Kategorie

Dodatek do zasiłku rodzinnego dla samotnej matki 2020/2021

Emilia Panufnik
Dodatek do zasiłku rodzinnego dla samotnej matki 2020/2021. / fot. Shutterstock
Dodatek do zasiłku rodzinnego dla samotnej matki 2020/2021. / fot. Shutterstock
ShutterStock
Ile wyniesie dodatek do zasiłku rodzinnego dla samotnej matki od 1 listopada 2020 r. do 31 października 2021 r.? Ile wynosi próg dochodowy do otrzymania zasiłku i dodatku w okresie zasiłkowym 2020/2021? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wysokość dodatku dla samotnej matki w okresie zasiłkowym 2020/2021

Dodatek dla samotnej matki to właściwie dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Może więc przysługiwać także ojcu, jeśli samotnie wychowuje dziecko, a nawet opiekunowi prawnemu lub faktycznemu. W praktyce zdecydowanie częściej mamy do czynienia z samotnymi matkami i stąd tytuł niniejszego artykułu. Ponadto, na dodatek może liczyć także osoba ucząca się do 24. roku życia, gdy rodzice nie żyją (szkoła lub szkoła wyższa).

Ile dodatek wynosi od 1 listopada 2020 r. do 31 października 2021 r., czyli w nowym okresie zasiłkowym? Kwota dodatku nie ulega zmianie i w dalszym ciągu wynosi 193 zł miesięcznie na dziecko. Na dwójkę dzieci będzie to 386 zł. Wysokość dodatku nie wzrośnie z przyjściem na świat lub przysposobieniem kolejnego dziecka. 386 zł to maksymalna wysokość dodatku dla samotnej matki. Co istotne, jeżeli dochód rodziny nie przekracza 50% kryterium dochodowego, kwotę dodatku zwiększa się o 50 zł na dziecko. Maksymalna podwyżka to 100 zł na wszystkie dzieci.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Dodatek może być wyższy jedynie w przypadku orzeczenia niepełnosprawności dziecka. Wówczas jego kwota rośnie o 80 zł na dziecko. Dodatek z tego powodu może być maksymalnie powiększony o 160 zł, a więc po 80 zł na dwójkę dzieci.

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka wypłacany jest raz w miesiącu wraz z zasiłkiem rodzinnym.

Samotne wychowywanie dziecka

Kiedy występuje tzw. samotne wychowywanie dziecka? Wówczas gdy dziecko wychowywane jest przez: pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę rozwiedzioną. Na ten dodatek może liczyć również osoba pozostająca w separacji, jednak musi to być separacja orzeczona prawomocnym wyrokiem sądu. Natomiast rozwódka lub rozwodnik nie otrzymają dodatku, jeśli wychowują wspólnie z drugim rodzicem przynajmniej jedno dziecko.

Prawo do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka wyłącza zasądzenie świadczenia alimentacyjnego na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka. Dodatek będzie przysługiwał, gdy nie zasądzono alimentów, gdyż drugi z rodziców dziecka nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany bądź powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone.

Dodatek do zasiłku rodzinnego

Należy pamiętać, ze dodatek dla samotnej matki to dodatek do zasiłku rodzinnego. Nie można otrzymać go, jeśli nie pobiera się zasiłku. Tzw. rodzinne to jedno ze świadczeń rodzinnych przysługujące osobom o niskich dochodach, które ma służyć częściowemu pokryciu wydatków związanych z posiadaniem dziecka. Warunkiem uzyskania świadczenia jest nieprzekroczenie kryterium dochodowego, które wynosi 674 zł miesięcznie po przeliczeniu na osobę w rodzinie. Gdyby w rodzinie było dziecko z orzeczeniem niepełnosprawności, wtedy kryterium będzie wyższe – 764 zł na osobę w rodzinie. Wysokość zasiłku rodzinnego waha się w przedziale od 95 zł do 135 zł i zależy od wieku wychowywanego dziecka.

Więcej informacji na temat zasiłku rodzinnego i jego wysokości znajdziesz w artykule: Zasiłek rodzinny 2020/2021 – jak go uzyskać?

Warto wspomnieć, że prawo przewiduje jeszcze inne dodatki do zasiłku rodzinnego. Jest ich aż 7:

 1. dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego,
 2. dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania,
 3. dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego,
 4. dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka,
 5. dodatek z tytułu urodzenia dziecka,
 6. dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej,
 7. dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

Wniosek o zasiłek rodzinny i dodatek

Aby otrzymać zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, należy złożyć stosowny wniosek. Zwykle składa się go w ośrodkach pomocy społecznej. Czasami jednak inne jednostki przejmują realizację świadczeń rodzinnych, np. urząd gminy lub miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Zajmujący się tym podmiot udostępnia formularz „Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego”.

Wniosek o zasiłek rodzinny i dodatki - wzór.

empatia.mpips.gov.pl

Dodatkowe dokumenty

Do wniosku o zasiłek rodzinny należy dołączyć dodatkowe dokumenty: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający jego wiek, jeżeli dziecko się uczy i ukończyło 18 lat oraz zaświadczenie lub oświadczenie o dochodzie rodziny. Ponadto, ubiegając się o dodatek dla osoby samotnie wychowującej dziecko załącza się również kopię odpisu prawomocnego wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację albo kopię aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 111)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1497)

Poszerzaj swoją wiedzę z naszym programem >>
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  29 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Brak maseczki i uniewinnienie. Utrwalona linia orzecznicza?

  Brak maseczki w miejscu publicznym skutkował dla obywatela grzywną. RPO podkreśla, iż SN uwzględnił kasację wobec utrwalonej linii orzeczniczej.

  Obostrzenia na październik 2021 r.

  Obostrzenia na październik 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów. Aktualne obostrzenia mają zostać przedłużone do 31 października.

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.