Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zezwolenie na wycinkę drzew - odwołanie

Wioleta Matela
zezwolenie na wycinkę drzew, odwołanie od decyzji.
zezwolenie na wycinkę drzew, odwołanie od decyzji.

REKLAMA

REKLAMA

Od decyzji odmawiającej wycięcia drzewa stronie służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni. Odwołanie składamy za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Zezwolenie na wycięcie drzewa wydaje wójt, burmistrz, prezydent miasta. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku.

REKLAMA

Gdy nieruchomość, na której znajduje się drzewo, wpisana jest do rejestru zabytków, zezwolenie wydaje wojewódzki konserwator zabytków.

Procedura odwołania

Od decyzji odmawiającej wycinki stronie służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni. Odwołanie składamy za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Zobacz także: Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego odwołanie nie wymaga szczególnego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanego orzeczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak, w naszym interesie jest, aby odwołanie zostało pozytywnie rozpatrzone, dlatego jeżeli istnieją uchybienia organu odmawiającego wydania zezwolenia na wycinkę drzew, to wskażmy je w naszym piśmie.

Organ, który wydał decyzję, przesyła nasze odwołanie razem z aktami sprawy organowi odwoławczemu w terminie siedmiu dni, od dnia, w którym otrzymał odwołanie.

Jaką decyzję może wydać SKO? Otóż może ono:

 • utrzymać zaskarżoną decyzję w mocy;
 • uchylić zaskarżoną decyzję w całości albo w części i w tym zakresie orzec co do istoty sprawy albo uchylając decyzję umorzyć postępowanie pierwszej instancji w całości albo w części;
 • umorzyć postępowanie odwoławcze.

Jeżeli chodzi o uchylenie zaskarżonej decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania, to ma to miejsce w przypadku, gdy decyzja została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie.

Organ odwoławczy przy przekazaniu sprawy, powinien wskazać jakie okoliczności należy wziąć pod uwagę przy ponownym rozpatrzeniu sprawy.

Po wyczerpaniu drogi postępowania administracyjnego, strona może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zobacz więcej: Skarga do WSA

Kiedy organ odmówi wycinki drzew?

Jak wskazuje Krzysztof Gruszecki ("Zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów") organ gminy wydający wydający decyzję powinien po pierwsze sprawdzić, czy przedmiotowe drzewo rzeczywiście uniemożliwia zrealizowanie planowanego przedsięwzięcia. Po drugie powinien on zbadać,  jakie zmiany w przyrodzie może wywołać ewentualna wycinka, a po trzecie - czy dla usuniętego drzewa wystarczającą rekompensatą będzie zastąpienie go nowym. "W przypadku stwierdzenia, że obiekt przyrodniczy wcale nie uniemożliwia zrealizowania danego przedsięwzięcia, a jego usunięcie wywoła zmiany w środowisku przyrodniczym, których nawet nasadzenie zastępcze nie będzie w stanie zrekompensować – organ administracyjny będzie mógł podjąć decyzję odmowną".1

1. Gruszecki K., Zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów. 2010.

Polecamy serwis: Nieruchomości

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego;

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czas urzędowy w Polsce

  Jaki czas urzędowy obowiązuje w Polsce? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy? Czym jest czas środkowoeuropejski i czas letni środkowoeuropejski?

  Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

  Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

  Wybory 2023. Najważniejsze terminy dla wyborców

  15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. O jakich przedwyborczych terminach warto pamiętać?

  Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

  Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

  REKLAMA

  Czy przekazane gospodarstwo rolne wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Uchwała SN

  „Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków” – uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 czerwca 2023 r.

  Adwokat i radca prawny w 2024 r. zarobi dwa razy więcej? Na ten cel ma być przeznaczona dodatkowa kwota 120 milionów złotych, co da łącznie 240 milionów zł.

  Podwojenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu w 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększyło przyszłoroczny budżet na ich wynagrodzenia.

  Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić online!

  Przygotuj się do głosowania w wyborach 2023 r. Formalności możesz załatwić online. Sprawdź co!

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić jeden z niewymagających warunków

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić  jeden z niewymagających warunków. Sprawdź co zrobić!

  REKLAMA

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie 29 września 2023 r.

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe weszło w życie 29 września 2023 r.

  Książeczka żeglarska 2023 - nowy wzór i nowe rozporządzenie od 14 października. Co się zmieniło?

  W dniu 14 października 2023 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie ministra infrastruktury z 27 września 2023 r. w sprawie książeczki żeglarskiej. Zostało ono właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie to wprowadza nowy wzór książeczki żeglarskiej, a także zmienia tryb wydawania tych dokumentów przez dyrektorów urzędów morskich.

  REKLAMA