REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wyrobić paszport dla dziecka w 2022 roku?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Paszport dla dziecka w 2022 roku
Paszport dla dziecka w 2022 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Paszport to dokument tożsamości, który jest potrzebny osobie podróżującej poza granicę Unii Europejskiej - również dziecku. Jak go wyrobić?

Gdzie złożyć wniosek o paszport dla dziecka w 2022 roku?

W celu złożeniu wniosku o paszport dla swojej pociechy udaj się do dowolnego urzędu wojewódzkiego. Nie musi to być ten, w którym dziecko jest zameldowane. Trzeba zrobić to osobiście. Niezbędna jest do tego także obecność obojga rodziców i dziecka, jeśli ukończyło 5. rok życia.

REKLAMA

Paszport dla dziecka w 2022 roku – ile kosztuje

Dokument tożsamości, uprawniający do podróżowania po całym świecie dla osoby nieletniej to koszt:

 • 30 zł,
 • jeśli wyrabiasz paszport dla dziecka z rodziny wielodzietnej (masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny) – 15 zł.

Wniosek o paszport dla dziecka – niezbędne dokumenty

Chcąc wyrobić dokument tożsamości swojemu niepełnoletniemu dziecku, uprawniający go do podróżowania po całym świecie musisz przygotować:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Jedno kolorowe zdjęcie dziecka – musi być zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
 2. Dokonać płatności i zabrać ze sobą dowód opłaty – płatności możesz dokonać elektronicznie, bądź zapłacić na miejscu w kasie urzędu.
 3. Wypełnić wniosek – nie pobieraj go ze strony internetowej. Formularz pobierz w urzędzie, w którym składasz wniosek. I nie podpisuj go! Musisz to zrobić w obecności urzędnika.

Dodatkowo zabierz ze sobą paszport lub dowód osobisty dziecka – jeśli takie ma. Pomocna może być również Karta Dużej Rodziny. Dzięki niej otrzymasz zniżki.

Ważne! Rodzice muszą zabrać ze sobą swój dokument potwierdzający tożsamość.

Czy wniosek o paszport dla dziecka może złożyć tylko jeden rodzic?

Zgodnie z polskim prawem w celu złożenia wniosku o wydanie paszportu dla dziecka niezbędny jest podpis obydwojga rodziców. Do tego muszą oni złożyć go osobiście w obecności urzędnika.

Kiedy tylko jeden rodzic może złożyć wniosek o paszport dla dziecka?

Polskie prawo przewiduje następujące okoliczności do złożenia takiego wniosku przez jednego rodzica. Może on złożyć wniosek w pojedynkę, jeśli:

 • drugi rodzic albo opiekun zgodzi się na to i potwierdzi to na piśmie. Jego podpis na zgodzie musi zostać potwierdzony przez notariusza, konsula albo urzędnika punktu paszportowego,
 • ma orzeczenie sądu, w którym jest informacja, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka,
 • ma orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd wyraża zgodę na wydanie paszportu dla dziecka,
 • ojciec dziecka jest nieznany,
 • jeden z rodziców nie żyje.

Wniosek o wyrobienie paszportu dla dziecka – co jeśli drugi rodzic nie może stawić się osobiście w urzędzie

Do wyrobienia paszportu nieletniemu dziecka niezbędna jest zgoda obojga rodziców. Ta zasada nie ma odstępstw. Jeśli jednak jedno z rodziców np. nie mieszka w Polsce na stałe, bądź z innych przyczyn nie może zjawić się w urzędzie, może udzielić pisemnej zgody na jego wyrobienie. Musi ona jednak zostać poświadczona notarialnie. Czyli w praktyce oznacza to, że rodzic, który nie może stawić się w urzędzie wojewódzkim, musi stawić się u dowolnego notariusza i w jego obecności złożyć swój podpis pod taką zgodą, co notariusz poświadczy odpowiednią klauzulą. Jeśli poświadczenie to zostało sporządzone za granicą, musi zostać dodatkowo opatrzone klauzulą apostille. Dodatkowo przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Wyrobienie paszportu dla dziecka w 2022 roku – ile trzeba czekać

Maksymalny termin oczekiwania na jego wydanie wynosi 30 dni. Aby sprawdzić, czy jest już przygotowany zaloguj się na stronę internetową www.obywatel.gov.pl.

Możesz również otrzymać powiadomienie za pomocą sms-a, lub poczty elektronicznej, że przygotowany dokument tożsamości jest gotowy od odbioru. Musisz jednak zadeklarować chęć otrzymania takiego powiadomienia we wniosku i wpisanie do niego swojego numeru telefonu, bądź adresu e_mailowego.

Ważne!

Jeśli pilnie potrzebujesz nowego paszportu dla dziecka, na przykład z powodu pogrzebu kogoś z rodziny – złóż wniosek o paszport tymczasowy. Dostaniesz go szybciej niż zwykły paszport. Taki paszport ma jednak krótszy termin ważności – do 12 miesięcy.

Odbiór paszportu osoby nieletniej

Może to zrobić tylko jeden z rodziców. Obecność drugiego nie jest już w tym przypadku konieczna.

Paszport dziecka – ile jest ważny

- Dla dziecka poniżej 5 roku życia – 5 lat,

- Dla dziecka w wieku od 5 do 13 lat – 5 lat,

- Dla dziecka w wieku od 13 do 17 lat – 10 lat.  

Dokładną datę z terminem ważności znajdziesz w paszporcie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA