REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Małżeństwo, Wniosek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy wniosek o zwolnienie ze składek (RDZ) na PUE ZUS

Wczoraj, 10 maja 2020 r., ZUS udostępnił na PUE ZUS nowy wniosek o zwolnienie ze składek (RDZ). Aktualny wniosek dostosowany jest do zmian zawartych w Tarczy Antykryzysowej 2.0. Co się zmieniło?

Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS - wzór

Oświadczenie do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało uaktualnione. Aktualnie przedłuża się zasiłek do lutego 2022 roku. Pobierz nowy wzór oświadczenia z ZUS nazywanego potocznie wnioskiem.

Wniosek o emeryturę, rentę, inne świadczenie z ZUS do 30 dni po ustaniu epidemii

ZUS wydłuża termin na złożenie wniosku o emeryturę, rentę i inne świadczenie wypłacane przez Zakład do 30 dni po ustaniu epidemii. Są jednak pewne wyjątki. Sprawdź, których świadczeń nie dotyczy ten termin.

Podstawy (przesłanki, powody) nieważności małżeństwa

Nim rozpocznie się proces mający na celu orzeczenie czy dane małżeństwo zostało zawarte ważnie, czy też nie, należy zbadać podstawy ewentualnej nieważności. Właśnie owym podstawom nieważności małżeństwa będzie poświęcony niniejszy artykuł.

REKLAMA

Rozwód a separacja

Małżonkowie, którzy podjęli decyzję o rozstaniu mają dwie drogi – rozwód albo separację. Czym rozwód różni się od separacji?

Kto składa wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy do ZUS?

Wiele osób zastanawia się, kto składa wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy do ZUS - pracownik czy pracodawca. Na pytania kto wypłaca zasiłek i kto składa wniosek o zasiłek odpowiada regionalny rzecznik ZUS.

ZUS ponownie upomina: wniosków nie należy wysyłać e-mailem!

ZUS po raz kolejny upomina ubezpieczonych. Wnioski do ZUS składa się wyłącznie za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Dokumenty przesłane e-mailem nie będą rozpatrywane.

Odrzucenie skargi powodowej spowodowane brakiem podstaw faktycznych

Przepisy prawa kanonicznego wymagają od strony powodowej, by ta przynajmniej ogólnie wskazała fakty i dowody, na których opiera swoje roszczenie. Czy możliwe jest zatem odrzucenie skargi powodowej z powodu braku podstaw faktycznych?

REKLAMA

Świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, agencyjna, o dzieło) - wniosek ZUS RSP-C

Osobom wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenie, agencyjnej czy o dzieło (umowy cywilnoprawne) przysługuje świadczenie postojowe z ZUS. Jeśli umowa nie doszła do skutku, została rozwiązana lub doszło do ograniczenia jej realizacji w związku z przestojem wywołanym koronawirusem (COVID-19), można złożyć wniosek ZUS RSP-C.

Zawieszenie umowy o rozłożenie zadłużenia na raty i umowy o odroczenie terminu płatności składek na 3 miesiąc (wniosek ZUS RDS)

Płatnik składek, którego wiąże umowa o rozłożenie zadłużenia na raty lub umowa o odroczeniu terminu płatności, może wystąpić o zawieszenie jej realizacji na okres 3 miesięcy. Jeśli nie może zrealizować wspomnianych umów ze względu na kryzys wywołany koronawirusem (COVID-19), ma możliwość złożenia wniosku ZUS RDS.

Odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek ZUS RDO) - dla kogo, warunki

Pobierz wniosek o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (ZUS RDO) dla należności od stycznia 2020 r. Dla kogo możliwe jest zwolnienie z odsetek? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pomoc?

Wniosek o ogłoszenie upadłości w czasie zagrożenia epidemią i w czasie epidemii

Zgodnie z Prawem upadłościowym dłużnik musi w ciągu 30 dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o jej ogłoszenie. Wskutek zmiany przepisów termin ten nie rozpocznie biegu, a rozpoczęty ulegnie przerwaniu, jeżeli niewypłacalność powstała w czasie zagrożenia epidemicznego albo w czasie epidemii. Termin będzie biec na nowo po odwołaniu stanu epidemii.

Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS - zmiany w tarczy antykryzysowej od 18 kwietnia 2020 r.

Dnia 18 kwietnia 2020 r. weszły w życie zmiany w tarczy antykryzysowej. Dotyczą m.in. świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS. Zrezygnowano z progu przychodu przy postojowym dla samozatrudnionych.

Najczęstsze błędy we wnioskach i oświadczeniach składanych do ZUS (tarcza antykryzysowa)

ZUS podaje najczęstsze błędy, które zdarzają się we wnioskach i oświadczeniach przedsiębiorców składanych w ramach tarczy antykryzysowej. Należą do nich: brak podpisu, niepoprawnie wpisane wynagrodzenie, błędny numer konta, zamieszczanie niepotrzebnych informacji. Błędem jest również wysyłanie dokumentów na adres e-mail placówek ZUS. Wnioski o pomoc z tarczy należy złożyć spokojnie i poprawnie, w przeciwnym razie można nie otrzymać świadczenia.

Koniecznie podpisz wniosek składany do ZUS!

Prawie 10% wniosków składanych do ZUS w formie papierowej nie posiada podpisu. Takie wnioski muszą zostać zweryfikowane przez pracowników ZUS, co znacznie wydłuża całą procedurę przyznawania pomocy z tarczy antykryzysowej. Pamiętaj więc o podpisie!

Wniosek o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą - wzór

ZUS opublikował wniosek o świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Poniżej pobierz wzór wniosku.

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych - kogo dotyczy, wzór wniosku

ZUS udostępnił wzór wniosku o świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Zobacz jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie i pobierz wniosek

Koronawirus. Odroczenie terminu płatności składek ZUS - uproszczony wniosek

Jest już uproszczony wniosek o odroczenie płatności ZUS na 3 miesiące. Teraz przedsiębiorcy, którzy wnioskują o ulgi z ZUS ze względu na straty związane z pandemią koronawirusa, będą musieli wypełnić tylko jedną stronę.

Koronawirus. ZUS pracuje nad uproszczeniem formularzy dla przedsiębiorców

Prowadzone są prace nad uproszczeniem formularzy umożliwiających wsparcie przedsiębiorcy przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek ma zostać ograniczony do jednej strony.

Kwarantanna dziecka i zamknięcie szkoły, przedszkola, żłobka - zasiłek opiekuńczy

Objęcie dziecka kwarantanną z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem lub zamknięcie szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu epidemii uzasadnia wypłatę zasiłku opiekuńczego. Jakie dokumenty należy złożyć, aby uzyskać świadczenie?

Emerytura matczyna (mama 4+) 2020 - komu przysługuje, wysokość netto, wniosek

Emerytura matczyna przysługuje mamie, która urodziła i wychowała co najmniej 4 dzieci. Jaka jest wysokość netto świadczenia z programu mama 4+? Jak, gdzie i kiedy należy złożyć wniosek?

Zasiłek macierzyński 2020 – kwota, wniosek

Zasiłek macierzyński przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, ojcowskim oraz urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jaka jest kwota zasiłku macierzyńskiego w 2020 r.? Jak napisać wniosek?

Erotomania a „unieważnienie ślubu kościelnego”

Erotomania to nadmierna popędliwość seksualna, która przybiera czasami postać zupełnego braku opanowania aktywności seksualnej. Prowadzi do podejmowania współżycia z wieloma partnerami przygodnie spotkanymi, bez żadnego uczucia i wyłącznie pod wpływem impulsu. Ma ona zdecydowanie bardziej charakter fizjologiczny niż psychiczny. W odniesieniu do kobiet nazywa się ją nimfomanią, a u mężczyzn satyryzmem.

„Rozwód kościelny” w praktyce (wywiad)

Z jakich powodów najczęściej małżonkowie decydują się na tzw. rozwód kościelny? Czy w praktyce uzyskanie stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego jest trudne? O istotnych dla małżonków kwestiach mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta.

Mama 4+ w 2020 r. (emerytura matczyna) – wniosek i dokumenty

W ramach programu "Mama 4+" przyznawana jest tzw. emerytura matczyna. Aby uzyskać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, należy złożyć w ZUS wniosek ERSU. Jakie dokumenty dołączyć do wniosku?

Komunia święta dla osoby będącej w związku z rozwodnikiem

Pytanie o to czy osoba będąca w związku z rozwodnikiem powinna mieć możliwość przyjmowania komunii świętej z pewnością jest uzasadnione. Warto jednak zastanowić się nad ewentualnymi warunkami takiego rozwiązania.

Przygotowanie do małżeństwa według nowych zasad od 1 czerwca 2020 r.

1 czerwca 2020 r. wejdą w życie nowe przepisy o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa. Mają one dostosować przepisy kanoniczne do współczesnego języka i polskiej specyfiki.

Symulacja zgody małżeńskiej przesłanką do stwierdzenia nieważności małżeństwa

Wśród wielu podstaw prawnych, jakie są możliwe do zastosowania w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa, jedną z częściej występujących jest symulacja. Występuje ona w formie symulacji całkowitej lub symulacji częściowej. Szerzej to zagadnienie przedstawi Michał Poczmański, adwokat kościelny z Kancelarii Kanonicznej.

Istotne obowiązki małżeńskie

Istotne obowiązki małżeńskie stanowią istotny element niektórych przyczyn stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego. Warto zatem zastanowić się w jaki sposób kwestię istotnych obowiązków małżonków reguluje prawo kanoniczne.

Obniżenie wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego w 2020 roku

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy. Pracodawca ma obowiązek wniosek uwzględnić. Złożenie wniosku nie zawsze uchroni pracownika przed zwolnieniem.

Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz. 4 – nakłady na majątek wspólny]

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

Wybrane zagadnienia z prawosławnego ujęcia małżeństwa

Nierzadko ma miejsce sytuacja, kiedy katolik zawiera związek z osobą wyznania prawosławnego. Warto zatem sięgnąć do uregulowań właśnie na gruncie prawosławia.

Zwolnienie od kosztów sądowych w 2020 r. – zasady, wzór wniosku

Kto może ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych w 2020 r.? Jak to zrobić? Prezentujemy najważniejsze informacje oraz prosty wzór wniosku do sądu.

Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz.3 – pobrane pożytki i dochody z rzeczy]

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

500 plus (świadczenie wychowawcze) w 2020 r. - o czym należy pamiętać?

Czy w 2020 r. trzeba składać wniosek o świadczenie wychowawcze (500 plus)? O czym powinni pamiętać świeżo upieczeni rodzice, którzy ubiegają się o świadczenie po raz pierwszy?

Urlop wychowawczy 2020 - zasady, ile trwa, wniosek-wzór

Urlop wychowawczy w 2020 roku się nie zmienił. Jakie są zasady korzystania z urlopu wychowawczego? Ile wynosi wymiar urlopu wychowawczego? Jak i do kiedy z niego skorzystać? Poniżej wzór wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego.

Wniosek o przyznanie dodatku energetycznego bez numeru PESEL

Czy w określanym przez radę gminy wzorze wniosku o przyznanie dodatku energetycznego można żądać podania numeru PESEL osoby, która taki wniosek składa?

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2020 - wniosek

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem zdrowym udzielane są na wniosek pracownika. Za ten czas pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Ile dni przysługuje w 2020 r.? Czy można wykorzystać je w godzinach?

Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz.2 – posiadanie rzeczy należących do majątku wspólnego]

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz.1 – spłata długów]

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach należy pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

Ostatni dzień na wniosek o nieobliczanie podatku od emerytur i rent z KRUS

31 grudnia to ostatni dzień na złożenie wniosku o nieobliczanie podatku dochodowego od emerytur i rent z KRUS wypłaconych w 2019 r.

RPD chce wprowadzenia alimentów natychmiastowych

Rzecznik Praw Dziecka chce, aby projekt dotyczący wprowadzenia alimentów natychmiastowych, został jak najszybciej wprowadzony w życie. W kolejnych latach swojej kadencji RPD przewiduje również działania mające na celu wprowadzenie mediacji w sprawach rozwodowych małżonków posiadających dzieci.

Wniosek o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego lub przedmiotów ortopedycznych przez internet - 1 stycznia 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 r. wniosek o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego lub przedmiotów ortopedycznych można będzie złożyć przez internet. Wystarczy mieć dostęp do internetu, konto w Systemie SOW i Profil Zaufany.

Porozumienie stron w kościelnym procesie małżeńskim

Wyrok w kościelnym procesie małżeńskim powinien mieć wiążącą moc przede wszystkim w sposób obiektywny, dlatego jego treść musi być zgodna z prawdą. Czy zatem możliwe jest porozumienie co do procesu pomiędzy małżonkami, będącymi stronami procesowymi?

Wpis do RIS (Rejestru Instytucji Szkoleniowych)

Jak dokonać wpisu do RIS czyli Rejestru Instytucji Szkoleniowych, aby móc prowadzić szkolenia finansowane ze środków publicznych dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy? Sprawdź, jak złożyć wniosek o wpis do RIS.

Paszport w 2020 r. dla osoby dorosłej i dziecka – wniosek i opłaty

Czy w 2020 r. zmienią się przepisy, dotyczące procedury wydawania paszportów? Kto i jak może złożyć wniosek o paszport? Jak otrzymać paszport dla dziecka?

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2020 - dla kogo, wysokość, wniosek, dokumenty

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie rezygnującej z pracy w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Dla kogo konkretnie przewidziano to świadczenie? Jaka będzie jego wysokość w 2020 r.? Gdzie złożyć wniosek o zasiłek i jakie dokumenty załączyć?

Zmiany po ślubie a orzeczenie o nieważności małżeństwa

Często małżonkowie wskazują, iż problemy w związku pojawiły się dopiero po ślubie. Czy w przypadku takich zmian możliwe jest orzeczenie o nieważności małżeństwa?

Kanoniczne przygotowanie do małżeństwa - od czerwca 2020 r. nowe przepisy

Od 1 czerwca 2020 r. będzie obowiązywał Dekret ogólny KEP o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Dekret uwzględni nowe wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2020 r. (wysokość, uprawnieni, wniosek) krok po kroku

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2020 r. wzrośnie o 247 zł. Podpowiadamy, jak krok po kroku ubiegać się o wsparcie, komu przysługuje świadczenie i kiedy złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA