REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek do zasiłku rodzinnego dla samotnej matki 2020/2021

Dodatek do zasiłku rodzinnego dla samotnej matki 2020/2021. / fot. Shutterstock
Dodatek do zasiłku rodzinnego dla samotnej matki 2020/2021. / fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ile wyniesie dodatek do zasiłku rodzinnego dla samotnej matki od 1 listopada 2020 r. do 31 października 2021 r.? Ile wynosi próg dochodowy do otrzymania zasiłku i dodatku w okresie zasiłkowym 2020/2021? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wysokość dodatku dla samotnej matki w okresie zasiłkowym 2020/2021

REKLAMA

Dodatek dla samotnej matki to właściwie dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Może więc przysługiwać także ojcu, jeśli samotnie wychowuje dziecko, a nawet opiekunowi prawnemu lub faktycznemu. W praktyce zdecydowanie częściej mamy do czynienia z samotnymi matkami i stąd tytuł niniejszego artykułu. Ponadto, na dodatek może liczyć także osoba ucząca się do 24. roku życia, gdy rodzice nie żyją (szkoła lub szkoła wyższa).

REKLAMA

Ile dodatek wynosi od 1 listopada 2020 r. do 31 października 2021 r., czyli w nowym okresie zasiłkowym? Kwota dodatku nie ulega zmianie i w dalszym ciągu wynosi 193 zł miesięcznie na dziecko. Na dwójkę dzieci będzie to 386 zł. Wysokość dodatku nie wzrośnie z przyjściem na świat lub przysposobieniem kolejnego dziecka. 386 zł to maksymalna wysokość dodatku dla samotnej matki. Co istotne, jeżeli dochód rodziny nie przekracza 50% kryterium dochodowego, kwotę dodatku zwiększa się o 50 zł na dziecko. Maksymalna podwyżka to 100 zł na wszystkie dzieci.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Dodatek może być wyższy jedynie w przypadku orzeczenia niepełnosprawności dziecka. Wówczas jego kwota rośnie o 80 zł na dziecko. Dodatek z tego powodu może być maksymalnie powiększony o 160 zł, a więc po 80 zł na dwójkę dzieci.

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka wypłacany jest raz w miesiącu wraz z zasiłkiem rodzinnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samotne wychowywanie dziecka

REKLAMA

Kiedy występuje tzw. samotne wychowywanie dziecka? Wówczas gdy dziecko wychowywane jest przez: pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę rozwiedzioną. Na ten dodatek może liczyć również osoba pozostająca w separacji, jednak musi to być separacja orzeczona prawomocnym wyrokiem sądu. Natomiast rozwódka lub rozwodnik nie otrzymają dodatku, jeśli wychowują wspólnie z drugim rodzicem przynajmniej jedno dziecko.

Prawo do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka wyłącza zasądzenie świadczenia alimentacyjnego na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka. Dodatek będzie przysługiwał, gdy nie zasądzono alimentów, gdyż drugi z rodziców dziecka nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany bądź powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone.

Dodatek do zasiłku rodzinnego

Należy pamiętać, ze dodatek dla samotnej matki to dodatek do zasiłku rodzinnego. Nie można otrzymać go, jeśli nie pobiera się zasiłku. Tzw. rodzinne to jedno ze świadczeń rodzinnych przysługujące osobom o niskich dochodach, które ma służyć częściowemu pokryciu wydatków związanych z posiadaniem dziecka. Warunkiem uzyskania świadczenia jest nieprzekroczenie kryterium dochodowego, które wynosi 674 zł miesięcznie po przeliczeniu na osobę w rodzinie. Gdyby w rodzinie było dziecko z orzeczeniem niepełnosprawności, wtedy kryterium będzie wyższe – 764 zł na osobę w rodzinie. Wysokość zasiłku rodzinnego waha się w przedziale od 95 zł do 135 zł i zależy od wieku wychowywanego dziecka.

Więcej informacji na temat zasiłku rodzinnego i jego wysokości znajdziesz w artykule: Zasiłek rodzinny 2020/2021 – jak go uzyskać?

Warto wspomnieć, że prawo przewiduje jeszcze inne dodatki do zasiłku rodzinnego. Jest ich aż 7:

  1. dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego,
  2. dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania,
  3. dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego,
  4. dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka,
  5. dodatek z tytułu urodzenia dziecka,
  6. dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej,
  7. dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

Wniosek o zasiłek rodzinny i dodatek

Aby otrzymać zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, należy złożyć stosowny wniosek. Zwykle składa się go w ośrodkach pomocy społecznej. Czasami jednak inne jednostki przejmują realizację świadczeń rodzinnych, np. urząd gminy lub miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Zajmujący się tym podmiot udostępnia formularz „Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego”.

Wniosek o zasiłek rodzinny i dodatki - wzór.

Wniosek o zasiłek rodzinny i dodatki - wzór.

empatia.mpips.gov.pl

Dodatkowe dokumenty

Do wniosku o zasiłek rodzinny należy dołączyć dodatkowe dokumenty: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający jego wiek, jeżeli dziecko się uczy i ukończyło 18 lat oraz zaświadczenie lub oświadczenie o dochodzie rodziny. Ponadto, ubiegając się o dodatek dla osoby samotnie wychowującej dziecko załącza się również kopię odpisu prawomocnego wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację albo kopię aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 111)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1497)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł na aktywną opiekę nad dzieckiem dla rodziców

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

REKLAMA

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Koniec z parkowaniem na chodnikach? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich. Co będzie z samochodami w miastach w 2025 r.?

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

REKLAMA

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

Wakacyjne zakazy ruchu w Polsce i w Europie 2024 - zmiany już od 21 czerwca. Sprawdź, gdzie nie wjedziesz! Jakie kary za złamanie zakazu?

Okres wakacyjny stanowi spore wyzwanie dla przewoźników. Poza brakami kadrowymi spowodowanymi urlopami firmy transportowe muszą wnikliwie planować trasy przejazdu ciężarówek, aby terminowo wykonywać załadunki i dostawy towarów pomimo wakacyjnych zakazów ruchu. Kluczowe w tym okresie jest także znalezienie komfortowych i bezpiecznych miejsc postoju ciężarówki zarówno w Polsce, jak i na głównych europejskich szlakach komunikacyjnych. 

REKLAMA