunięcie drzew lub krzewów z terenu uzdrowisk, obszaru ochrony uzdrowiskowej, terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz terenów zieleni są o 100 % wyższe od wspomnianych opłat.

Obniżenie wysokości kary pieniężnej

Przewiduje się obniżenie administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie lub usunięcie drzew lub krzewów do wysokości dwukrotnej opłaty za usunięcie drzew lub krzewów, określanych na podstawie stawek wskazanych w ustawie. Proponowana zmiana znalazła już grono krytyków, według których wysokość kary powinna mieć charakter prewencyjny. Niższe kary nie będą więc odstraszały od nielegalnego wycinania drzew i mogą spowodować nieodwracalne szkody w przyrodzie.

Zobacz także: Wycięcie drzew i krzewów- opłaty i kary 2013

Dostosowanie wysokości kary do możliwości

Zakłada się także dostosowanie wysokości administracyjnej kary pieniężnej do możliwości uiszczenia jej przez sprawcę nielegalnej wycinki drzew. Przewiduje się, aby w przypadku osób fizycznych usuwających drzewa lub krzewy z własnej nieruchomości bez wymaganego zezwolenia lub zgłoszenia na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, wysokość kary obniżana była o 50%. Niższa kara zostanie nałożona na osoby, których dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku ogłaszanego w Monitorze Polskim.

Zobacz: Czy można wyciąć drzewa na działce?

Złom, wywrot drzewa lub krzewu obumarłego

Odmiennie zamierza się uregulować sytuację drzew obumarłych. Przewiduje się możliwość obniżenia wysokości kary pieniężnej o 50% w przypadku złomu bądź wywrotu drzewa lub krzewu obumarłego, które usunięto bez wymaganego zezwolenia lub zgłoszenia.

Uproszczenie procedury

Projekt założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego przewiduje uproszczenie procedury uzyskania zezwoleń na usunięcie drzew lub krzewów. Na dzień dzisiejszy procedura trwa od jednego do dwóch miesięcy. Obecnie obowiązujące wymogi formalne wniosku o wydanie takiego zezwolenia mają zostać zawężone. Z kolei katalog sytuacji, w których usunięcie drzew lub krzewów nie wymaga uzyskania zezwolenia, ulec ma rozszerzeniu.

Zobacz: Jak uzyskać zezwolenie na wycięcie drzewa?

Kryterium reglamentacji

Aktualnie drzewa mające mniej niż 10 lat mogą zostać wycięte bezkarnie. Napotyka się jednak trudności z określeniem wieku drzewa. W związku z tym proponuje się, by wymóg uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew uzależniony był od obwodu pnia drzewa na wysokości 130 cm. Pozwoli to na jednoznaczne zweryfikowanie wieku drzewa.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Nowy sposób obliczania wysokości opłaty

Proponuje się nowy sposób obliczania wysokości opłaty za usunięcie drzew lub krzewów. Polega na ustaleniu opłaty w oparciu o stawkę zależną od obwodu pnia i od tempa przyrostu pnia drzewa na grubość poszczególnych rodzajów lub gatunków drzew oraz współczynników różnicujących stawki w zależności od lokalizacji drzewa. Wysokość opłaty zależałaby m.in. od rodzaju drzewa oraz miejsca, w którym rośnie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2009 Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

Jaka ochrona przysługuje sygnaliście

Okazuje się, że ochrona sygnalistów jest bardzo szeroka, wręcz niedookreślona, ponieważ przepis zawiera katalog otwarty. W szczególności sygnaliście przysługuje ochrona stosunku pracy, ochrona przed mobbingiem, dyskryminacją, zmianą warunków pracy i płacy.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

REKLAMA

ZUS: Nowe możliwości dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób może skorzystać z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

REKLAMA

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

REKLAMA