REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawni, Dziecko

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop okolicznościowy - ślub

Urlop okolicznościowy - ślub własny i ślub dziecka (córki, syna) uprawnia do zwolnienia z pracy. Ile dni przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Tata wybiera urlop ojcowski

Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

Kapitał rodzicielski - od kiedy?

Ustawa w sprawie kapitału rodzicielskiego ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. O szczegółach mówiła minister rodziny Marlena Maląg.

REKLAMA

Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

Dziecięcy Telefon Zaufania - co to jest?

Dziecięcy Telefon Zaufania działa nieodpłatnie całą dobę. Do korzystania z pomocy ekspertów zachęca Rzecznik Praw Dziecka.

Dziecko i finanse - Rzecznik finansowy radzi rodzicom

„Dziecko a finanse” to poradnik przygotowany dla rodziców przez Rzecznika Finansowego. Znajdują się w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane ekspertom pytania.

REKLAMA

Dzień Dziecka - jak wybrać idealny prezent?

Dzień Dziecka obchodzimy 1 czerwca i z pewnością jest to ulubione święto dzieci. Jak wybrać odpowiedni prezent dla dziecka i jak go sfinansować, aby nie nadwyrężyć domowego budżetu?

MS za zaostrzeniem kar za przestępstwa pedofilskie

Ministerstwo Sprawiedliwości che zaostrzenia kar za przestępstwa o charakterze pedofilskim. Na czym miałyby polegać zmiany?

Prawa matki do dziecka

Jakie są prawa matki względem dziecka? Komu sąd przyznaje opiekę nad dzieckiem po rozwodzie? Jakie są prawa mamy w konkubinacie?

25 maja 2021 r. - Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

25 maja 2021 r. to Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Jak można ustrzec dzieci przed takim niebezpieczeństwem?

12 tys. zł na dziecko – jakie warunki nowego programu?

12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego to jedna z form wsparcia, którą przewiduje „Polski Ład”. Jakie są wstępne założenia?

Dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych i refundacja składek

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacja składek na ubezpieczenia społeczne - PFRON udostępnia broszury informacyjne i filmy instruktażowe, które ułatwią skorzystanie ze wsparcia.

Zamknięte przedszkola a dzieci przedszkolanki - co na to prawo?

Zamknięte przedszkola - czy dzieci przedszkolanki mogą przychodzić do placówki? Co na to prawo? Istnieje bowiem obowiązek zapewnienia opieki przez przedszkola dzieciom medyków i służb porządkowych. A co z dziećmi osób pracujących w przedszkolach?

Potwierdzanie obywatelstwa dzieci urodzonych za granicą - projekt

Potwierdzanie obywatelstwa dzieci urodzonych za granicą mają ułatwić przepisy przygotowane przez resort sprawiedliwości. Ministerstwo chce jednocześnie uniemożliwić wprowadzanie instytucji sprzecznych z polskim prawem rodzinnym.

Wychowanie religijne dziecka w rodzinie

Wychowanie religijne dziecka w rodzinie uregulowane jest przez liczne przepisy prawne. Jak zabezpieczone są prawa rodziców do przekazywania dzieciom systemu wartości zgodnych z ich przekonaniami?

Czy pracownik ma prawo wycofać przedłożone wcześniej pracodawcy orzeczenie o swojej niepełnosprawności

Czy pracownik, który przekazał pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim i jest ono wpięte do akt osobowych, może prosić o jego usunięcie?

Profesjonalny prawnik dla molestowanych dzieci i inne zmiany

Profesjonalny prawnik dla molestowanych dzieci czy tzw. przyjazne pokoje przesłuchań to niektóre ze zmian przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jaki są założenia?

Nastoletnia depresja – Nie pozwól dziecku wylogować się z życia

Nastoletnia depresja. Życie w trybie online/offline – nie pozwól dziecku wylogować się z życia. Trwa 15. edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji. Celem przedsięwzięcia jest uwrażliwienie dorosłych na problem depresji wśród nastolatków.

Strategia na rzecz Osób Niepełnosprawnych 2021-2030

Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030 została przyjęta przez rząd. Zakłada wzrost aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych. Jakie zmiany i nowości przewiduje? Ile współczynnik aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym ma wynosić w 2030 r.?

Nowe formy pomocy dla uczniów niepełnosprawnych

Pomoc dla uczniów niepełnosprawnych - Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad nową formułą wsparcia dzieci i ich rodzin. Mają powstać m.in. Centra Dziecka i Rodziny oraz Specjalistyczne Centra Edukacji Włączającej. Czy szkoły specjalne zostaną zlikwidowane?

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka (wzór)

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka powinno zostać poprzedzone zgodą sądu. Po jej uzyskaniu rodzic może złożyć oświadczenie. Jak może wyglądać wzór wniosku?

Prace nad ustawą wzmacniającą ochronę pokrzywdzonych dzieci

Wzmocnienie ochrony prawnej pokrzywdzonych dzieci w postępowaniach karnych zakłada rządowa ustawa przyjęta przez senacką komisję. Na czym polega domniemanie małoletności pokrzywdzonego? co oznacza tzw. indywidualna ocena pokrzywdzonego?

500 plus dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. - jakie zmiany?

500 plus dla osób niepełnosprawnych z wyższym progiem dochodowym od 1 marca 2021 r. zakłada nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. O ile wrośnie próg wysokości otrzymywanych świadczeń, uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji? Kto obecnie może otrzymać takie wsparcie?

Usuwanie barier architektonicznych dla potrzeb niepełnosprawnych

Usuwanie barier architektonicznych jest niezwykle ważne, ponieważ osoby niepełnosprawne uzależniają swoją aktywności od tego czy mogą swobodnie poruszać się po budynku lub przemieszczać z miejsca na miejsce. Jak powinno być wyposażone dostępne środowisko miejskie? Czy istnieją wytyczne, których zadaniem jest wypośrodkowanie potrzeb osób niepełnosprawnych?

Dofinansowanie wynagrodzeń PFRON 2020-2021

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z PFRON zależy od: stopnia niepełnosprawności, wymiaru czasu pracy i typu pracodawcy. Ile wynosi dofinansowanie? Co wlicza się w koszty płac? Jak obliczyć miesięczną kwotę dofinansowania?

Ulga rehabilitacyjna 2022/2023 - ile i co można odliczyć, leki, samochód, adaptacja i wyposażenie mieszkań

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli są osobami niepełnosprawnymi lub mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne - mogą odliczyć od dochodu (albo przychodu w przypadku ryczałtowców) przed opodatkowaniem wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w danym roku podatkowym. Jest to tzw. ulga rehabilitacyjna. Jest szereg warunków, które trzeba spełnić, by móc skorzystać z tej ulgi. Czym jest ulga rehabilitacyjna? Dla kogo jest ulga rehabilitacyjna? Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z ulgi? Czy opiekun osoby niepełnosprawnej może skorzystać z ulgi? W jaki sposób odliczyć ulgę rehabilitacyjną? Jak odliczyć ulgę rehabilitacyjną w rozliczeniu za 2022 rok? Czy zmieniły się zasady ulgi rehabilitacyjnej od 2023 roku?

Warsztaty terapii zajęciowej - zmiany na czas pandemii

Warsztaty terapii zajęciowej prowadzą rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnych. Na czas pandemii wprowadzono ułatwienia dla funkcjonowania WTZ. Ustalenie krótszego niż 35 godzin tygodniowo wymiaru zajęć w WTZ nie zmniejszy wysokości dofinansowania działalności warsztatu. Co jeszcze się zmieniło?

Refundacja składek ZUS i KRUS - poradnik

Refundacja składek ZUS przewidziana jest dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą, a refundacja z KRUS dla niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnych domowników. Jaki jest termin składania wniosku Wn-U-G i Wn-U-A? Jak je uzupełnić? Przeczytaj poradnik.

Dowód z badania krwi - czy zgoda badanego jest potrzebna?

Zgodnie z art. 306 Kodeksu postępowania cywilnego konieczna jest zgoda na dokonanie badania krwi. Jednak nie zawsze ona musi być wyrażona przez osobę badaną. Celem regulacji kodeksowej jest zapewnienie badanemu prawa do decydowania o sobie, w tym także prawa do nie naruszania integralności cielesnej.

Rodzicielski plan wychowawczy – jak napisać (wzór)

W jakich sytuacjach warto napisać rodzicielski plan wychowawczy? Co powinno zawierać takie pismo? Prezentujemy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące porozumienia wychowawczego oraz prosty wzór.

Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka 2020/2021 – ile wynosi i jak go uzyskać?

Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka przysługuje osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego. Ile wynosi dodatek w okresie zasiłkowym 2020/2021?

Dzieci małżonka z poprzedniego związku – jakie prawa i obowiązki?

Często decydując się na małżeństwo z osobą, która posiada już dzieci z poprzedniego związku zastanawiamy się nad tym jakie przepisy prawne będą dotyczyły takiej rodziny. Czy ojczym lub macocha sprawują władzę rodzicielską nad dzieckiem? Jak wygląda kwestia alimentów czy traktowania dziecka?

Konkurs MRPiPS na projekty wspierające zatrudnianie niepełnosprawnych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłasza konkurs na projekty wspierające zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. Konkurs "Rozwój potencjału zawodowego osób z niepełnosprawnościami" skierowany jest do organizacji pozarządowych i agencji zatrudnienia. Przeznaczono na niego 100 mln zł.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy we wrześniu 2020 r. - pytania i odpowiedzi

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powrócił we wrześniu 2020 r. wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Artykuł zawiera pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Czy zatrzymanie dziecka w domu z obawy przed koronawirusem, mimo że przedszkole jest otwarte, uprawnia do otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Jak złożyć wniosek o zasiłek?

Potwierdzenie polskiego obywatelstwa dziecka nie zależy od transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego okoliczność, że chłopiec został urodzony przez matkę surogatkę nie ma żadnego znaczenia dla oceny, że nabył z mocy prawa obywatelstwo polskie - jako syn obywatela polskiego. Stosowanie polskiego prawa rodzinnego dla ustalenia jego rodzicielstwa byłoby w ocenie NSA niedopuszczalnym podważeniem mocy dowodowej jego amerykańskiego aktu urodzenia.

Alimenty od ciotki i wujka dziecka – co na to prawo?

Czy dziecku należą się alimenty od wujka czy ciotki? Co o obowiązku alimentacyjnym mówią przepisy prawa?

Opieka wytchnieniowa 2020/2021 - wsparcie finansowe dla organizacji pozarządowych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło program „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością – edycja 2020-2021”. W poprzednich edycjach programu o dofinansowanie ubiegały się gminy i powiaty. Obecnie o wsparcie finansowe mogą wnioskować również organizacje pozarządowe.

Zgłoszenie urodzenia dziecka online na GOV.pl w 5 szybkich krokach - potrzebny profil zaufany

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że zgłoszenia narodzin dziecka można łatwo i szybko dokonać przez internet – na rządowym portalu GOV.pl. Cały proces zgłaszania to tylko pięć prostych kroków, jednak niezbędne jest posiadanie profil zaufanego. Warto pamiętać, że rodzice mają na to zgłoszenie 21 dni od daty wystawienia przez szpital karty urodzenia.

Jak wybrać tornister, biurko i fotel dla ucznia?

Zbliża się nowy rok szkolny. W związku z tym rodzice muszą dokonać wielu ważnych zakupów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podpowiada, co sprawdzić w sklepie, aby zapewnić dziecku wygodę korzystania, zdrowy kręgosłup i bezpieczeństwo.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej - przyczyny i skutki

Władzę rodzicielską stanowi katalog uprawnień i obowiązków rodziców względem dziecka. Katalog ten obejmuje wychowanie dziecka, reprezentowanie go oraz sprawowanie opieki nad nim i jego majątkiem.

Kindergeld dla pracujących mobilnie

Świadczenia rodzinne takie jak Kindergeld to interesujący temat w związku ze swobodą świadczenia usług na całym terytorium UE, EWG i Szwajcarii. Chodzi wszakże o zasadę wędrujących za pracownikiem świadczeń, które przysługują mu z racji zatrudnienia, zamieszkania oraz obowiązku podatkowego.

Po 26 lipca 2020 r. można wnioskować o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach

dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał do 26 lipca 2020 r. Po tej dacie można wnioskować do ZUS o zasiłek opiekuńczy przyznawany na ogólnych zasadach. Kiedy przysługuje? W jakim wymiarze?

Zasiłek opiekuńczy 2020 – zasady, wysokość, wniosek

Zasiłek opiekuńczy w 2020 r. przysługuje w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Można również wnioskować o zasiłek w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły, a także choroby niani czy opiekuna dziennego. Jakie są zasady udzielania zasiłku opiekuńczego w 2020 r.? Ile wynosi jego wysokość? Jak złożyć wniosek?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 26 lipca 2020 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, iż z dodatkowego zasiłku opiekuńczego będzie można skorzystać do 26 lipca 2020 r. Po tym okresie, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa istnieje nadal możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego.

Odpowiedzialność opiekunów za przebywanie dziecka na drodze - ważny wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok dotyczący odpowiedzialności opiekunów za dopuszczenie do przebywania dziecka do lat 7 na drodze. Zdaniem TK przepis ten jest zgodny z konstytucyjną zasadą prawidłowej legislacji. Trybunał zaznaczył jednak, że dopatrywanie się w zaskarżonym przepisie zakazu przebywania małoletnich na drogach publicznych nawet pod opieką rodziców, dziadków czy nauczycieli nie jest właściwą wykładnią.

Dofinansowanie dla niepełnosprawnych uczniów na zakup podręczników oraz materiałów edukacyjnych

Rząd realizuje program pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020–2022. Ile wynosi dofinansowanie w roku szkolnym 2020/2021 i kto może z niego skorzystać?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jednak przedłużony - do 26 lipca

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, że przesłużenia zasiłku nie będzie - o kolejne dwa tygodnie zostało wydłużone świadczenie opiekuńcze. Zasiłek przysługuje m.in. w razie niemożności zapewnienia opieki przez żłobek lub przedszkole z powodu COVID-19.

Małżeństwo kościelne z powodu ciąży – co z nieważnością zawartego związku?

Czy zawarcie małżeństwa z powodu ciąży jest nieważne, skoro przecież sam prawodawca pośrednio „podważa” jego ważność przez wyżej wymienioną okoliczność? Na tak postawione pytanie można udzielić dwóch i to całkiem różnych odpowiedzi.

REKLAMA