Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wgląd rodziny do dokumentacji medycznej zmarłego tylko za zgodą sądu

Bartłomiej Ceglarski
Wgląd rodziny do dokumentacji medycznej zmarłego tylko za zgodą sądu/ fot. Fotolia
Wgląd rodziny do dokumentacji medycznej zmarłego tylko za zgodą sądu/ fot. Fotolia
Szykują się zmiany w zakresie obowiązku zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem po jego śmierci. Komisja do Spraw Petycji proponuje by rodzina i bliscy zmarłego mieli dostęp do jego dokumentacji medycznej tylko  za zgodą sądu.

Inicjatywa w postaci skierowania przez Komisję Petycji do Sejmu RP powstała na skutek petycji Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych, którzy wskazali na obecnie istniejące liczne niedociągnięcia prawne w zakresie przepisów regulujących obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem po jego śmierci.

Jak to wygląda dzisiaj?

Każdy pacjent ma prawo do zachowania w tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny, informacji z nim związanych w tym m.in. informacji o stanie jego zdrowia. Obowiązku zachowania w tajemnicy informacji o stanie zdrowia pacjenta nie ma gdy:

 1. tak stanowią przepisy odrębnych ustaw;
 2. zachowanie tajemnicy może stanowić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób;
 3. pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy wyraża zgodę na ujawnienie tajemnicy;
 4. zachodzi potrzeba przekazania niezbędnych informacji o pacjencie związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych innym osobom wykonującym zawód medyczny, uczestniczącym w udzielaniu tych świadczeń.

Przed 5 sierpnia 2016 r. jeśli pacjent nie upoważnił nikogo do informacji o jego stanie zdrowia, to nikt nie miał dostępu do informacji związanych z nim również po jego śmierci – nawet osoba najbliższa. Po 5 sierpnia 2016 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja, która wprowadziła przepis stanowiący, że po śmierci pacjenta osoba bliska może wyrazić zgodę na ujawnienie tajemnicy o jego stanie zdrowia. Przepis ten obowiązuje do dnia dzisiejszego.

Przez osobę bliską należy rozumieć małżonka, krewnego lub powinowatego do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciela ustawowego, osobę pozostającą we wspólnym pożyciu lub osobę wskazaną przez pacjenta.

Obowiązująca regulacja stanowi więc, że osoby najbliższe pacjenta mogą decydować o  jego prywatności po jego śmierci, nawet jeżeli za życia pacjenta nie miały takiej możliwości. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, dotyczy to także osób wydziedziczonych, osób które dopuściły się względem pacjenta np. przestępstwa albo z którymi pacjent za życia pozostawał w konflikcie.

Obowiązujące przepisy stanowią też, że jeżeli choćby jedna z bliskich pacjentowi osób sprzeciwi się ujawnieniu informacji objętych tajemnicą, to osoba wykonująca zawód medyczny jest zobowiązana do zachowania tajemnicy.

Krewny nieutrzymujący kontaktu z pacjentem od wielu lat  i niezwiązany z nim emocjonalnie może, tylko z powodu pokrewieństwa, pozbawić dostępu do dokumentacji medycznej osobę najbliższą, która przez lata opiekowała się opiekowała się pacjentem.

Projektodawcy wytykają obowiązującemu stanowi prawnemu także następujące nieścisłości:

 • brak wskazania na podstawie jakich dokumentów osoba wykonująca zawód medyczny ma zbadać pokrewieństwo, powinowactwo osoby chcącej dostępu do informacji;
 • w jaki sposób lekarz ma stwierdzić, że osoba twierdząca, że pozostawała z pacjentem we wspólnym pożyciu, mówi prawdę? Jak ma to sprawdzić/udokumentować?
 • brak wytycznych czy w przypadku gdy jedna z osób zgłasza sprzeciw to czy należy czekać na kolejny sprzeciw (jeśli tak to jak długo), albo czy po śmierci osoby zgłaszającej sprzeciw staje się nieważny.

Co proponuje Komisja?

Głównym postulatem Komisji jest wprowadzenie zapisu, który stanowić będzie, że osoby bliskie będą mogły ubiegać się o ujawnienie informacji związanych ze zmarłym pacjentem, jednak zanim dojdzie do ujawnienia to sąd będzie musiał wyrazić na to zgodę, na wniosek osoby bliskiej w postępowaniu nieprocesowym. Ten postulat jest uzasadniany w ten sposób, że to sąd zajmie się stwierdzeniem uprawnień konkretnych osób do uzyskania informacji, a nie lekarz.

Komisja Petycji proponuje również aby zlikwidować możliwość blokady dostępu do informacji na podstawie decyzji innej osoby zmarłej.

Po trzecie, zaproponowano nieznaczne rozszerzenie katalogu osób bliskich – do ich grona dołączyć ma rodzeństwo zmarłego pacjenta. Rodzeństwo to drugi stopień pokrewieństwa lecz w linii bocznej.

Projekt zawiera także propozycję aby dostęp do informacji związanych z pacjentem miały, tak jak dotychczas, osoby wskazane przez pacjenta za życia oraz osoby bliskie za zgodą sądu, przy czym pacjent mógłby zgłosić za życia sprzeciw wobec możliwości dostępu przez osobę/osoby bliskie.

W uzasadnieniu wskazano, że zmiany poskutkują tym, że:

 • osoby które formalnie są uznawane za bliskie ale faktycznie nie miały żadnych relacji z pacjentem albo te relacje nie były zbyt bliskie, prawdopodobnie nie będą miały dostępu do informacji o pacjencie;
 • nikt spośród bliskich nie będzie mógł pozbawić innych bliskich osób możliwości zyskania dostępu do informacji o pacjencie;
 • na sąd zostanie przerzucony obowiązek zbadania uprawnień danych osób do informacji o pacjencie, co odciąży osoby wykonujące zawody medyczne;
 • pacjent będzie miał możliwość  zachowania prywatności także po śmierci – ma możliwość skutecznego pozbawienia bliskich  możliwości dostępu do informacji o jego stanie zdrowia.

Zmiany mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1318 z późn. zm.)

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Czas pracy 2022
Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały rządowy projekt ustawy o czternastej emeryturze
  Połączone sejmowe komisje Polityki Senioralnej oraz Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowały w środę projekt ustawy o czternastej emeryturze. Rząd szacuje, że koszt wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to około 11,4 mld zł.
  Mandat i zakaz wejścia na pokład samolotu za głupi żart na lotnisku
  28-letni Polak podczas odprawy na lotnisku w podkrakowskich Balicach skłamał, że ma trotyl w bagażu. Głupi żart spowodował działania ochrony lotniska, straży granicznej i przeszkolonego psa. Mężczyzna został ukarany mandatem i zakazem wejścia na pokład samolotu do Barcelony.
  Sklep internetowy - jak wybrać wiarygodny?
  W praktyce 98% sklepów internetowych szanuje uprawnienia konsumentów i z zasady uwzględnia reklamacje. Pozostałe 2% to jednak przysłowiowe „czarne owce”. Na co warto zwracócić uwagę podczas zakupów?
  Klubiki dla dzieci z Ukrainy - kiedy powstaną?
  Na pewno od lipca pierwsze klubiki dziecięce powstaną. Przepisy są tak elastyczne, że działania związane z powstawaniem tych klubów będą mogły podejmować samorządy – powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.
  "Sąd w smartfonie" i dalsza informatyzacja sądownictwa
  Ministerstwo Sprawiedliwości zmierza do pełnej cyfryzacji w polskim sądownictwie. W realizacji jest m.in. projekt "sąd w smartfonie". Resort zapowiada też "zdalny dostęp" sądów do informacji pochodzących z rejestrów państwowych.
  Premier: litera prawa to niewystarczający komponent budowania sprawiedliwej rzeczywistości
  Litera prawa, która była tak kurczowo przestrzegana w czasach III RP, jest niewystarczającym komponentem budowania sprawiedliwej rzeczywistości; także duch prawa i wola narodu musi być brany pod uwagę - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki
  Jak nie chronić danych osobowych?
  Na niewiele zdadzą się różnego rodzaju zabezpieczenia, jeśli sami udostępnimy wrażliwe informacje - przypomina Urząd Ochrony Danych Osobowych. Czy wiemy jak zadbać o swoje dane? Oto wyniki badania przeprowadzanego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów pod patronatem UODO.
  Okoliczności łagodzące w wyroku karnym - planowane zmiany
  W Sejmie procedowany jest projekt ustawy zmieniającej przepisy Kodeksu karnego w zakresie dotyczącym m.in. dyrektyw wymiaru kary (druk sejmowy nr 2024).
  Müller: nie będzie zgody polskiego rządu, by sędziowie łamiący prawo mogli dalej orzekać
  Przytłaczająca większość zakończonych postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów dotyczy spraw pospolitych; nie będzie zgody polskiego rządu, by sędziowie, którzy łamią prawo, mogli dalej orzekać - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller
  Dyrektywa Omnibus od 28 maja 2022 r. Jakie prawa zyskają konsumenci?
  Od 28 maja 2022 r. zacznie obowiązywać unijna dyrektywa Omnibus, której celem jest zwiększenie ochrony praw konsumentów w handlu internetowym. Polska wersja tej ustawy na razie jest w powijakach, nie zdejmuje to jednak z polskich przedsiębiorców obowiązku podporządkowania się prawu UE. Niestety dostosowanie e-sklepów do nowych regulacji może kosztować - w zależności od sytuacji wyjściowej i rozmiaru sklepu może to być od tysiąca do nawet ponad 10 tys. zł.
  Waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2022 r.
  Kwota zasiłku dla bezrobotnych podlega corocznej waloryzacji. Ile wyniesie świadczenie od 1 czerwca 2022 r.?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - jaka pomoc?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to jedno z narzędzi przewidzianych dla kredytobiorców w trudnej sytuacji materialnej. Kto może skorzystać z pomocy?
  Wypłaty czternastej emerytury ruszą pod koniec sierpnia
  Chcemy, żeby projekt w sprawie czternastej emerytury był procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Podkreślił, że tegoroczne wypłaty czternastych emerytur ruszą pod koniec sierpnia
  Kodeks wykroczeń
  Kodeks wykroczeń jest ustawą, która określa m.in. zasady odpowiedzialność za wykroczenia. Z jakich części się składa i co zawiera?
  Wakacje kredytowe korzystne dla kredytobiorców, ale co z bankami?
  W reakcji na gwałtowne podwyżki stóp procentowych oraz znaczny wzrost inflacji rząd zapowiada wprowadzenie nowych preferencji dla kredytobiorców. Z perspektywy banków dobrą wiadomością jest uchylenie w całości przepisów regulujących „wakacje kredytowe” z tzw. Tarczy antykryzysowej 4.0. Do projektu dodano jednak przepisy przejściowe, których lektura może przyprawić o niemały zawrót głowy oraz inne propozycje, które oznaczają komplikacje dla sektora bankowego.
  Czternasta emerytura zostanie wypłacona na przełomie sierpnia i września
  Zgodnie z rządową autopoprawką czternasta emerytura będzie wypłacana od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. Przesunięcie terminu uzasadniono koniecznością dostosowania systemów informatycznych ZUS i KRUS. Aby otrzymać czternastkę, nie będzie trzeba składać wniosków.
  Limity dorabiania dla emerytów i rencistów od 1 czerwca 2022 r.
  Od 1 czerwca 2022 r. wzrosną limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Kogo obowiązują kwoty graniczne przychodów?
  Kredyt bez wkładu własnego bez minimalnego limitu gwarancji
  Kredyt bez wkładu własnego limit gwarancji przewiduje obecnie limit gwarancji w wysokości od 10 do 20 proc. wartości nieruchomości. Rząd jednak chce wprowadzić zmiany. Jakie?
  MZ o zakazie odwiedzin pacjentów
  Jak przekazało ministerstwo zdrowia, utrzymywanie zakazu odwiedzin pacjentów nie znajduje podstawy w świetle obowiązującego prawa, a także jest sprzeczne z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego w tym zakresie.
  Tusk: nie sądzę, by to, co zostało ustalone ws. projektu noweli o SN, przybliżyło nas do europejskich środków
  Nie sądzę, żeby to, co ustalił prezydent Andrzej Duda z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą ws. projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, przybliżało nas w sposób istotny do europejskich środków - powiedział w piątek przewodniczący PO Donald Tusk
  Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców - jakie zasady?
  Jakie są zasady dotyczące nabycia nieruchomości w Polsce? Czy konieczne jest uzyskanie zezwolenia?
  Ile dokładnie kosztuje rozwód?
  W ostatnich latach rozwody w Polsce stały się coraz popularniejsze. Sądy uginają się od ilości spraw rozwodowych, co powoduje, że czas oczekiwania na termin rozprawy może się wydłużyć. Niezależnie od tego osoby zainteresowane ta tematyką w pierwszej kolejności poszukują informacji na temat tego z jakimi kosztami sądowymi będą musiały się mierzyć składając pozew rozwodowy i jakie są ceny usług prawnych: koszt adwokata czy radcy prawnego.
  Prezydent podpisał ustawę o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej
  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej. ZPHM będzie prowadził działania obejmujące m.in. zapewnienie natychmiastowej i niezbędnej pomocy poza terytorium Polski osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego
  Co zrobić ze starym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?
  Stary sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może zostać wyrzucony do śmieci razem z innymi odpadami. Za ich wyrzucenie do nieodpowiedniego miejsca grożą wysokie kary. Nawet do 5 tys. zł. Co zatem z nim zrobić?
  Wypadek pożyczonym samochodem – o zasadach odpowiedzialności
  Może się zdarzyć, że podczas korzystania z cudzego samochodu dojdzie do wypadku. Zasady odpowiedzialności wydają się oczywiste, gdy jego sprawca, a zarazem kierujący pojazdem, jest właścicielem auta uczestniczącego w zdarzeniu. Co jednak w sytuacji, gdy za kierownicą zasiada osoba, której samochód ten jedynie udostępniono?