REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Najem, Zawarcie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynajem i użyczanie lokalu spółdzielczego

Jeszcze niedawno aby wynająć mieszkanie lokatorskie w spółdzielni osobie trzeciej musieliśmy uzyskiwać zgodę spółdzielni. Obecnie przed wynajęciem mieszkania generalnie nie trzeba uzyskiwać zgody – czasem wymagane jest jednak zgłoszenie tego faktu spółdzielni. Jeżeli jednak chcemy wynająć mieszkanie na biuro czy gabinet lekarski zgoda spółdzielni będzie dalej wymagana.

Lokal użytkowy w spółdzielni

W większości spółdzielni występują lokale użytkowe – sklepy, zakłady usługowe czy biura. Mają one różny status – od lokali będących własnością spółdzielni, poprzez lokale wynajmowane, lokale spółdzielcze własnościowe, aż do lokali będących własnością użytkujących je osób.

Czy najemca lokalu użytkowego, garażu lub pracowni sztuki w spółdzielni może je wykupić?

W wielu spółdzielniach mieszkaniowych dochodziło do sytuacji, gdzie osoby zainteresowane wynajmowaniem lokali użytkowych, garaży lub pracowni sztuki pokrywały koszty związane z budową takich lokali, aby następnie wynajmować taki lokal. Takie osoby mają możliwość wykupienia własności wynajmowanych lokali.

Najem okazjonalny po nowelizacji

Najem okazjonalny cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony wynajmujących z uwagi fakt, że będą oni mogli łatwiej usunąć niepożądanych lokatorów z mieszkania. W konsekwencji doprowadzi to do ograniczenia istnienia tzw. szarej strefy i wzrostu liczy zawieranych legalnie umów.

REKLAMA

Czy najemca może być stroną umowy o dostarczanie wody


Właściciel kamienicy, w której mieszkam nie zawarł umowy o zaopatrzenie w wodę z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjny. Czy w takiej sytuacji najemcy mogą sami zawierać takie umowy z przedsiębiorstwem?

Remont mieszkań komunalnych

Najemcy mieszkań (w tym komunalnych) niejednokrotnie borykają się ze złym stanem technicznym budynku. Przeciekające dachy, nieszczelne okna, niszczejące klatki schodowe to codzienny obraz w wielu polskich miastach. Często zdarza się też, że na skutek rozmaitych awarii dochodzi do przerw w dostawie mediów (wody, elektryczności, ciepła), które bardzo szybko dają się we znaki mieszkańcom lokali.

Szykuje się zmiana w opodatkowaniu najmu

Nowelizując ustawę o ochronie praw lokatorów, ustawodawca ma zamiar zmniejszyć podatek ryczałtowy z tytułu wynajmu mieszkania.

Będzie łatwiej pozbyć się najemcy

Ustawodawca ma zamiar rozszerzyć uprawnienia wynajmującego w ramach najmu okazjonalnego (przez osobę nie prowadzącą w tym zakresie działalności gospodarczej). Jednym z ułatwień, ma być ułatwiony sposób wyeksmitowania najemcy. Ta możliwość wymagać będzie jednak podjęcia dodatkowych czynności (w tym, zgłoszenia umowy do urzędu skarbowego), może nie być więc taka prosta.

REKLAMA

Negocjacje

Kodeks cywilny wymienia trzy tryby zawierania umów. Zalicza do nich: przyjęcie oferty, wybór oferty w drodze przetargu lub aukcji, negocjacje. Ostatni tryb jest najrzadziej spotykany w życiu codziennym warto jednak wiedzieć o nim trochę więcej.

Wspólny najem mieszkania

Małżonkowie zawsze oboje są najemcami lokalu mieszkalnego – nawet jeśli tylko jeden z nich podpisze właściwą umowę. Osoby żyjące w związku partnerskim nie mają tego przywileju – jednak ich sytuacja nie jest nieuregulowana w przepisach.

Jak poprawnie napisać umowę sprzedaży

Umowa sprzedaży odgrywa w życiu gospodarczym bodajże najdonioślejsza rolę. Zawierana jest powszechnie każdego dnia. Jednak mimo powszedniości umowy sprzedaży nie każdy wie jak należy ją prawidłowo sporządzić.

Udzielanie pełnomocnictwa

Pragnę udzielić pełnomocnictwa do zawarcia umowy. Jaką formę powinno mieć takie pełnomocnictwo i co powinno zawierać umocowanie?

Spółdzielnia zwróciła ci część kosztów wymiany okien- nie zapłacisz podatku

Do tej pory Ministerstwo Finansów i cały aparat fiskalny stał na stanowisku, iż zwrot lokatorowi części kosztów wymiany stolarki okiennej przez spółdzielnię mieszkaniową stanowi przychód, który należy opodatkować. Teraz się to zmieni.

Co jest ofertą

Kiedy możemy poczytywać daną informację za ofertę? Czy ogłoszenie w Internecie o sprzedaży samochodu może stanowić ofertę w rozumieniu przepisów prawa cywilnego?

Zakończenie najmu

Każdy stosunek zobowiązaniowy (także umowa najmu) po pewnym czasie może ulec zakończeniu. Istnieje kilka sposobów zakończenia umowy najmu, zaczynając od tych najmniej spornych, kończąc na wizycie w sądzie.

Skutki sprzedaży rzeczy wynajętej

Czasami zdarza się, że w trakcie trwania umowy najmu rzecz wynajmowana zmienia swojego właściciela. Przepisy dotyczące najmu nie ograniczają prawa osoby wynajmującej do sprzedaży rzeczy, która jest jej własnością. Do dokonania sprzedaży rzeczy wynajmowanej nie potrzebna jest zgoda najemcy, jego stanowisko w tej sprawie pozostaje bez znaczenia.

Obowiązki stron w umowie najmu

W każdej umowie zobowiązaniowej mamy do czynienia ze świadczeniami powiązanymi, każdej ze stron przysługują pewne prawa ale jednocześnie obarczona jest pewnymi obowiązkami.

Czas trwania najmu

Określenie czasu trwania najmu ma zasadnicze znaczenie, ponieważ od tego na jaki czas zawieramy umowę zależy proces jej zakończania. Dotyczy to przede wszystkim rozwiązania umowy w drodze wypowiedzenia.

Najem w ogólności

Każdy z nas w swoim życiu spotkał się z określenie najem i na pewno też każdy posiada pewną (mniejszą bądź większą) wiedzę na temat najmu. Chcąc jednak wynająć jakąś rzecz bądź będąc już strona w umowie najmu, zachęcałbym do nieco dokładniejszego zapoznania się z tą instytucją.

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu zawartej na czas określony

Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony jest o wiele trudniejsze niż wypowiedzenie umowy zawartej an czas nieokreślony. Wynika to z tego, iż strony zawierając umowę najmu na okres np. 5 lat zapewniają sobie parasol ochronny na ten czas i są pewni tego, że ich umowa będzie przez ten okres wiążąca i trwała.

Podnajem lokalu

Najemca nie może podnająć lub udostępnić lokalu (lub jego części) innej osobie bez zgody wynajmującego.

Obowiązki najemcy – za co odpowiada osoba biorąca mieszkanie w najem

Wzięcie danego mieszkania lub lokalu w najem wiąże się z pewnymi obowiązkami. Część tych obowiązków wynika bezpośrednio z przepisów prawa, a część z nich może być swobodnie ustalana przez strony. Zależy to od tego czy najemca w umowie zobowiąże się do ponoszenia zaproponowanych przez wynajmującego obowiązków.

Gdzie szukać regulacji prawnych dotyczących najmu lokali?

Ze względu na swoją specyfikę najem lokali regulowany jest szeregiem ustaw. Wynika to z tego, iż ogólnie lokal może spełniać różne funkcje np. zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych (mieszkanie komunalne) bądź prowadzenia działalności gospodarczej (hale fabryczne, pomieszczenia biurowe)

Śmierć najemcy

Śmierć osoby, będącej najemcą danego lokalu mieszkalnego pociąga za sobą określone skutki prawne. Z zasady najem taki powinien ulec wygaśnięciu. Prawo przewiduje jednak, możliwość wstąpienia w miejsce zmarłego najemy jego najbliższej rodziny.

Opodatkowanie najmu

Strony zawierając umowę najmu muszą być świadome tego, że ciąży na nich obowiązek zapłaty określonych podatków. Do podatków tych należą podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek od towarów i usług (VAT), a w stosunku do nieruchomości także podatek od nieruchomości.

Rozliczenia po zakończeniu najmu

Po zakończeniu stosunku najmu obie strony umowy, czyli wynajmujący i najemca zobowiązaniu są do stosownych wzajemnych rozliczeń. Dopiero odpowiednie rozliczenia prowadzą do tego, że dana umowa najmu ulega całkowitemu rozwiązaniu i żadna ze stron nie jest narażona na jakiekolwiek roszczenia. Często jednak zdarza się, że strony nie potrafią dojść do porozumienia w kwestii rozliczeń dotyczących umowy najmu.

Wpis najmu do księgi wieczystej - kiedy, na jakiej podstawie oraz co to daje?

Umowa najmu dotycząca nieruchomości może być wpisana do księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Wpis taki daje najemcy szerszą ochronę jego praw związanych z najmowaną nieruchomością.

Jak wykupić mieszkanie od PKP?

Obecni, lub byli pracownicy PKP, który wynajmują od spółki lokale mieszkalne, mogą je wykupić z dużą bonifikatą. Rośnie ona wraz ze stażem pracy na kolei i może sięgnąć 95% wartości lokalu- a to nie koniec udogodnień.

Czy musisz mieć świadectwo energetyczne dla mieszkania?

Kończysz budowę, chcesz wynająć lub sprzedać posiadany dom, lub mieszkanie? Od 1 stycznia 2009 roku potrzebujesz świadectwa charakterystyki energetycznej (certyfikat energetyczny).

Najnowsze zmiany w kodeksie cywilnym

Od początku 2009 roku weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu cywilnego. Na jej mocy dodano jeden nowy paragraf do kodeksu. Dotyczy on wynajmowania lokali przez przedsiębiorców.

Wynajem samochodów w UE

Wyjeżdżając zagranicę, nawet na zorganizowany pobyt, chętnie korzystamy z usług wynajmu aut. Powód jest prosty: samochodem przemieszczamy się szybciej i wygodniej.

Zwrot kaucji z tytułu najmu lokalu

Przy podpisywaniu umowy najmu, wynajmujący pobrał ode mnie kaucję w wysokości 3 krotności czynszu. Najem trwał 2 lata – w międzyczasie czynsz wzrósł w sumie o 300 zł. miesięcznie. Teraz najem się kończy – właściciel chce mi oddać kaucję w takiej wysokości w jakiej ją wniosłem – czy ma rację?

Udostępnienie pokoju, a wypowiedzenie najmu

Zameldowałem w wynajmowanym od spółdzielni mieszkaniowej lokalu inną osobę (kuzynkę)- mieszka u mnie na czas studiów- nie płaci mi za najem – po prostu udostępniłem jej pokój. Spółdzielnia straszy mnie wypowiedzeniem najmu – czy ma do tego prawo?

Umowa przedwstępna

Chcę podpisać umowę przedwstępną. Dowiedziałam się od sąsiadki, że podpisując umowę przedwstępną muszę iść do notariusza. Czy to jest prawda?  

Podnajem mieszkania

Wynajmuję mieszkanie. Trwa to już 3 lata. Chciałbym podnająć jeden pokój w tym mieszkaniu. Czy mogę to zrobić? Czy musze mieć zgodę właściciela. Proszę o poradę.  

Zawarcie umowy przez pełnomocnika

Zdarza się, że chcemy zawrzeć umowę ale nie stają nam na drodze pewne przeszkody. Przeszkodzić może nam choroba albo pilny wyjazd służbowy. W takiej sytuacji możemy ustanowić pełnomocnika, który podpisze umowę za nas.

Kiedy cena za wycieczkę może zostać podwyższona

Prawdą jest, że istnieje obowiązek dotrzymywania umów. Dotyczy to również obowiązku  zachowania stałej wysokości ceny. Chodzi o to, że konsument musi wiedzieć przed zawarciem umowy ile ma zapłacić i że jest to stawka, która się nie zmieni. Prawo o usługach turystycznych przewiduje jednak możliwość podwyższenia ceny w kilku przypadkach.

Potwierdzenie zawarcia umowy

Warto jest zaopatrzyć się w rachunek, potwierdzenie zawarcia umowy bądź paragon na nabywaną przez nas rzecz. W przypadku sporu ze sprzedawcą łatwiej będzie nam udowodnić, że towar został zakupiony właśnie u niego, za określoną cenę i w określonym dniu.

Zawarcie umowy

Zawarcie umowy następuje pomiędzy dwoma stronami. Przyjęto, że umowa obejmuje zgodny zamiar stron, który ma wywołać powstanie, zmianę lub ustanie skutków prawnych. Istotne jest więc uzgodnienie oświadczeń woli podmiotów.

Timesharing

Timesharing oznacza prawo do korzystania z nieruchomości (obiektu turystycznego) hotelu, ośrodka turystycznego, apartamentu, bungalowu itp. w oznaczonym czasie.

Zadatek

Zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, jeśli zaś sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.  

Co warto wiedzieć o najmie mieszkania

W jaki sposób należy zawierać umowę najmu mieszkania? Co należy wiedzieć o najmie? W jaki sposób wypowiada się umowy najmu?

Obowiązek zawierania umów o usługę telefoniczną

Obowiązek zawierania umów z konsumentami o przyłączenie do sieci telefonicznej ciąży na operatorze o znacznej pozycji rynkowej w zakresie świadczenia tych usług na obszarze województwa(za takiego uznawana jest m. in. TP S.A.).

Czy każdą umowę należy zawierać na piśmie

Nie. Nie każdą umowę trzeba zawierać na piśmie. Są jednak takie umowy, które muszą być koniecznie zawarte w formie pisemnej. W innym wypadku bowiem są nieważne i nie rodzą żadnych skutków prawnych. Są też takie, które muszą być zawarte w formie aktu notarialnego.  

Najem lokalu pod działalność gospodarczą

Osoba, która zamierza prowadzić działalność handlową w wynajętym lokalu, musi zadbać, by w umowie najmu znalazły się klauzule zabezpieczające jej prawa. Przede wszystkim powinna zwrócić uwagę na zapisy dotyczące wypowiedzenia umowy i podwyższenia stawki czynszu.

Kiedy najem rozliczać jak działalność gospodarczą

Przychód z najmu może być kwalifikowany zarówno jako przychód ze źródła najem, jak i przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Podatnik ma tu wybór w jaki sposób się rozliczy. Ograniczeniem jest jednak skala zjawiska.

Jak liczyć terminy wypowiedzenia

Aby rozwiązać umowę najmu trzeba ją wcześniej wypowiedzieć. Termin wypowiedzenia może być zapisany w umowie albo może wynikać z ustawy. Rodzi się jednak pytanie jak obliczać poszczególne terminy.

Kiedy można wypowiedzieć najem

Umowa najmu jest umową zawieraną na pewien okres czasu. Aby wcześniej rozwiązać taką umowę trzeba ją wypowiedzieć. Tylko kiedy można to zrobić?

Oferta

Oferta - propozycja zawarcia umowy złożona drugiej stronie, jeśli są w niej zawarte postanowienia tej umowy.

Oferta

Oferta - propozycja zawarcia umowy złożona drugiej stronie, jeśli są w niej zawarte postanowienia tej umowy.

REKLAMA