REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowelizacja, Przestępstwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak postępować w przypadku zgwałcenia?

Przestępstwo zgwałcenia naraża na cierpienia fizyczne i psychiczne a także traumę związaną z tym aktem przemocy. Niestety, zgłaszalność wypadków gwałtu jest niska, gdyż kobiety boją się dalszych upokorzeń. W przypadku gwałtu w małżeństwie mają obawy, że nikt ich nie zrozumie i nie uwierzy, chcąc zapomnieć o tym co się stało. Należy zaznaczyć, że przestępstwo gwałtu jest to przestępstwo wnioskowe, co nie pozwala na ingerencję osób trzecich. Przepis ten ma na celu ochronę kobiet przed kolejnymi traumami i upokorzeniami oraz pozwala im decydować czy chcą ukarania sprawcy. Niestety właśnie sprawcy często pozostają bezkarni, zastraszając swoje ofiary.

Idą wielkie zmiany w spółce z o.o.?

Działająca przy ministrze sprawiedliwości Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przygotowała projekt zmian, który ma dotyczyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeżeli zmiany uzyskają polityczną akceptację rewolucyjne zmiany zajdą w kapitale zakładowym, który stanie się dobrowolny.

Zmiany w ustawie lobbingowej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o działalności lobbingowej. Zmiany mają usprawnić politykę legislacyjną rządu oraz proces planowania i realizacji zmian w prawie.

Leki refundowane – nowy projekt ustawy

Projekt ustawy refundacyjnej zawiera przewiduje wprowadzenie marż i sztywnych cen na leki refundowane. Zmian nie chcą farmaceuci oraz lekarze.

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmian w kodeksie postępowania karnego

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt zmian w kodeksie postępowania karnego dotyczący wprowadzenia do polskiego porządku prawnego nowej instytucji "sądu odmiejscowionego".

Zanieczyszczanie morza przez statki będzie karane

Zrzut oleju do akwenu, wyciek chemikaliów staną się przestępstwem przeciwko środowisku i będą podlegać nawet karze pozbawienia wolności do 5 lat. Takie postanowienia przyjęto w założeniach rządu do nowelizacji ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki.

Jakie stypendia dla studentów?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad reformą systemu przyznawania pomocy materialnej dla żaków. Zmiany w proporcjach pomiędzy środkami przyznawanymi w ramach pomocy socjalnej oraz motywacyjnej dla studentów mają obowiązywać od października 2011 r.

Znikną ukryte reklamy

Emisja ukrytych reklam będzie zakazana, pozostanie możliwość tzw. lokowania produktu – przewiduje nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji.

REKLAMA

Publiczne zbiórki pod większą kontrolą

Podmioty, które przeprowadzają publiczne zbiórki będą bardziej kontrolowane – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Organizatorzy takich akcji będą musieli m.in. sporządzać sprawozdania, zakłada projekt nowelizacji ustawy o zbiórkach publicznych.

Z ustaw znikną pojęcia tajemnicy państwowej i służbowej

Nowa ustawa o ochronie informacji niejawnych likwiduje pojęcia tajemnicy państwowej i służbowej. Zmiany wchodzą w życie 2 stycznia 2011 r.

Nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych

Od 30 grudnia 2010 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych. Nowela ma w zamiarze poprawić system kontroli jakości materiałów budowlanych.

Wysokie kary za fałszywy alarm

Sprawcy fałszywych alarmów bombowych mogą trafić za kratki nawet na osiem lat. Odpowiedzialność karna dotyczy również sprawców nieletnich.

Łatwiej będzie założyć spółkę z o.o.

Zakładając spółkę wedle specjalnego wzorca umowy nie trzeba będzie zachować formy aktu notarialnego. Dzięki tej uproszczonej formule sam proces ulegnie przyspieszeniu. Takie postanowienia zawiera projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych.

Wymuszanie zwrotu długów, czyli kiedy groźba jest karalna?

Karalność groźby zależy od osoba, której grożono rzeczywiście odczuła niebezpieczeństwo. Bez znaczenie przy tym dla popełnienia przestępstwa pozostaje okoliczności, czy Antoni K. miał zamiar groźbę spełnić.

Prawne podsumowanie listopada 2010 r.

Niniejsze memorandum stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w listopadzie 2010 r., najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego, Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz interpretacji podatkowych.

DGP: nowe zasady przechowywania materiałów wybuchowych

Zmianie ulegają zasady przechowywania materiałów wybuchowych. Magazyny przeznaczone do ich składowania powinny być tak skonstruowane i zlokalizowane, by zminimalizować zagrożenie dla ludzi.

Nowa ustawa o sporcie

Dnia 16 października 2010 r. dotychczas obowiązujące: ustawa o kulturze fizycznej i ustawa o sporcie kwalifikowanym zostaną zastąpione przez ustawę z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, dalej „ustawa”).

Łatwiej będzie wyegzekwować alimenty z zagranicy

Orzeczenia alimentacyjne wydane w jednym państwie członkowskim UE będą wykonywane w pozostałych bez potrzeby przeprowadzenia odrębnej procedury. Te i inne ułatwienia w dochodzeniu świadczeń z zagranicy umożliwi Rozporządzenie Rady i Parlamentu Europejskiego nr 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń o współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych. Projekt ustawy w tej sprawie przyjęła Rada Ministrów.

Jakie dowody w sprawie karnej w sytuacji przemocy w rodzinie

Artykuł 207 § 1 Kodeksu karnego stanowi, że: kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Czym jest grooming

Grooming to szczególna kategoria relacji tworzona za pomocą systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej między osobami dorosłymi a dziećmi w celu ich uwiedzenia i wykorzystania seksualnego.

Zakaz palenia w miejscach publicznych

Od 15 listopada obowiązuje znowelizowana ustawa antynikotynowa, według której obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych. Za złamanie zakazu grozi mandat do 500 zł.

Nowelizacja Prawa lotniczego

Rada Ministrów przyjęła projekt poprawki do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo lotnicze, przedłożony przez ministra infrastruktury.

Rady nadzorcze spółek Skarbu Państwa nie dla związkowców?

Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy o zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa. Jeżeli projekt wejdzie w życie w radach nadzorczych i zarządach spółek z udziałem Skarbu Państwa nie będą mogli zasiadać przedstawiciele załogi.

Zmiany w Kodeksie cywilnym

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego w części dotyczącej urządzeń przesyłowych, który powstał w resorcie gospodarki. Projekt wkrótce trafi pod obrady Sejmu.

Podstawa prawna stosowania tymczasowego aresztowania

Tymczasowe aresztowanie może być stosowane jedynie na mocy postanowienia sądu, na które zarówno podejrzanemu (oskarżonemu) jak i jego obrońcy służy zażalenie. Tymczasowe aresztowanie może być stosowane jedynie w przypadku wystąpienia ściśle określonych w kodeksie postępowania karnego okoliczności.

Uzyskanie wizy będzie łatwiejsze dla cudzoziemców

Sejm znowelizował ustawę o cudzoziemca, która oznacza zmiany m.in. przy przedłużaniu wiz. Zmiana ta stanowi implementację prawa europejskiego.

Prawne podsumowanie października 2010 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w październiku 2010 r., oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Zmiana Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: czy dziecko in vitro pozna dawców komórek?

Nie będzie możliwe ustalenie ojcostwa lub macierzyństwa wobec osób innych niż rodzice. Dziecko narodzone na skutek zapłodnienia in vitro będzie mogło poznać tożsamość dawców.

Rząd chce zmian w sądach

Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych. W wydziałach ksiąg wieczystych oraz gospodarczych ds. rejestrowych będą wyłącznie referendarze sądowi.

Papierosy zdrożeją od 1 stycznia

Rada Ministrów zgodziła się na podwyższenie o 4 proc. akcyzy na papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki. Wprowadzane zmiany mają utrudnić uchylanie się od opodatkowania.

Uprawnienia policjantów do wykonywania obowiązków poza granicami kraju

Nowelizacja ustawy o Policji zakłada, że do zadań polskich policjantów należy współdziałanie z policjami innych państw oraz ich organizacjami międzynarodowymi, a także z organami i instytucjami Unii Europejskiej. Wprowadzone zmiany mają przede wszystkim na celu ochronę porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zwalczanie terroryzmu i przestępczości transgranicznej.

Szykują się zmiany w procedurze cywilnej

Sejm pracuje nad senackim projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Zmianie mają ulec przepisy dotyczące wznowienia postępowania w sprawach gospodarczych.

Czy podżegacz odpowiada jak sprawca?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa za przestępstwo odpowiada nie tylko sprawca ale również pomocnik i podżegacz. Warto zatem wiedzieć na czym podlega podżeganie i kiedy można za nie ponieść karę.

Łatwiej będzie zawiesić działalność gospodarczą

Resort gospodarki szykuje zmiany w prawie, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom. Bardziej przystępne mają być przepisy dotyczące zawieszenia działalności.

Kiedy nieletni trafia do policyjnej izby dziecka

Młody człowiek, który niszczy ławkę w parku lub zakłóca porządek publiczny może być zatrzymany i umieszczony w policyjnej izbie dziecka. O zatrzymaniu niezwłocznie zawiadamia się rodziców.

Przemoc wobec najbliższych jako przestepstwo

Przemoc fizyczna, psychiczna, ekonomiczna, seksualna jest przestępstwem. Ponadto, zgodnie już same groźby popełnienia przestępstwa na szkodę osoby, której dotyczą lub szkodę osoby najbliższej, są przestępstwem, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona.

Na jakich zasadach odpowiada przed sądem nieletni?

Kodeks karny przewiduje, że odpowiedzialności karnej podlegają sprawcy którzy ukończyli 17 rok życia. Czyni w tej zasadzie jednak wyjątek. W pewnych okolicznościach bowiem odpowiadać na zasadach przewidzianych w kodeksie karnym mogą również osoby nieletnie.

Kto i kiedy odpowiada za przygotowanie?

Polski kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną nie tylko za dokonanie czynu. Wyróżnia on bowiem także dwie formy stadialne przestępstwa: przygotowani i usiłowanie. Jednak tylko usiłowanie co do zasady jest karalne.

Kogo traktuje się tak samo jak multirecydywistę

Recydywista, w potocznym rozumieniu, to osoba, która po raz kolejny popełnia przestępstwo. Przepisy prawa rozróżniają dwie odmiany recydywy: recydywę pojedynczą oraz multirecydywę. Wymieniają także podmioty, które ponoszą taka samą odpowiedzialność jak multirecydywiści.

Kiedy sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na zawsze?

Zakaz prowadzenia pojazdów to jeden z przewidzianych przez polskie prawo środków karnych. Trzeba wiedzieć, że w określonych przez przepisy sytuacjach sąd musi go orzec. Warto również pamiętać, że sąd może orzec ten środek karny zarówno dożywotnio jak i na pewien okres.

Kiedy sąd może odstąpić od wymierzenia kary?

Polskie prawo daje sądom karnym możliwość odstąpienia od wymierzenia kary. Oczywiście sądy nie w każdej sytuacji mogą tak postąpić. Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze sprawca przestępstwa, któremu udowodni się winę musi ponieść karę.

Kiedy sąd może nadzwyczajnie złagodzić karę?

Polskie prawo karne przewiduje w pewnych sytuacjach nadzwyczajne złagodzenie kary. Stosuje się je wtedy gdy nawet najłagodniejsza kara jest zbyt surowa dla sprawcy. Możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary musi jednak wynikać z konkretnego przepisu kodeksu karnego.

Kiedy przestępstwo się przedawnia?

Organy ścigania oraz sąd mają tylko pewien czas na znalezienie i ukaranie sprawcy przestępstwa. Zgodnie bowiem z przepisami polskiego kodeksu karnego karalność przestępstwa po pewnym czasie ustaje.

Kiedy przedłuża się karalność czynu?

Co do zasady karalność czynów po pewnym czasie ustaje. Mówimy wtedy o przedawnieniu karalności czynu. W pewnych okolicznościach przedawnienie karalności czynu może ulec przedłużeniu.

Kiedy popełnia się przestępstwo w warunkach recydywy?

Sprawca wracający do przestępstwa potocznie nazywany jest recydywistą. Trzeba jednak wiedzieć, że według przepisów prawa nie każdy kto popełnia kolejne przestępstwo działa w warunkach recydywy.

Kiedy nie orzeka się grzywny?

Sąd ma wiele podstaw prawnych do wymierzenia kary grzywny. Kodeks przewiduje jednak sytuacje w których wydanie takiej kary jest niedopuszczalne.

Kiedy można zastosować warunkowe zawieszenie wykonania kary?

Polskie prawo karne przewiduje środki związane z poddaniem sprawcy próbie. Jednym z nich jest właśnie warunkowe zawieszenie wykonania kary.

Kiedy można zastosować warunkowe umorzenie postępowania?

Kodeks karny wśród swoich regulacji zawiera tzw. środki probacyjne. Są to środki polegające na poddaniu sprawcy próbie. Jednym z takich środków jest warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Kiedy można zarządzić wykonanie kary?

Jeżeli sprawca w okresie próby łamie porządek prawny wtedy sąd może a w niektórych wypadkach nawet musi orzec wykonanie kary. Kodeks bowiem wymienia zarówno obligatoryjne jak i fakultatywne przesłanki do wykonania kary.

Stalking: zmiany w prawie karnym

Skuteczna ochrona prawna osób prześladowanych na tle emocjonalnym, czyli tzw. stalking, to jeden z najważniejszych celów nowelizacji kodeksu karnego. Nowe przepisy przyjął komitet Rady Ministrów. Teraz projekt trafi pod obrady rządu.

REKLAMA