REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Leki, Lekarz

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Papierowe zwolnienie lekarskie - co zrobić, aby otrzymać zasiłek?

Pacjent, który otrzymał papierowe zwolnienie lekarskie, nie może ponosić tego negatywnych konsekwencji. Co zrobić, jeśli lekarz nie wystawił elektronicznego zwolnienia lekarskiego? Czy taka osoba otrzyma zasiłek chorobowy?

Bilans zwolnień lekarskich od 1 grudnia

Bilans zwolnień lekarskich od 1 grudnia 2018 r., kiedy to wprowadzono obowiązek wystawiania elektronicznych zwolnień, przedstawia się następująco: ponad 200 tys. e-zwolnień i tylko 161 zwolnień papierowych.

"Biała sobota" w ZUS w związku z e-ZLA - 1 grudnia 2018 r.

Dnia 1 grudnia 2018 r. będzie tzw. "biała sobota" w ZUS. W związku z wprowadzeniem obowiązku wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich oddziały ZUS będą otwarte w godzinach 9:00-13:00. Lekarze mogą tego dnia założyć profil na PUE ZUS, otrzymać certyfikat ZUS do podpisywania e-ZLA oraz przejść szkolenie z wystawiania e-zwolnień.

Asystenci medyczni mogą wypisywać zwolnienia lekarskie w imieniu lekarzy

Lekarz może upoważnić do wystawiania zwolnienia lekarskiego pracowników placówek medycznych wykonujących zawód medyczny. Asystent medyczny tylko wprowadza dane do zwolnienia lekarskiego i je podpisuje. O szczegółach zwolnienia decyduje lekarz.

REKLAMA

Firma LEK-AM ma 18 lat!

Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o. dwukrotnie w 2016 i 2017 r. zostało obdarzone tytułem Symbol Innowacji

Obowiązkowe e-ZLA od 1 grudnia 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) będą obowiązkowe. Obecnie lekarze wystawiają tradycyjne papierowe i e-zwolnienia lekarskie. Nowa forma zaświadczeń o niezdolności do pracy stanowi blisko 50% wszystkich wydawanych zwolnień.

Koniec z papierowymi zwolnieniami lekarskimi już 1 grudnia 2018 r.

Już od 1 grudnia 2018 r. lekarze oraz asystenci medyczni będą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie. Pacjent nie będzie miał już problemów z dostarczeniem pracodawcy papierowego zwolnienia podczas choroby.

Świadczenia opieki zdrowotnej poza kolejnością dla pacjentów niepełnosprawnych

Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością. Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie pacjent?

REKLAMA

Gospodarka lekami 2018-2022

Znamy cele "Polityki Lekowej Państwa 2018–2022". Zdaniem Ministerstwa Zdrowia Polityka lekowa podniesie efektywność systemu ochrony zdrowia, jak również systematycznie będzie poprawiała stan zdrowia ludności.

Leki dla osób niepełnosprawnych przez internet

Osoby niepełnosprawne powinny mieć możliwość zakupu leków przez internet. Publikujemy opinię Konfederacji Lewiatan.

Zmiany w sektorze farmaceutycznym

Wsparcie biotechnologii i rozwoju branży farmaceutycznej to priorytety Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, bo to napędza innowacyjność gospodarki – podkreśla minister Jadwiga Emilewicz. Temu służyć ma m.in. ogłoszony program akceleracyjny i zamiar uruchomienia hubu biotechnologicznego. W planach jest także zmiana systemu refundacji.

Monitorowanie przewozu leków

Ustawa dotycząca monitorowania kolejowego przewozu leków podpisana przez Prezydenta. Ma to zapobiec nielegalnemu wywozowi leków z Polski.

Obowiązkowe dane dwóch przedstawicieli ustawowych dziecka w deklaracji POZ

Obowiązek podania danych dwóch przedstawicieli ustawowych małoletniego pacjenta pomógłby rozwiać wątpliwości personelu medycznego, czy osoba z którą małoletni stawił się w podmiocie leczniczym może wyrazić zgodę na udzielenie danego świadczenia w jego imieniu. Ministerstwo Zdrowia zaaprobowało zmiany zaproponowane w tym zakresie przez Rzecznika Praw Pacjenta.

Lekarz, pielęgniarka i dentysta w szkole 2018

W roku szkolnym 2018/2019 mają wejść w życie nowe zasady sprawowania opieki zdrowotnej i stomatologicznej nad uczniami. Celem zmian jest ułatwienie dzieciom dostępu do lekarza, stomatologa oraz pielęgniarki.

Rząd wypowiada wojnę mafii lekowej - wielkie zmiany w prawie farmaceutycznym

Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym opracowało projekt nowelizacji przepisów mających na celu ograniczenie nielegalnego handlu polskimi lekami. Nowe przepisy zakładają m.in. wprowadzenie kary do 10 lat więzienia za nielegalny handel lekami, kar pieniężnych za utrudnianie kontroli oraz znaczne zwiększenie uprawnień kontrolerów.

Darowizny na zakup leków nierefundowanych

Fundacje sfinansują zakup leków onkologicznych, których nie refunduje NFZ. Już sześć wiodących ośrodków onkologicznych zadeklarowało, że będzie podawać chorym leki przekazane w formie darowizny.

Czy można dokonać darowizny leków na rzecz szpitala?

Czy można dokonać darowizny leków na rzecz szpitala? Ministerstwo Zdrowia odpowiada: przyjmowanie przez szpital leków w formie darowizn oraz stosowanie ich u pacjentów nie jest zabronione. Resort zdrowia podkreśla jednocześnie, że decyzja o umożliwieniu pacjentom przyjmowania takich leków należy do dyrekcji szpitala.

Nowa metoda podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich

ZUS udostępnił lekarzom bezpłatny certyfikat. Jak lekarz wystawi zwolnienie?

Darmowy certyfikat dla lekarzy wystawiających e-zwolnienia już dostępny

Od dnia 1 grudnia 2017 r. lekarze mogą skorzystać z nowej metody podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) - ZUS oferuje bezpłatny certyfikat dostępny na portalu PUE ZUS. Sprawdź jak uzyskać certyfikat z ZUS.

Tajemnica lekarska do zmiany

To pacjent zadecyduje kto po jego śmierci będzie mógł zapoznać się z dokumentacją medyczną. Co się zmieni?

Na ostrym dyżurze nie ma kto pracować

Lekarze masowo wypowiadają klauzulę opt-out, która pozwala im pracować powyżej 48 godz. Nie ma kto dyżurować. Czy w najbliższym czasie znajdziemy pomoc lekarską na ostrym dyżurze?

Wgląd rodziny do dokumentacji medycznej zmarłego tylko za zgodą sądu

Szykują się zmiany w zakresie obowiązku zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem po jego śmierci. Komisja do Spraw Petycji proponuje by rodzina i bliscy zmarłego mieli dostęp do jego dokumentacji medycznej tylko  za zgodą sądu.

Legalność aborcji w Polsce

Aborcja polega na działaniu, mającym na celu przerwanie ciąży. Wyróżniamy aborcję legalną, unormowaną prawnie oraz aborcję nielegalną.

Tajemnica lekarska po śmierci pacjenta

Obowiązująca od sierpnia 2016 roku ustawa o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta budzi ostatnio coraz więcej kontrowersji. Do głosów krytycznych, obok środowiska lekarskiego, przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich, wskazując na liczne uchybienia legislacyjne w zakresie unormowania obowiązku tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta.

Zmiany w wykazie leków refundowanych już od 1 września 2017 r.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt zmian w wykazie leków refundowanych, który wejdzie w życie 1 września 2017 r. Co się zmieni?

Gabinety stomatologiczne znowu w szkołach od 2018 r.

Ministerstwo zdrowia zapowiada powrót gabinetów stomatologicznych oraz gabinetów zdrowotnych do szkół. Jak powiedział Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, pierwsze gabinety pojawią się w szkołach w 2018 r.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie – 2018 r.

Do końca czerwca 2018 r. mają zniknąć papierowe zwolnienia lekarskie. Oznacza to, że od tego momentu lekarz będzie mógł wystawić pacjentowi zwolnienie lekarskie tylko w formie elektronicznej.

Prawo pacjenta do tajemnicy informacji z nim związanych

Czy jako pacjenci mamy zagwarantowane prawo do tajemnicy informacji z nami związanych? Czy osoby wykonujące zawód medyczny mogą informować media o stanie zdrowia znanych osób? Jakie są granice poufności w tym zakresie i czy ustają one wraz ze śmiercią pacjenta?

Medyczna marihuana będzie legalna?

Legalizacja tzw. medycznej marihuany zbliża się wielkimi krokami. 22 czerwca Sejm uchwalił możliwość wprowadzenia do obrotu preparatów z konopi zaś w zeszły czwartek zmiany zaakceptował Senat.

Będą zmiany w refundacji leków?

Ministerstwo zdrowia pracuje nad nowelizacją ustawy refundacyjnej. Mogą na niej ucierpieć polscy producenci leków.

Zmiany na rynku farmaceutycznym

Wielkie zmiany na rynku farmaceutycznym. Osoba niebędąca farmaceutą nie otworzy apteki, w procedurze uzyskania pozwolenia na prowadzenie apteki liczyć się będą warunki demograficzne oraz geograficzne. Nowe prawo farmaceutyczne reguluje także kwestie spadkobrania. Prezydent podpisał kontrowersyjną ustawę Prawo farmaceutyczne.

Koniec papierowych zwolnień lekarskich od połowy 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. nie będzie już można wystawiać papierowych zwolnień lekarskich. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę.

Papierowe zwolnienia lekarskie w obiegu aż do połowy 2018 r.

Papierowe zwolnienia lekarskie miały zniknąć z końcem roku 2017. Sejm zdecydował jednak, że papierowe zwolnienie lekarz będzie mógł wystawić aż do połowy 2018 r.

Czy po nowelizacji prawa farmaceutycznego leki zdrożeją?

Nowelizacja ustawy prawo farmaceutyczne ograniczy możliwość prowadzenia aptek przez osoby nie będą farmaceutami. Czy wpłynie to na ceny leków?

Zmiany w procedurze stwierdzania zgonu 2017 r.

Zmieniły się przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wprowadzono do niej przepisy dotyczące procedury stwierdzania zgonu.

Zmiana zasad orzekania o śmierci mózgu przez lekarzy w 2017 r.

Nowelizacja w sprawie zasad orzekania o śmierci mózgu przez lekarzy została podpisana przez Prezydenta. Do tej pory prawo przewidywało procedurę z udziałem 3 lekarzy, natomiast zgodnie ze zmianami, aby stwierdzić śmierć mózgu wymagana będzie opinia dwóch lekarzy.

E-zwolnienia obowiązkowe od 2018 r.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie wystawiane są od początku 2016 r. Do końca 2017 r. można stosować też dotychczas wypisywane druki zwolnień, ale od początku 2018 r. wszystkie zwolnienia obowiązkowo mają być wystawiane w formie elektronicznej.

Lista leków refundowanych rozszerzona

Ministerstwo Zdrowia informuje, że na liście leków refundowanych pojawi się więcej pozycji. Lista ta ma obowiązywać od 1 marca 2017 r.

Odpowiedzialność lekarza za błąd medyczny

Postępowanie lekarza niezgodne z aktualną wiedzą medyczną oraz niezachowanie przez niego należytej ostrożności może nieść za sobą poważne skutki nie tylko dla pacjenta, który może stracić zdrowie lub życie. Za błąd medyczny lekarzowi grozi nawet odpowiedzialność karna.

Kontrole zwolnienia lekarskiego przez ZUS coraz częstsze

ZUS może sprawdzić czy zwolnienie lekarskie jest prawidłowo wykorzystywane. Może także sprawdzić l4 pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

Bezpłatne leki dla seniorów 2017

W 2017 do listy bezpłatnych leków dołączyły leki na Parkinsona, stosowane przy leczeniu POChP, jak również insuliny ludzkie i krótkodziałające analogi insulin ludzkich.

Czy leki przeciwbólowe zostaną wycofane ze sklepów?

Zmienić się mają zasady sprzedaży leków. Rynek farmaceutyczny czeka wiele zmian. Czy w sklepie ogólnodostępnym nadal będzie można kupić leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe?

Zabieg leczniczy bez zgody pacjenta

Lekarz może wykonać badanie, przeprowadzić zabieg lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych, co do zasady, wyłącznie za zgodą pacjenta. Za wykonanie zabiegu bez uzyskania takiej zgody grozi odpowiedzialność karna – grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2.

Wzrosną ceny leków

Ceny leków wzrosną, jeżeli w życie wejdzie projekt ustawy prawo farmaceutyczne. Projekt ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie interesów farmaceutów, a co z pacjentami - klientami aptek?

Sytuacja prawna podmiotów w badaniach klinicznych

Pozycję sponsora, badacza, uczestnika, CRO i innych podmiotów w badaniach klinicznych w Polsce na gruncie polskiego Prawa farmaceutycznego i przepisów unijnych, przedstawia Anna Bednarska, prawnik z kancelarii KG LEGAL Kiełtyka Gładkowski Sp.p z siedzibą w Krakowie.

Medyczne wykorzystanie marihuany - minister zdrowia szykuje przepisy

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas poinformował PAP, że trwają prace nad umożliwieniem legalnego stosowania w leczeniu pacjentów preparatów zawierających marihuanę. W początkowej fazie lekarze mogliby przepisywać jedynie zagraniczne preparaty, bo polski przemysł farmaceutyczny nie ma jeszcze takiej oferty.

Prawo badań klinicznych w Polsce

Polska to, według powszechnie dostępnych szacunków, blisko miliardowy rynek badań klinicznych, co w skali świata daje 3%-owy udział. Te liczby wskazują kierunek rozwoju polskiego sektora rynku zdrowia. Artykuł ukazuje badania kliniczne w świetle polskiego Prawa Farmaceutycznego.

Nowa ustawa refundacyjna od 2017 r.

Trwają prace nad zmianami w ustawie refundacyjnej, której celem jest poprawienie sytuacji osób cierpiących na bardzo rzadkie choroby a także rozwój badań klinicznych. Nowa ustawa refundacyjna ma wejść w życie pod koniec 2017 r.

Bezpłatne leki dla seniorów w 2017 r.

Czy w 2017 r. seniorzy nadal będą mogli nabywać bezpłatne leki? Ministerstwo Zdrowia, zapewnia, że środki na ten cel zostały zagwarantowane w budżecie.

Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów - projekt opublikowany

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt wykazu bezpłatnych leków dla seniorów. Receptę na lek objęty wykazem wystawi lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.

REKLAMA