REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa darowizny pieniędzy na zakup mieszkania

Wioleta Matela
Darowizna pieniężna na mieszkanie./ Fot. Fotolia
Darowizna pieniężna na mieszkanie./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa darowizny pieniężnej na zakup mieszkania to jedna z darowizn obciążonych poleceniem. Przy darowiźnie gotówki członkom najbliższej rodziny możemy liczyć na zwolnienie z podatku.

Forma umowy

Umowa darowizny pieniężnej powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Jeżeli jednak zawarto ją bez zachowania wymaganej formy, to staje się ona ważna z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.

REKLAMA

Pobierz nasz bezpłatny wzór umowy darowizny pieniężnej

Polecenie

REKLAMA

Wskazanie w umowie, iż darowane środki pieniężne mają zostać przeznaczone na zakup mieszkania jest poleceniem. Kodeks cywilny stanowi, iż darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem. Takie polecenie co do zasady powinno zostać wykonane, chociaż darczyńca nie ma możliwości skorzystania z przymusu państwowego w celu jego wyegzekwowania.

Uprawnienie do żądania przez darczyńcę wykonania polecenia powstaje wówczas, gdy darczyńca sam wykonał zobowiązanie wynikające z umowy. Po śmierci darczyńcy wykonania polecenia mogą żądać jego spadkobiercy, a w niektórych przypadkach także właściwy organ państwowy (jeżeli polecenie ma na względzie interes społeczny).

Obdarowany nie ma obowiązku wykonania polecenia, jeżeli ma ono na celu wyłącznie korzyść obdarowanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Darowizny

Jaki podatek?

Jeżeli darowizna pieniężna na zakup mieszkania ma miejsce w ramach najbliższej rodziny, możemy liczyć na zwolnienie od podatku.

Zwolniona od podatku jest darowizna pieniężna na rzecz  małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli spełnią oni kilka warunków:

1. Po pierwsze, otrzymaną darowiznę należy zgłosić do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli umowa darowizny została zawarta w innej formie niż akt notarialny, to wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.

2. Po drugie, darowiznę należy udokumentować dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Jeżeli darowizna została sporządzona w formie aktu notarialnego, to obdarowany nie ma obowiązku zgłaszania jej do urzędu skarbowego.

Polecamy: Podatek od darowizny pieniężnej

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny;

Ustawa z dnia  28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Dba
    2022-08-28 14:24:46
    W takim przypadku na pewno warto zwrócić się po specjalistyczną pomoc, a taką świadczy notariusz Cejrowska w jednej z Tczewskiej kancelarii. Bardzo sobie chwalę współpracę.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

REKLAMA

Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

Nie tylko maile i sms-y. Jak rekruterzy w branży IT korzystają ze sztucznej inteligencji?

Prawie 60 procent osób rekrutujących w branży IT korzysta ze wsparcia sztucznej inteligencji. Tak wynika z raportu No Fluff Jobs 

Niewielka usterka może spowodować wielkie szkody. O jakich przeglądach warto pamiętać?

Czasami mała usterka, jak pęknięty wężyk w łazience, może być powodem zalania 17 pomieszczeń na trzech kondygnacjach i kosztów remontu przekraczających 50 tys. zł. Poza zakupem odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie wymaganych przeglądów budynku oraz instalacji.

Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

REKLAMA

Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

REKLAMA