REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przesłanki niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej

Bolesław A. Dùllek
Prawnik, adwokat kościelny, ekspert w zakresie kościelnych procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Lwia część spraw o orzeczenie nieważności małżeństwa toczy się między innymi z tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej./Fot. Shutterstock
Lwia część spraw o orzeczenie nieważności małżeństwa toczy się między innymi z tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej./Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Lwia część spraw o orzeczenie nieważności małżeństwa toczy się między innymi z tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej. Jakie są przesłanki niezdolności?

Jest to jedna z wad zgody, która musi spełniać następujące przesłanki, aby powodowała nieważność małżeństwa:

REKLAMA

1. Strona nie wypełnia istotnych obowiązków małżeńskich.

2. Stronie nie wypełnia tych obowiązków ponieważ tego nie potrafi.

3. Strona nie potrafi wypełniać obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewypełnianie obowiązków małżeńskich

Ad. 1. Na początku należy zadać sobie pytanie jakich właściwie obowiązków małżeńskich strona nie wypełnia. Można jest zgrupować w trzech kategoriach:

a) Prawo do ciała, czyli współżycie.

b) Wspólnota całego życia, czy wspólne dążenie do doskonałości.

c) Przyjęcie i wychowanie potomstwa, czyli obowiązki rodzicielskie.

REKLAMA

Ad. 1a) Przykładami naruszenia tego obowiązku jest odmawianie przez stronę drugiej stronie prawa do ciała, czyli do współżycia. Nie chodzi tutaj o czasowe odmawianie (np. przez kobietę w czasie miesiączkowania), lecz o stałe i nieustępliwe odmawianie współżycia. Innym przykładem naruszenia tego obowiązku jest niepokonalna niezdolność do zachowania wierności (np. nimfomania, hiperseksualność) oraz inne zaburzenia natury psychoseksualnej, które zwykle mają charakter swoistych wynaturzeń. Kolejnym przykładem może być "egoizm w łóżku".

Ad. 1b) Kolejnym obowiązkiem małżeńskim jest wspólne dążenie do doskonałości, określane przez Ojców Soborowych jako wspólnota całego życia. Na ogół naruszenie tego obowiązku można wyrazić w ten sposób, że jedna strona nie może na drugą liczyć, nie może jej ufać, strony nie są dla siebie wsparciem. Zwykle dochodzi do tego w wyniku chronicznego alkoholizmu, stosowania przemocy fizycznej lub psychicznej, uzależnienia od narkotyków, hazardu, zakupoholizmu, mitomanii, kleptomanii, socjopatii, choroby lub zaburzenia psychicznego.

Ad. 1c) Ostatnią wyartykułowaną kategorią obowiązków jest ta, w której mieszczą się prawa i obowiązki rodzicielskie. Unikanie przyjęcia (zrodzenia) potomstwa, a także niepartycypowanie w jego wychowaniu stanowi naruszenie omawianego obowiązku.

Niezdolność do wypełniania obowiązków małżeńskich

Ad. 2. Niezwykle istotne jest, by niewypełnianie powyższych obowiązków wynikało z niezdolności a nie z niechęci. Innymi słowy strona musie nie móc wypełniać obowiązków, a nie jedynie nie chcieć ich wypełniać. Jeśli może je wypełniać, a nie wypełnia ich, bo tego nie chce, to wada zgody w postaci niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej nie występuje. To niewypełnianie obowiązków musi wynikać z "niezdolności" a nie z "niechęci". Jeśli wynika z niechęci, to być może mamy do czynienia z inną wadą jaką jest symulacja (stąd tak ważne jest poprawne ustalenie formuły wątpliwości na początku procesu).

Psychiczne podstawy niezdolności do wypełniania obowiązków małżeńskich

Ad. 3. Kiedy już wiemy, że strona nie wypełnia istotnych obowiązków małżeńskich oraz, że nie robi tego, chociaż chce, ale nie ma takiej możliwości, to należy ustalić, dlaczego nie ma takiej możliwości - to trzecia i ostania przesłanek - przyczyna niezdolności. Prawodawca postanowił, że ów niezdolność musi mieć podstawę psychiczną. Nie wchodzą więc tu powody natury fizycznej lub innej. Naturę psychiczną mają wszelkiego rodzaju schorzenia i dolegliwości psychiczne i psychiatryczne. Na psychikę ma również niebagatelny wpływ sposób wychowania, w tym wzór małżeństwa i rodzicielstwa odebrany od rodziców.

Ustalanie zachodzenia przesłanek koniecznych

Jeśli nie jesteś pewien/pewna, czy w Twoim przypadku realizują się wszystkie przesłanki konieczne do stwierdzenia nieważności małżeństwa z tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeński, to skontaktuj się z naszą Kancelarią – pomożemy Ci to ustalić:

e-mail: cancellaria.canonica@gmail.com

tel.: 511 324 109

web: cancellariacanonica.pl

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: od 1 lipca dodatkowe 1000 zł miesięcznie dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej oraz opiekunów w żłobkach

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r., że pracownicy pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz zawodowi rodzice zastępczy, a także pracownicy publicznych żłobków i klubów dziecięcych już od 1 lipca 2024 r. będą mogli liczyć na 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w sprawie ustanowienia rządowych programów umożliwiających ich wypłatę od 1 lipca br. do końca 2027 roku.

Równowartość 225 euro na hektar, maksymalnie 1125 euro na gospodarstwo. Można już składać wnioski. Płatność dla małych gospodarstw rolnych 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 18 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 885). Przepisy ustawy wdrażają na lata 2024-2027, w ramach płatności bezpośrednich, dwie nowe płatności: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji. Zmiany w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie tych płatności zostały już wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus. Wnioski można składać do 31 sierpnia 2024 r.

Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący

Wysokość renty wdowiej będzie ograniczona progiem maksymalnym. Nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Poza tym ograniczeniem, ustawodawca chce również wprowadzić tzw. model kroczący, dochodzenia do pełnego świadczenia.

Dofinansowanie bioasekuracji w rolnictwie 2024 (pomoc de minimis). MRiRW podało termin i zasady składania wniosków

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r, że rolnicy (producenci rolni), którzy prowadzą gospodarstwo rolne z hodowlą świń, mogą – od 3 do 26 lipca 2024 r. – składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 100 proc. wydatków poniesionych w roku 2024 r. na działania związane z bioasekuracją.

REKLAMA

Podwyżki dla pracowników: Od lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze od 4651,06 zł do 10375,45 zł

Pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia od lipca 2024 r. doczekają się waloryzacji minimalnych wynagrodzeń zasadniczych. 

Sanatorium z KRUS dla emeryta. Jakie są aktualne zasady?

Czy z rehabilitacji w sanatorium KRUS mogą korzystać również emeryci? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o turnusie?

Strefa Czystego Transportu w Warszawie od 1 lipca. Już 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń

Strefa Czystego Transportu w Warszawie będzie obowiązywała już od 1 lipca 2024 r. "Na ten moment dostaliśmy 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń strefy" - tak poinformował dzisiaj nasz portal Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM. SCT to zakaz wjazdu dla aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r., ale jest też kilka rodzajów wyłączeń.

Krótszy tydzień pracy już do 1 lipca 2024 r. Dla których pracowników? Czy od 2025 r. wszyscy będziemy pracowali krócej?

Ta grupa pracowników będzie pracowała przez 35 godzin w tygodniu już od 1 lipca 2024 r. Czy reszta pracowników ma szansę pracować krócej już od 2025 r.? Czy jest to uzależnione od wyników prowadzonych testów?

REKLAMA

300 plus 2024 - wniosek. Kto i jak może złożyć? W jakim terminie? Kto może dostać łącznie 400 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka?

300 plus (300+), to potoczna nazwa programu "Dobry start", dzięki którego rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym mogą otrzymać raz w roku (także i w 2024 roku) otrzymać 300 zł (netto) na wyprawkę szkolną dla dziecka bez względu na dochód rodziny. Jak, gdzie i do kiedy można złożyć wniosek? Co trzeba wpisać we wniosku? Kto może liczyć na dodatkowe 100 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka?

W 2024 roku nadal 300 zł na wyprawkę szkolną. Dla kogo? Od kiedy można składać wnioski? Dla kogo dodatkowe 100 zł?

Od kilku lat (dokładnie od roku szkolnego 2021/2022) jest przyznawane tzw. świadczenie 300+, czyli 300 zł przeznaczone na wyprawkę szkolną dla każdego dziecka w ramach programu Dobry Start. Pieniądze te przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mimo, że od czasu wprowadzenia tego świadczenia inflacja osiągnęła dwucyfrowe wartości w skali 2022 roku, a także 2023 roku - nadal świadczenie to nie jest zwaloryzowane i w 2024 roku można liczyć nadal na 300 zł pomocy państwa w wyposażeniu dziecka do szkoły. Jak uzyskać 300 plus?

REKLAMA