| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Wynajmowanie mieszkania od prywatnego właściciela – co warto wiedzieć?

Wynajmowanie mieszkania od prywatnego właściciela – co warto wiedzieć?

Wiele osób wynajmuje mieszkania od prywatnych właścicieli. Co powinno znaleźć się w umowie najmu, aby prawa najemcy były właściwie chronione?

Umowa najmu

Umowa najmu jest uregulowana w Kodeksie cywilnym. Powinna ona określać prawa i obowiązki obu stron umowy. Umowa powinna zostać zawarta na piśmie. Ten sposób zawierania umów lepiej zabezpiecza interesy stron. Co więcej w przypadku zawierania umowy najmu nieruchomości na okres dłuższy niż rok forma pisemna umowy jest obligatoryjna. Gdy forma pisemna w tym przypadku będzie niezachowana przyjmuje się, że umowa została zawarta na czas nieokreślony.

Umowa najmu powinna zawierać określenie stron wskazując numer PESEL, numer dowodu osobistego lub innego dowodu tożsamości, adres zamieszkania, adres wynajmowanego lokalu, wysokość kaucji oraz obowiązki właściciela mieszkania oraz najemcy. Ważne jest również określenie opłat jakie ma ponosić najemca. Chodzi tu zarówno o sam czynsz jak i o opłaty związane z mediami lub opłatą za miejsce postojowe. W umowie najmu można również określić termin, w którym należy uiszczać czynsz.

Umowa może być zawarta zarówno na okres oznaczony jak i nieoznaczony.

Przy wysokości kaucji warto określić jest zasady jej zwrotu oraz zastrzeżenie w jakich okolicznościach możliwe będzie potrącenie z kaucji kosztów ewentualnych szkód, które w mieszkaniu wyrządził najemca. Warto również sporządzić spis wyposażenia mieszkania, który ułatwi rozliczanie pomiędzy właścicielem a najemcą.

Zobacz: Umowa najmu mieszkania - WZÓR UMOWY

Podwyżka czynszu

Właściciel mieszkania ma możliwość podniesienia czynszu, jednak aby tego dokonać musi wypowiedzieć dotychczasową umowę. Wypowiedzenie takie musi mieć miejsce najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego. Zmiana czynszu wymaga zachowania terminów wypowiedzenia. Termin ten również warto zastrzec w umowie najmu.

Wypowiedzenie czynszu musi dokonać się na piśmie. Wypowiedzenie ustne nie jest ważne i wiążące dla lokatora.

Najemca, który odmawia wypowiedzenia czynszu, może mieszkać w mieszkaniu właściciela aż do upłynięcia terminu wypowiedzenia. Musi jednak również na piśmie odmówić przyjęcia podwyżki. Przez okres wypowiedzenia czynsz jest uiszczany przez najemcę w dotychczasowej wielkości.

Czy można podnajmować mieszkanie?

Podnajem mieszkania lub jego części, np. jednego pokoju jest możliwy tylko wtedy, gdy umowa najmu tego nie zabrania. Jeżeli w umowie widnieje zakaz, można starać się uzyskać zgodę właściciela na podnajem. Naruszenie zakazu podnajmu może w konsekwencji doprowadzić do rozwiązania umowy z miesięcznym terminem wypowiedzenia.

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »