REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks karny, Prawo jazdy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W październiku 2017 r. powstanie rejestr pedofilów

W październiku 2017 r. zacznie funkcjonować zapowiadany wcześniej, rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym. Prace obecnie znajdują się na etapie gromadzenia danych pedofilów.

Zmiany w Kodeksie karnym – rozszerzenie granic obrony koniecznej

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie kolejnych zmian w Kodeksie karnym (dalej: k.k.), które, tym razem, dotyczyć mają instytucji obrony koniecznej. Resort chce rozszerzenia granic obrony koniecznej np. w sytuacji odpierania zamachu w czasie włamania napastnika.

mDokumenty – kierowcy będą mogli jeździć bez prawa jazdy i dowodu

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) pracuje nad projektem programu mDokumenty, który umożliwi kierowcom poruszanie się po drogach bez prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy też dowodu OC. Dokumenty te mają przybrać formę elektroniczna.

Skutki posługiwania się „pustymi” fakturami

Ministerstwo Finansów informuje, że funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej rozpoznają i zwalczają nielegalny proceder obrotu „pustymi" fakturami. Prowadzone działania mają na celu uderzenie w zorganizowane grupy przestępcze wystawiające i rozprowadzające „puste" faktury. Również osoby, które wykorzystują „puste" faktury w swojej działalności gospodarczej muszą liczyć się z negatywnymi konsekwencjami.

REKLAMA

Kara 30 lat pozbawienia wolności w Polsce? Nadchodzą zmiany w Kodeksie karnym

W Ministerstwie Sprawiedliwości toczą się pracę nad projektem ustawy nowelizującej Kodeks karny (dalej: k.k.). Nowe przepisy zakładają m.in. rezygnację z punktowo wymierzanej kary 25 pozbawienia wolności i wprowadzenie nowej, górnej granicy kary pozbawienia wolności w wysokości 30 lat.

Wytyczne Prokuratora Generalnego w zakresie postępowań o wyłudzenia zwrotu VAT

Prokurator Generalny przygotował wytyczne dotyczące zasad prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa związane z procederem wyłudzania nienależnego zwrotu podatku VAT oraz innych oszukańczych uszczupleń w tym podatku. Wskazuje się m.in., że prokuratorzy każdorazowo powinni rozważać potrzebę zastosowania nowych instytucji, jak konfiskata rozszerzona i przepadek przedsiębiorstwa.

Brak przedawnienia dla najcięższych zbrodni popełnionych na tle seksualnym

W Ministerstwie Sprawiedliwości rozważa się likwidację karalności najcięższych zbrodni popełnionych na tle seksualnym. Z odpowiedzi na interpelację nr. 13370 dowiadujemy się, że resort planuje także wprowadzić do Kodeksu Karnego (dalej: k.k.) nowy kwalifikowany typ przestępstwa zgwałcenia.

Odpowiedzialność za nierzetelne prowadzenie dokumentacji firmy

Nierzetelne prowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej może prowadzić do bardzo dotkliwych sankcji, w tym nawet kary pozbawienia wolności. Jakie są znamiona przestępstwa wskazanego w art. 303 Kodeksu karnego dotyczącego tej kwestii?

REKLAMA

Podwójna sankcja za przekroczenie prędkości jednak zgodna z Konstytucją?

W połowie maja 2015 roku weszły w życie nowe, ostrzejsze przepisy prawa drogowego. Dotyczą m. in. zatrzymania prawa jazdy na trzy miesiące po przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, wyższych kar za prowadzenie pod wpływem alkoholu, czy zmian w regulacjach dotyczących fotelika dla dziecka.

Nieprawidłowy adres w prawie jazdy. Czy policjant może zatrzymać prawo jazdy?

Zdarza się, że kierowcy po zmianie adresu zameldowania nie aktualizują danych w prawie jazdy, bo wiąże się to z koniecznością wymiany dokumentu. Czy policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy w przypadku, gdy adres wpisany w dokumencie nie zgadza się ze stanem faktycznym? Jakie są konsekwencje takiego zaniedbania?

Przestępstwa przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi – analiza fałszowania pieniędzy art. 310 k.k.

W Polsce podobnie jak we wszystkich innych państwach europejskich, fałszowanie pieniędzy jest przez prawo zakazane. W polskim prawie karnym przestępstwo to jest określane jako zbrodnia. Prawnymi środkami płatniczymi są emitowane przez NBP znaki pieniężne Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak zostać kierowcą pojazdu uprzywilejowanego?

Pojazdem uprzywilejowanym może kierować wyłącznie osoba, która otrzymała zezwolenie na jego prowadzenie. Takie zezwolenie jest udzielanie osobie, która ukończyła 21 lat, posiada odpowiednią kategorię prawa jazdy, ukończyła odpowiedni kurs oraz pozytywnie przeszła badania psychologiczne i lekarskie.

Prawo jazdy na motocykl w 2018 r.

Prawo jazdy na motocykl obejmuje wiele różnych kategorii, które uprawniają do prowadzenia motocykli o różnej pojemności silnika i mocy. Prawo jazdy na szeroko rozumiany motocykl może zostać przyznane w kategorii AM, A1, A2, oraz A.

Jak zostać kierowcą TIRa?

Aby zostać kierowcą samochodu ciężarowego samo posiadanie prawa jazdy C/C+E nie wystarczy. Kandydat na zawodowego kierowcę musi także zdobyć świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kierowców. Konieczne jest także posiadanie odpowiednich orzeczeń lekarskich i psychologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania tego typu pracy.

Jak zostać kierowcą autobusu – w 2018 r.

Kierowcą autobusu może zostać osoba, która posiada prawo jazdy kategorii D a także nie była karana. Ponadto konieczne jest uzyskanie od lekarza i psychologa zaświadczeń o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy.

Ucieczka z miejsca wypadku w 2018 r.

Ucieczka z miejsca wypadku nie jest samodzielnym przestępstwem ale stanowi podstawę do nadzwyczajnego zaostrzenia kary. Konsekwencją ucieczki z miejsca wypadku może być nie tylko utrata prawa jazdy ale także długoletnie więzienie. Należy jednak zaznaczyć, że nie każde oddalenie się z miejsca wypadku jest ucieczką.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu – 2018 r.

Polskie ustawodawstwo wyróżnia dwa poziomy stężenia alkoholu we krwi – stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. Jazda pod wpływem może być wykroczeniem, za które grozi kara aresztu lub grzywny, albo przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności.

Surowsze kary dla kierowców - zmiany 2017/2018 r.

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązuje ustawa o zmianie ustawy – kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona surowsze kary dla kierowców, którzy popełnili najgroźniejsze przestępstwa drogowe. Ustawodawca wprowadza także nowe przestępstwo -ucieczkę przed pościgiem policyjnym.

Nowelizacja Kodeksu karnego - lipiec 2017 r.

13 lipca 2017 r. w życie wejdą zmiany w Kodeksie karnym a także w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich i w Kodeksie postępowania karnego. Największą nowością jest wprowadzenie obowiązku zgłaszania do organów ścigania przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich, a także niektórych innych przestępstw.

Przedsiębiorca może stracić firmę i majątek, czyli zmiany w prawie karnym

Od 27 kwietnia br. obowiązują nowe regulacje wprowadzone do Kodeksu karnego dotyczące tzw. konfiskaty rozszerzonej. Zastosowanie nowych przepisów pozwala orzec przepadek przedsiębiorstwa. Z jednej strony idea jest słuszna, z drugiej – daje pole do nadużyć.

Obrona konieczna - rozszerzenie granic przy napaści na dom

Projekt noweli Kodeksu karnego rozszerzający granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na dom opublikowano już na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jakie są proponowane zmiany?

Jak zdać egzamin na prawo jazdy - część XV: jak prawidłowo ruszyć na wzniesieniu?

Jak prawidłowo wykonać manewr ruszania z miejsca do przodu na wzniesieniu czyli tzw. górkę? Nie jest to wbrew pozorom trudne. Dobry kierowca potrafi ruszyć na wzniesieniu w taki sposób, że pudełko zapałek umieszczone tuż za tylnym kołem nie ulegnie zgnieceniu, a więc samochód nie cofnie się nawet o milimetr.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy - część XIV: jak prawidłowo wykonać jazdę po łuku?

W jaki sposób prawidłowo wykonać jazdę po łuku podczas egzaminu na prawo jazdy? Jakie błędy najczęściej popełniają zdający podczas jazdy po łuku?

Od 1 czerwca 2017 r. surowsze kary dla piratów drogowych

1 czerwca weszła w życie ustawa zaostrzająca kary za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłużająca okres przedawnienia karalności wykroczeń. Jakie kary czekają nieodpowiedzialnych kierowców?

Kiedy wystawiając i księgując faktury nie można popełnić przestępstw fakturowych

W związku z tym, że przestępstwa określane w nowym art. 270a i 271a Kodeksu karnego można popełnić tylko fakturami w rozumieniu art. 2 pkt 31 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. większość podatników chce ograniczyć lub wręcz wyeliminować ich wystawianie. I słusznie: skoro bowiem Kodeks karny definiuje faktury poprzez odwołanie się do tego przepisu, wystawiając i księgując inne faktury nie można popełnić tych przestępstw.

Podsumowanie zmian w prawie w lutym, marcu i kwietniu 2017 r.

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które miały miejsce w lutym, marcu i kwietniu 2017 r. Zmiany dotyczą regulacji z zakresu postępowania cywilnego, Krajowej Administracji Skarbowej, prawa karnego, oferty publicznej i warunków wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz spółek publicznych, gier hazardowych oraz systemu monitorowania drogowego przewozu towarów.

Kary za wyłudzanie VAT

Rząd podkreśla, że mamy do czynienia ze wzrastającą liczbą wyłudzeń podatkowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą – szczególnie w odniesieniu do podatku VAT. W związku z czym wyłudzanie VAT ma być bezwzględnie ścigane i surowo karane. Od 1 marca 2017 r. za fałszowanie faktur o wartości ponad 10 milionów złotych przedsiębiorcy grozi nawet 25 lat więzienia.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy: część XII – Egzamin praktyczny krok po korku – zadania placu manewrowym

Egzamin praktyczny na prawo jazdy składa się on z dwóch zasadniczych części: egzaminu na placu manewrowym i egzaminu w ruchu drogowym. Jakie zadania musi wykonać na placu manewrowym, osoba zdająca egzamin na prawo jazdy?

Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B prawa jazdy?

Jest kilka rodzajów przyczep. Jedne służą do przewozu materiałów, inne służą za nocleg podczas wakacyjnych wyjazdów. Jaką przyczepę można ciągnąć posiadając kategorię B prawa jazdy?

MS zapowiedziało zmiany dot. obrony koniecznej

Minister Ziobro zapowiedział na konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w kodeksie karnym dot. rozszerzenia granic obrony koniecznej.

Konfiskata rozszerzona weszła w życie

W czwartek weszły w życie przepisy o tzw. konfiskacie rozszerzonej. Przygotowana w resorcie sprawiedliwości i przyjęta 23 lutego zmiana - jak zapowiadano - ma uderzyć "w oszustów gospodarczych działających wbrew zasadom uczciwej konkurencji" oraz "uniemożliwić czerpanie korzyści z nielegalnie zdobytych majątków".

Konfiskata rozszerzona już obowiązuje

Od 27 kwietnia 2017 roku obowiązują zmienione przepisy Kodeksu karnego określające zasady stosowania tzw. konfiskaty rozszerzonej, w tym także przenoszące ciężar udowodnienia legalnego pochodzenia mienia na oskarżonego. Nowelizacja ta ma m.in. na celu łatwiejszą konfiskatę mienia pochodzącego z działalności przestępczej, a w szczególności przestępstw gospodarczych i skarbowych (podatkowych).

Zmiany w dozorze elektronicznym

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w funkcjonowaniu dozoru elektronicznego. Kluczową zmianą będzie rozszerzenie dozoru elektronicznego na osoby skazane na kary do półtora roku więzienia.

Nowelizacja Kodeksu karnego dot. konfiskaty rozszerzonej podpisana

11 kwietnia 2017 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającą m.in. tzw. konfiskatę rozszerzoną zakładającą w szczególności przeniesienie ciężaru udowodnienia legalnego pochodzenia mienia na oskarżonego. Ustawa ta wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty publikacji w Dzienniku Ustaw.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy część X – Instrukcja postępowania na egzaminie teoretycznym

Stworzyliśmy szczegółowy instruktaż prezentując dokładnie to, co osoby zdające zobaczą na ekranie monitora w WORD. Będzie to szczególnie pomocne tym zdającym, którzy sami przygotowują się do egzaminu teoretycznego. Taki szczegółowy i bardzo dokładny, a zarazem przystępny instruktaż przyda się zresztą wszystkim przystępującym do egzaminu.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy część IX – jak przebiega egzamin teoretyczny?

Jak przebiega egzamin teoretyczny na prawo jazdy? Udajemy się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego na egzamin państwowy. Przypomnę, że do tej części egzaminu możemy przygotowywać się samodzielnie, bez zapisywania się na kurs do ośrodka szkolenia kierowców.

Surowsze kary za znęcanie się nad zwierzętami

Podwyższenie kar za zabijanie, uśmiercanie lub znęcanie się nad zwierzętami - to główne założenia przyjętego przez rząd na wtorkowym posiedzeniu projektu ustawy, przygotowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Kary za wyłudzanie VAT z fikcyjnych faktur

Na początku marca tego roku weszły w życie zmiany w Kodeksie karnym oraz niektórych innych ustaw, które wprowadziły wyższe kary w przypadku wyłudzania podatku VAT z fikcyjnych faktur. Co grozi za fałszowanie faktur i wyłudzanie VAT?

Czy używając paragonu jako faktury można popełnić przestępstwo z art. 270a lub 271a Kodeksu karnego?

Wiemy, że nowe pospolite przestępstwa dotyczą wyłącznie wystawiania i używania faktur w rozumieniu art. 2 pkt 31 ustawy o VAT, więc pytanie zadane w tytule wydaje się absurdalne. Otóż nie.

Odpowiedzialność karna za rozliczenia podatkowe 2017 – cykl konferencji i konsultacji ISP

Instytutu Studiów Podatkowych zaprasza na cykl konferencji i konsultacji ekspertów: „Działalność przedsiębiorców w obliczu odpowiedzialności za rozliczenia podatkowe w aspekcie zmian Kodeksu Karnego i Karnego Skarbowego ”. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego cyklu.

Ochrona małoletnich pokrzywdzonych - zmiany w Kodeksie karnym

Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie karnym zaostrzające odpowiedzialność sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, rodzinie i opiece. Mają one zapewnić skuteczniejszą ochronę małoletnich ofiar przestępstw.

Co grozi za prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2017 roku?

To, jaka kara nam grozi za prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2017 r. zależy od tego w jakich okolicznościach zdarzyło nam się to prawo złamać. Kary są różne w zależności od tego czy nigdy nie mieliśmy prawa jazdy, nasze prawo jazdy zostało zawieszone lub zostało cofnięte.

Przekroczenie granic obrony koniecznej i stanu wyższej konieczności

Obrona konieczna i stan wyższej konieczności to tzw. kontratypy, czyli okoliczności wyłączające bezprawność czynu zabronionego. Ustawodawca określił pewne granice tych kontratypów, w których działanie jest legalne. Ich przekroczenie stanowi naruszenie prawa, jednak konsekwencje mogą być różne.

Nieletniość jako okoliczność wyłączająca winę

Nieletniość stanowi jedną z okoliczności wyłączających winę. Sprawca w trakcie popełnienia czynu zabronionego powinien być na tyle dojrzały by móc rozpoznać społeczne znaczenie swojego czynu. Polskie prawo przyjęło, że ukończenie 17 roku życia stanowi moment osiągnięcia dojrzałości, która pozwoli na odpowiadanie za popełnienie czynu zabronionego.

Granice obrony koniecznej

Granice obrony koniecznej w polskim ustawodawstwie są bardzo szerokie. Prawo i orzecznictwo opowiadają się wyraźnie po stronie napadniętego. Nawet w przypadkach przekroczenia jej granic, napadnięty może liczyć na złagodzenie kary lub odstąpienie od jej wymierzenia.

Skuteczniejsze egzekwowanie alimentów

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego mającą pomóc w efektywniejszym egzekwowaniu świadczeń alimentacyjnych i zapobiegać uchylaniu się od ich płacenia. Jak dowodzi resort sprawiedliwości, który zainicjował zmianę, zwiększy ona skuteczność prawa.

Sankcje karne za naruszenie przepisów o obrocie instrumentami finansowymi

Prezydent podpisał w czwartek 23 marca 2017 r. nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, która wprowadza m.in. nowy system kar dla emitentów.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy część VIII: przygotowanie psychiczne do egzaminu

Żeby zdać egzamin na prawo jazdy niezbędna jest wiedza ale także odpowiednie przygotowanie psychiczne i fizyczne. Radzimy, co zrobić, by na egzaminie nie towarzyszył nam zbędny stres.

Nowe kary za przestępstwa i wykroczenia związane z rozliczaniem VAT

Zmiany w Kodeksie karnym, które weszły w życie 1 marca 2017 r., są konsekwencją walki fiskusa z nieuczciwymi podatnikami. Nowe kary z Kodeksu karnego są bardzo dotkliwe. Obecnie sankcje za przestępstwa dotyczące rozliczeń VAT przewiduje ustawa o VAT, Kodeks karny oraz Kodeks karny skarbowy.

Liczba punktów karnych wpłynie na wysokość składki OC

Po uruchomieniu funkcji sprawdzania punktów karnych przez Internet w systemie CEPiK 2.0, kierowcy bez czystego konta zapłacą więcej za OC.

REKLAMA