REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wyrobić paszport dla dziecka w 2022 roku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Paszport dla dziecka w 2022 roku
Paszport dla dziecka w 2022 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Paszport to dokument tożsamości, który jest potrzebny osobie podróżującej poza granicę Unii Europejskiej - również dziecku. Jak go wyrobić?

Gdzie złożyć wniosek o paszport dla dziecka w 2022 roku?

W celu złożeniu wniosku o paszport dla swojej pociechy udaj się do dowolnego urzędu wojewódzkiego. Nie musi to być ten, w którym dziecko jest zameldowane. Trzeba zrobić to osobiście. Niezbędna jest do tego także obecność obojga rodziców i dziecka, jeśli ukończyło 5. rok życia.

REKLAMA

Paszport dla dziecka w 2022 roku – ile kosztuje

Dokument tożsamości, uprawniający do podróżowania po całym świecie dla osoby nieletniej to koszt:

  • 30 zł,
  • jeśli wyrabiasz paszport dla dziecka z rodziny wielodzietnej (masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny) – 15 zł.

Wniosek o paszport dla dziecka – niezbędne dokumenty

Chcąc wyrobić dokument tożsamości swojemu niepełnoletniemu dziecku, uprawniający go do podróżowania po całym świecie musisz przygotować:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Jedno kolorowe zdjęcie dziecka – musi być zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
  2. Dokonać płatności i zabrać ze sobą dowód opłaty – płatności możesz dokonać elektronicznie, bądź zapłacić na miejscu w kasie urzędu.
  3. Wypełnić wniosek – nie pobieraj go ze strony internetowej. Formularz pobierz w urzędzie, w którym składasz wniosek. I nie podpisuj go! Musisz to zrobić w obecności urzędnika.

Dodatkowo zabierz ze sobą paszport lub dowód osobisty dziecka – jeśli takie ma. Pomocna może być również Karta Dużej Rodziny. Dzięki niej otrzymasz zniżki.

Ważne! Rodzice muszą zabrać ze sobą swój dokument potwierdzający tożsamość.

Czy wniosek o paszport dla dziecka może złożyć tylko jeden rodzic?

Zgodnie z polskim prawem w celu złożenia wniosku o wydanie paszportu dla dziecka niezbędny jest podpis obydwojga rodziców. Do tego muszą oni złożyć go osobiście w obecności urzędnika.

Kiedy tylko jeden rodzic może złożyć wniosek o paszport dla dziecka?

Polskie prawo przewiduje następujące okoliczności do złożenia takiego wniosku przez jednego rodzica. Może on złożyć wniosek w pojedynkę, jeśli:

  • drugi rodzic albo opiekun zgodzi się na to i potwierdzi to na piśmie. Jego podpis na zgodzie musi zostać potwierdzony przez notariusza, konsula albo urzędnika punktu paszportowego,
  • ma orzeczenie sądu, w którym jest informacja, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka,
  • ma orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd wyraża zgodę na wydanie paszportu dla dziecka,
  • ojciec dziecka jest nieznany,
  • jeden z rodziców nie żyje.

Wniosek o wyrobienie paszportu dla dziecka – co jeśli drugi rodzic nie może stawić się osobiście w urzędzie

Do wyrobienia paszportu nieletniemu dziecka niezbędna jest zgoda obojga rodziców. Ta zasada nie ma odstępstw. Jeśli jednak jedno z rodziców np. nie mieszka w Polsce na stałe, bądź z innych przyczyn nie może zjawić się w urzędzie, może udzielić pisemnej zgody na jego wyrobienie. Musi ona jednak zostać poświadczona notarialnie. Czyli w praktyce oznacza to, że rodzic, który nie może stawić się w urzędzie wojewódzkim, musi stawić się u dowolnego notariusza i w jego obecności złożyć swój podpis pod taką zgodą, co notariusz poświadczy odpowiednią klauzulą. Jeśli poświadczenie to zostało sporządzone za granicą, musi zostać dodatkowo opatrzone klauzulą apostille. Dodatkowo przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Wyrobienie paszportu dla dziecka w 2022 roku – ile trzeba czekać

Maksymalny termin oczekiwania na jego wydanie wynosi 30 dni. Aby sprawdzić, czy jest już przygotowany zaloguj się na stronę internetową www.obywatel.gov.pl.

Możesz również otrzymać powiadomienie za pomocą sms-a, lub poczty elektronicznej, że przygotowany dokument tożsamości jest gotowy od odbioru. Musisz jednak zadeklarować chęć otrzymania takiego powiadomienia we wniosku i wpisanie do niego swojego numeru telefonu, bądź adresu e_mailowego.

Ważne!

Jeśli pilnie potrzebujesz nowego paszportu dla dziecka, na przykład z powodu pogrzebu kogoś z rodziny – złóż wniosek o paszport tymczasowy. Dostaniesz go szybciej niż zwykły paszport. Taki paszport ma jednak krótszy termin ważności – do 12 miesięcy.

Odbiór paszportu osoby nieletniej

Może to zrobić tylko jeden z rodziców. Obecność drugiego nie jest już w tym przypadku konieczna.

Paszport dziecka – ile jest ważny

- Dla dziecka poniżej 5 roku życia – 5 lat,

- Dla dziecka w wieku od 5 do 13 lat – 5 lat,

- Dla dziecka w wieku od 13 do 17 lat – 10 lat.  

Dokładną datę z terminem ważności znajdziesz w paszporcie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość alimentów w 2025 r. według nowej tablicy alimentacyjnej [Przykład]

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało nową tablicę alimentacyjną. Co istotne, nie ma ona charakteru wiążącego. Jak podkreśla resort, tabele będą narzędziem pomocowym dla sędziów i uczestników postępowania.

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Premier Donald Tusk ogłosił: mniej ministrów, więcej odpowiedzialności, nowa jakość zarządzania państwem

Rekonstrukcja rządu: „Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość” – to trzy filary, które mają kierować nowym gabinetem Donalda Tuska. Premier ogłosił zmniejszenie liczby ministrów konstytucyjnych z 26 do 21, utworzenie nowych superministerstw, powołanie kontrolingu pracy ministrów i całkowicie nowe podejście do energetyki, finansów i relacji międzynarodowych.

REKLAMA

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje - dlaczego? Chodzi o osiemnaste urodziny i rentę rodzinną. Mówi się, że 18-stka to symboliczny próg dorosłości, czas nowych praw, ale też i obowiązków. Chociaż dla większości młodych ludzi to radosny moment, to istnieje jednak grupa, dla której ten dzień, zamiast otwierać nowe możliwości, przynosi pewne bolesne finansowe rozczarowanie. Chodzi o rentę rodzinną, która dla niektórych nie jest już tak wysoka, jak przed ukończeniem 18. roku życia.

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności, chociaż sektor sztucznej inteligencji woła o nowych specjalistów, ale kobiet wciąż jest w nim jak na lekarstwo. Choć to one częściej niż mężczyźni kończą studia wyższe, rzadziej wybierają karierę w branży technologicznej. Jaki będzie miało to wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy?

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac. Jak to możliwe? A no tak, że dzieci często dorabiają w wakacje a ich zarobki mają wpływ na sytuację finansową rodziców i przekroczenie pewnych progów podatkowych, które wpływają na utratę różnych ulg.

Rekonstrukcja rządu. 23 lipca 2025 r. premier przedstawi nową Radę Ministrów

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10:00. Zgodnie z deklaracjami rządu celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów.

REKLAMA

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

REKLAMA