reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > "Biała sobota" w ZUS w związku z e-ZLA - 1 grudnia 2018 r.

"Biała sobota" w ZUS w związku z e-ZLA - 1 grudnia 2018 r.

Dnia 1 grudnia 2018 r. będzie tzw. "biała sobota" w ZUS. W związku z wprowadzeniem obowiązku wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich oddziały ZUS będą otwarte w godzinach 9:00-13:00. Lekarze mogą tego dnia założyć profil na PUE ZUS, otrzymać certyfikat ZUS do podpisywania e-ZLA oraz przejść szkolenie z wystawiania e-zwolnień.

Obowiązek wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich

Już od najbliższej soboty lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia z tytułu niezdolności do pracy wyłącznie w formie elektronicznej. Chcemy ułatwić lekarzom przejście od formy papierowej do e-ZLA. Dlatego w najbliższych dniach nasze sale obsługi klienta będą otwarte dłużej niż zwykle. Wydłużyliśmy też godziny pracy Centrum Obsługi Telefonicznej.

Od początku grudnia papierowe zwolnienia lekarskie odchodzą do przeszłości. Obowiązkowe stają się zwolnienia elektroniczne, czyli e-ZLA. Od wielu miesięcy spotykamy się z lekarzami, zakładamy im profile na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i szkolimy ich z obsługi systemu do wystawiania e-zwolnień. Zdajemy sobie jednak sprawę, że moment przejścia może być trudny i dlatego zdecydowaliśmy się wydłużyć nasze godziny pracy.

Dłuższy czas pracy ZUS

W piątek, 30 listopada, pracownicy wszystkich sal obsługi klienta ZUS będą obsługiwać lekarzy do godz. 18.00.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

"Biała sobota" w ZUS

Dzień później, czyli 1 grudnia, wszystkie oddziały ZUS organizują tzw. białą sobotę. Nasze placówki będą wtedy otwarte w godz. 9.00–13.00. Wszyscy lekarze, którzy nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, będą mogli tego dnia:

  • zarejestrować profil,
  • uzyskać certyfikat ZUS do podpisywania e-ZLA,
  • przeszkolić się z wystawiania e-zwolnień.

Centrum Obsługi Telefonicznej

Medycy, którzy są zainteresowani tematyką e-zwolnień, ale nie dotrą w sobotę do oddziałów ZUS, będą mogli przez cały weekend skorzystać z pomocy konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej (COT). Infolinia ZUS w sobotę i niedzielę będzie czynna od 8.00 do 21.00. W tych dniach będzie obsługiwać tylko i wyłącznie sprawy związane z e-zwolnieniami. Z kolei już od 3 grudnia COT będzie obsługiwać klientów zainteresowanych e-ZLA w wydłużonych godzinach, tj. od 6.00 do 22.00. Numer infolinii to 22 560 16 00.

Pomoc dla lekarzy, przedsiębiorców i ubezpieczonych

Z wydłużonej pracy placówek i infolinii ZUS w zakresie e-zwolnień mogą skorzystać nie tylko lekarze. W białą sobotę swój profil na PUE będą mogli założyć także przedsiębiorcy. Na pomoc pracowników mogą liczyć również ubezpieczeni, którzy chcą się zaznajomić z nowym prawem dotyczącym wystawiania zwolnień lekarskich.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

ZUS

Zdjęcia

"Biała sobota" w ZUS w związku z e-ZLA - 1 grudnia 2018 r.
"Biała sobota" w ZUS w związku z e-ZLA - 1 grudnia 2018 r.

Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama