REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, gdy niepełnoletnie dziecko zarejestrowało się w płatnym serwisie internetowym

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Rejestrowanie się przez dzieci na płatnych serwisach internetowych / www.sxc.hu
Rejestrowanie się przez dzieci na płatnych serwisach internetowych / www.sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

Mój czternastoletni syn zarejestrował się w pewnym serwisie internetowym. Po dwóch tygodniach do domu przyszedł rachunek za korzystanie z tego serwisu. Co mam zrobić?

Rejestracja w płatnym serwisie wiąże się z zawarciem umowy z przedsiębiorcą. Przeważnie może to być umowa dotycząca świadczenia usług. W powyższym przypadku jedną ze stron jest małoletni, mający ograniczoną zdolność do czynności prawnej. Oznacza to, że dla ważności takiej umowy konieczne będzie jej potwierdzenie przez przedstawiciela ustawowego, czyli przeważnie rodzica.

REKLAMA

Brak takiego potwierdzenia będzie oznaczał nieważność umowy, a zatem brak konieczności uiszczania opłaty. Jeżeli jednak poprzez działania małoletniego właściciel serwisu poniósł szkodę, będzie on mógł domagać się odszkodowania.

Rodzic musi potwierdzić ważność umowy

W przedstawionym przypadku mamy do czynienia z zawarciem umowy przez niepełnoletniego, który z racji wieku (14 lat) ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Zgodnie bowiem z art. 15 Kodeksu cywilnego mają ją małoletni powyżej 13. roku życia.

POBIERZ WZÓR: Odstąpienie od umowy z serwisem internetowym

Gdy sama umowa została zawarta przez małoletniego bez wiedzy przedstawiciela ustawowego to dla jej ważności będzie konieczne potwierdzenie umowy przez tego przedstawiciela. Jeżeli tego nie uczyni wtedy też sama umowa będzie nieważna, a zatem żądania przedsiębiorcy do uiszczenia opłat za korzystanie z serwisu nie będą miały żadnych podstaw w prawie. Wynika to z art. 18 Kodeksu cywilnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściciel serwisu może wyznaczyć przedstawicielowi odpowiedni termin do potwierdzenia umowy, po upływie którego staje się wolna od swoich zobowiązań.

Co można zrobić

Najprawdopodobniej przy zawarciu umowy właściciel płatnego serwisu nie wiedział, iż drugą stroną jest niepełnoletni, stąd też wynika przysłanie rachunku. Najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z przedsiębiorcą i wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

Zobacz również serwis: Firma

Jeżeli nadal będzie on popierał swoje roszczenia dotyczące zapłaty rachunku, wtedy też prawdopodobnie nie obędzie bez sprawy w sądzie. Sprawę może założyć również sam przedstawiciel ustawowy, wytaczając powództwo o stwierdzenie nieważności umowy na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego. W takim przypadku trzeba się powołać na fakt zawarcia umowy przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnej oraz brak potwierdzenia umowy przez przedstawiciela ustawowego.

Jeżeli przedstawiciel ustawowy nie potwierdzi umowy zawartej przez osobę mającą ograniczoną zdolność do czynności prawnej to umowa ta będzie nieważna.

Zobacz również serwis: W sądzie

Odszkodowanie

W określonych sytuacjach przedsiębiorca będzie miał prawo domagać się odszkodowania, jeżeli do zawarcia umowy doszło poprzez podanie przez małoletniego nieprawdziwych informacji, w związku z czym przedsiębiorca poniósł określone szkody. Nieprawdziwe informacje mogą dotyczyć np. wieku.

Przy zawieraniu umowy małoletni musiał potwierdzić, iż jest pełnoletni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

REKLAMA

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

REKLAMA