REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy musisz mieć świadectwo energetyczne dla mieszkania?

Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kończysz budowę, chcesz wynająć lub sprzedać posiadany dom, lub mieszkanie? Od 1 stycznia 2009 roku potrzebujesz świadectwa charakterystyki energetycznej (certyfikat energetyczny).

Kto musi mieć certyfikat ?

REKLAMA

1 stycznia 2009r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 7 lipca 1994 r- Prawo budowlane (Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414 ze zm. ). Wprowadzająca obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla lokali (budynków):

 • oddawanych do użytkowania - oznacza to, że kopia świadectwa energetycznego musi być załączona do wniosku o pozwolenie na użytkowanie.
 • sprzedawanych – bez przedstawionego świadectwa, notariusz odmówi sporządzenia umowy sprzedaży
 • wynajmowanych- na żądanie najemcy należy przedstawić świadectwo, jeśli umowa ma być sporządzona przed notariuszem – powinien odmówić jej sporządzenia bez świadectwa- zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów.

W przypadku budynków mieszkalnych – składających się z kilku lokali, lub innych wyodrębnionych elementów – konieczne jest uzyskanie świadectwa (oprócz całego budynku)- dla poszczególnych lokali, lub wydzielanych części – w momencie przekazania ich nabywcom.

Nie każda nieruchomość musi jednak mieć certyfikat, wyłączeniu podlegają budynki:

 • podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
 • używanych jako miejsca kultu i do działalności religijnej;
 • przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata;
 • niemieszkalnych służących gospodarce rolnej;
 • przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok;
 • mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
 • wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.>

REKLAMA

Notariusze stoją na stanowisku, iż do sprzedaży lub wynajęcia lokalu lub budynku wybudowanego przed wejściem w życie ww. nowelizacji – świadectwo energetyczne nie jest niezbędne. Akty notarialne będąnajprawdopodobniej sporządzane mimo jego braku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadectwo energetyczne, które zawiera informacje nieprawdziwe –traktowane jest jako wada fizyczna budynku – w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego o rękojmi z tytułu sprzedaży. Porównaj www.infor.pl/prawo/reklamacje

Kto może wystawić świadectwo ?

Wystawieniem certyfikatów mogą zajmować się osoby posiadające uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności :

 • architektonicznej,
 • konstrukcyjno-budowlanej
 • lub instalacyjnej

Ponadto, świadectwa charakterystyki energetycznej mogą wystawić również osoby, które ukończyły kurs i zdały egzamin przeprowadzany przez ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej

Zarówno osoby posiadające uprawnienia budowlane, jak i upoważnione dowystawiania świadectw po zdaniu egzaminu – powinny być wpisane dowłaściwego rejestru.

Co zawiera świadectwo charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej powinno określać wielkość energii (wyrażonej w kWh/m2/rok) niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku. W praktyce wymiarowi podlega

 • zużycie ciepła (lub wartość energetyczna chłodzenia – w przypadku klimatyzacji)
  • Tu uwzględnia się takie czynniki – jak rodzaj źródła ciepła, warunki lokalu (grubość ścian, izolacja), źródła strat itp.
 • zużycie energii na oświetlenie.
 • zużycie energii na inne potrzeby.

Ministerstwo zrezygnowało jednak z pierwotnego pomysłu – tj. wprowadzenia klas energetycznych – ABCDE itp. – na podobieństwo produktów AGD. Rozporządzenie nakłada jedynie obowiązek wskazania wartości w kilowatogodzinach – co może być trudne dla odczytania dla osoby postronnej. Ciężko wskazać czy np. 123 kWh/m2/r to dużo, czy mało.

Skutki reformy

Skutkiem zmian, będzie gigantyczny popyt na nową usługę - niewielka podaż może spowodować paraliż na rynku nieruchomości – zwłaszcza, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z nowych obowiązków.

Może się także okazać, że wiele lokali (zwłaszcza starszych) – znacząco straci na wartości z uwagi na duże koszty utrzymania- ujawniające się w świadectwach.

Koszt świadectwa charakterystyki energetycznej dla lokalu mieszkalnego, lub domu powinien wynieść ok. 1000 zł.

Jeśli notariusze "dotrzymają słowa" - być może skutki reformy nie będą tak drastyczne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

REKLAMA

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA