reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Prawo jazdy > mDokumenty – kierowcy będą mogli jeździć bez prawa jazdy i dowodu

mDokumenty – kierowcy będą mogli jeździć bez prawa jazdy i dowodu

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) pracuje nad projektem programu mDokumenty, który umożliwi kierowcom poruszanie się po drogach bez prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy też dowodu OC. Dokumenty te mają przybrać formę elektroniczna.

O szczegółach związanych z programem mDokumenty dowiadujemy się z odpowiedzi Kazimierza Smolińskiego – sekretarza stanu w MIB, na interpelację posła Tomasza Jaskóły z Kukiz ’15.

Poseł Jaskóła w interpelacji pyta czy obowiązek posiadania przez kierowcę przy sobie dokumentów takich jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy też potwierdzenie OC, jest zasadny. W tym miejscu wskazuje on na to, że każdy kierowca ma możliwość sprawdzenia szczegółowej historii pojazdu na portalu www.historiapojazdu.gov.pl.Skoro więc taka możliwość jest przewidziana dla obywatela, to tym bardziej dla m.in. policji.

Poseł pyta więc czy konieczność utrzymania obowiązku posiadania tych dokumentów jest więc zasadna, skoro funkcjonariusz policji w trakcie kontroli jest w stanie sprawdzić to za pomocą środków elektronicznych.

Co na to MIB?

W odpowiedzi na interpelację MIB wskazuje, że w chwili obecnej prowadzi pilotaż nowej usługi skierowanej do obywateli w postaci mDokumentów. Program, od 11 maja 2017 r. jest testowany w Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu, jednak na chwilę obecną ogranicza się tylko do ,,mDowodu Osobistego’’. W urzędach tych miejscowości, w specjalnie oznakowanych okienkach, można załatwić wybrane sprawy urzędowe. Ministerstwo zapowiada wprowadzenie kolejnych dokumentów, czyli dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy.

W ogólnych założeniu dokumenty kierowcy i pojazdu mają być dostępne przez odpowiednią stronę internetową a także za pośrednictwem terminali mobilnych, które znajdują się w dyspozycji policji. Aby można było podróżować bez dokumentów, należy dokonać aktywacji w komórce (niekoniecznie smartfonie). Ministerstwo podkreśla, że system będzie oparty na systemie informatycznym CEPIK2.0.

Papier zostaje

Wprowadzenie mDokumentów nie pociągnie za sobą likwidacji papierowej wersji prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Wdrożenie projektu pozwoli jednak na nie posiadanie przez kierowcę tych dokumentów w trakcie kontroli drogowej – warunkiem jest tutaj jednak prawidłowa aktywacja w systemie.

Zobacz również: Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce i w niektórych państw Europy

Obecnie kierowcy, który nie posiada przy sobie wymaganych dokumentów (czyli prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy OC), grozi mandat karny w wysokości od 50 zł do 250 zł.

Smoliński mówi także o tym, że Ministerstwo zakłada wprowadzenie możliwości potwierdzenia tożsamości osoby - obywatel skorzysta z opcjonalnej i wiarygodnej usługi prezentacji danych identyfikacyjnych przechowywanych w rejestrze publicznym na urządzeniu wykorzystywanym przez podmiot publiczny. Ma to objąć dane, które znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Opracowano na podstawie

Odpowiedź na interpelację nr 14065 w sprawie zmiany przepisów dotyczących posiadania w trakcie kontroli dokumentów polisy OC, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaszuba

Specjalizuję się w procesie cywilnym prowadząc w szczególności liczne sprawy z zakresu odszkodowań, prawa upadłościowego, prawa pracy oraz sprawy gospodarcze. Jestem też autorem bloga o upadłości konsumenckiej. Z powodzeniem prowadzę również sprawy karne – zarówno w charakterze obrońcy jak i pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych, reprezentując interesy klientów w sprawach o dużym ciężarze gatunkowym, m. in w sprawach o zabójstwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama