reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Czy najemca może być konsumentem

Czy najemca może być konsumentem

Przy spełnieniu określonych warunków najemca może posiadać status konsumenta. Oznacza to, że może korzystać z praw, które przysługują konsumentowi.

Definicję konsumenta zawiera art. 221 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Fakt, iż osoba fizyczna zawierająca umowę najmu dokonuje tego nie w związku ze swoją działalnością gospodarczą lub zawodową nie oznacza jednak jeszcze, że dysponuje uprawnieniami konsumenta. Niezbędne jest jeszcze, by drugą stroną umowy najmu był przedsiębiorca, dla którego wynajmowanie lokali stanowi przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Co daje status konsumenta

To, czy najemca posiada status konsumenta jest istotną kwestią z punktu widzenia zawierania w umowach niedozwolonych klauzul umownych, które prowadzą do rażącej dysproporcji uprawnień i obowiązków stron. Zgodnie z art. 3851 Kodeksu cywilnego postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które nie są uzgodnione z nim indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Uprawnienia, które wynikają z tego przepisu nie przysługują najemcy, który nie posiada statusu konsumenta. Oznacza to, iż tylko konsument ma możliwość wystąpić do sądu z odpowiednim powództwem, które ustali, iż dana klauzula jest niedozwolona.

Umowa najmu zawarta z osobą, która nie jest przedsiębiorcą uniemożliwia skorzysta z przepisów dotyczących niedozwolonych klauzul umownych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama