REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w Kodeksie karnym – rozszerzenie granic obrony koniecznej

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Zmiany w obronie koniecznej – rozszerzenie granic./ fot. Shutterstock
Zmiany w obronie koniecznej – rozszerzenie granic./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie kolejnych zmian w Kodeksie karnym (dalej: k.k.), które, tym razem, dotyczyć mają instytucji obrony koniecznej. Resort chce rozszerzenia granic obrony koniecznej np. w sytuacji odpierania zamachu w czasie włamania napastnika.

O projekcie zmian mających na celu rozszerzenie granic obrony koniecznej mówi się od dawna. Projekt ustawy zmieniającej k.k. w tym zakresie powstał już w 2007 r. jednak wówczas zmiany nie zostały przyjęte.

REKLAMA

Zmiana w k.k. ma na celu m.in. zapewnienie obywatelowi słusznego prawa do obrony, zwłaszcza na jego terenie, gdzie broniąc się broni także życia, zdrowia czy też mienia najbliższych. W uzasadnieniu do projektu jego autorzy podkreślają, że rozszerzając granice obrony koniecznej chcą zlikwidować obecne w społeczeństwie przeświadczenie o tym, że to napastnik znajduje się na lepszej pozycji prawnej niż napadnięty. Jak mówił Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w kwietniu 2017 r. na konferencji prasowej: prawo ma stać po stronie obywatela i chronić uczciwych ludzi, a nie bandytę, wtedy, gdy dopuszcza się on zamachu.

Niekaralne przekroczenie granic obrony koniecznej

REKLAMA

Rozszerzenie granic obrony koniecznej polegać ma na wyłączeniu odpowiedzialności karnej, w przypadku przekroczenia jej granic, w sytuacji gdy zuchwały intruz włamie się do naszego domu, mieszkania lub bezprawnie wtargnie na należący do nas, ogrodzony teren.

Ministerstwo proponuje aby do art. 25 k.k., który to reguluje instytucję obrony koniecznej, dodać §2a w następującym brzmieniu: nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo przylegającego do nich ogrodzonego terenu lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące.”

Zobacz również: Kara 30 lat pozbawienia wolności w Polsce? Nadchodzą zmiany w Kodeksie karnym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wprowadzenie takiego paragrafu w omawianym przepisie spowoduje, że przekroczenie granicy obrony koniecznej w przypadku obrony przed włamaniem lub bezprawnym wtargnięciem na ogrodzony teren, będzie co do zasady niekarane. Wyjątkiem od tej zasady będzie sytuacja, w której przekroczenie granic obrony koniecznej zostanie uznane za rażące. Kiedy możemy mieć do czynienia z taką sytuacją? Na przykład wtedy gdy obrońca zastrzeli lub poważnie pobije napastnika, który się poddał. Sąd nie będzie więc zajmował się każdym przypadkiem przekroczenia obrony koniecznej w omawianej sytuacji, a jedynie przypadkiem gdy będzie miało ono charakter rażący.

Należy zadać sobie jednak pytanie, czy tak szerokie granice obrony koniecznej nie będą stanowiły pola do nadużyć? Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że nie dlatego, że każdy przypadek ewentualnego przekroczenia granic obrony koniecznej będzie badany przez prokuraturę. To prokurator ustali czy działanie w obronie koniecznej mieściło się w wymaganych granicach – jeżeli uzna, że tak to będzie mógł umorzyć postępowanie na etapie przygotowawczym co pozwoli na uniknięcie zbędnych procedur sądowych.

Jak jest teraz?

Przekroczenie granic obrony koniecznej może polegać na zastosowaniu środka niewspółmiernego do niebezpieczeństwa zamachu lub na działaniu przedwczesnym bądź spóźnionym. Co do zasady przekroczenie granic obrony koniecznej jest karalne. Wobec osoby, która przekroczyła granice obrony koniecznej, sędzia może jednak zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wykonania.

Na chwilę obecną, jedynym wyjątkiem, który z mocy prawa powoduje niekaralność za przekroczenie granic obrony koniecznej, jest sytuacja gdy przekroczenie granic powodowane jest działaniem pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionymi okolicznościami zamachu.

Projekt, który ma wprowadzić przepisy rozszerzające granice obrony koniecznej znajduje się na chwilę obecną na etapie konsultacji publicznych i opiniowania.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1137 z późn. zm.)

Projekt z dnia 9 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy Kodeks karny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Egzekucja z nieruchomości - jak przebiega. Zajęcie, opis i oszacowanie, obwieszczenie o licytacji

  Jednym ze sposobów wyegzekwowania roszczenia należnego wierzycielowi jest przeprowadzenie egzekucji ze składnika majątkowego dłużnika jakim jest nieruchomość. Tytułem wstępu należy dodać, iż postępowanie egzekucyjne może być wszczęte w sytuacji gdy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy. 

  Oszustwo nigeryjskie - ostrzeżenie i przykład

  Oszustwo nigeryjskie - na czym polega? Oto przykład oszustwa nigeryjskiego oraz ostrzeżenie NASK przed jego nowymi odmianami.

  Osoby niepełnosprawne z większym dostępem do najpowszechniejszych produktów i usług. Co zakłada nowy projekt?

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.

  Kwota bazowa wzrosła. Od 1 marca dodatkowa emerytura wyższa o więcej niż 700,00 zł. Dożywotnio i bez wniosku. Sprawdź!

  Kwota bazowa wzrosła. Wraz z nią wzrosła wysokość dodatkowej emerytury dla najstarszych seniorów. Od 1 marca 2024 przyznawane im świadczenie honorowe dla stulatków będzie wyższe o 705,88 zł.

  REKLAMA

  Dragon-24, czyli wspólne ćwiczenia wojsk NATO właśnie ruszają. Będą utrudnienia na drogach w całym kraju

  Dragon-24, czyli wspólne ćwiczenia wojsk NATO właśnie ruszają. Sztab Generalny Wojska Polskiego informuje o wzmożonym ruchu kolumn pojazdów wojskowych w całym kraju. Można się spodziewać wielu utrudnień na drogach.

  Renta wdowia nie tylko dla wdów! Będzie składała się z dwóch elementów. Uprawniony sam zdecyduje ile świadczenia dostanie.

  Uchwalenie zmian w przepisach dot. uprawnień wdów i wdowców jest coraz bliżej. Jak wynika z zapewnień MRPiPS, istnieje techniczna i finansowa możliwość wprowadzenie renty wdowiej jeszcze w 2024 r. – środki na ten cel zostały zapewnione. Ministerstwo jest jednak zwolennikiem wprowadzenia tych regulacji w modelu kroczącym.

  Przybicie na aukcji online a ukształtowanie ceny przedmiotu aukcji przy udziale ofert pozostałych uczestników. Co wynika z przepisów i praktyki?

  W aukcji chodzi przecież o najlepszą cenę rynkową. Pytanie, czy porównanie wszystkich ofert cenowych w czasie rzeczywistym jest przywilejem jedynie organizatora aukcji, czy prawem wszystkich uczestników. Platformy sprzedaży online generują cenę, ponieważ rzeczywistość wirtualna umożliwia udział w czynności prawnej uczestnikom online, likwidując barierę lokalności konkretnego wydarzenia. Z drugiej strony jednak popularność czynności online generuje z kolei szereg ograniczeń co do wiedzy o postąpieniach w aukcjach, które naturalnie zawsze występowały dotychczas w konwencjonalnej aukcji live.

  Przepisy się zmieniły i w 2024 r. pracodawca udzieli przeciętnemu pracownikowi 35 dni wolnego. Niektórzy będą odpoczywali dłużej. Sprawdź, jak wnioskować.

  W 2024 roku na 366 dni co do zasady przypadnie 115 dni wolnych od pracy i 251 dni pracujących. To jednak tylko punkt wyjścia. Przeciętny pracownik będzie miał możliwość wykorzystania 35 dni urlopów i zwolnień od pracy. Istnieją też grupy pracowników, które mają jeszcze większe uprawnienia.

  REKLAMA

  UOKiK wziął na tapet OLX. Te praktyki sprzedażowe zostaną ukrócone

  Konsument robiący zakupy na OLX mógł ostatnio odnieść wrażenie, że praktyki sprzedażowe serwisu są nie do końca przejrzyste. Niejasności dotyczące zakresu pakietu ochronnego, brak informacji o możliwości zakupu produktu bez usługi serwisowej czy nieprecyzyjne sortowanie ofert od najtańszego produktu – te zarzuty od użytkowników skłoniły UOKiK do zajęcia się tematem. 

  Dorabianie do renty i wcześniejszej emerytury w 2024 roku. Wyższe limity od 1 marca. 5 278,30 zł brutto bez zmniejszenia świadczenia

  Od 1 marca 2024 r. renciści i osoby na wcześniejszych emeryturach mogą zarobić prawie 10 tys. zł i nie stracą prawa do świadczenia. W tym dniu zmieniają się graniczne kwoty przychodu (limity) dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna. 

  REKLAMA