reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Pokrzywdzony > Czy przepisy prawne chronią przed stalkingiem?

Czy przepisy prawne chronią przed stalkingiem?

Uporczywe nękanie drugiej osoby, które może wywołać u niej poczucie niebezpieczeństwa, zagrożenia określane jest mianem stalkingu. Czy osoba nękana jest chroniona? Co grozi sprawcy stalkingu?

Stalking, to nic innego jak nękanie drugiej osoby, poprzez wysyłanie SMS-ów z wyzwiskami, głuche telefony czy rozpowszechnianie plotek lub oszczerstw na jej temat. O problemie stalkingu w Polsce usłyszeliśmy stosunkowo niedawno. Jak się jednak okazało, jest to problem na szeroką skalę. Narzędzia, z których najczęściej korzystają tzw. stalkerzy to telefon, SMS-y oraz e-maile. Pojawia się więc pytanie – jak z tym walczyć?

Zobacz: Przywłaszczenie tożsamości to stalking

Choć aktualnie nie funkcjonują jeszcze w polskim prawie przepisy, które bezpośrednio odnoszą się do zjawiska stalkingu, Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad wprowadzeniem odpowiednich regulacji do kodeksu karnego. Najistotniejszym z przepisów, które będą obowiązywać będzie wpisany do kodeksu karnego art.190a: Kto przez uporczywe nękanie innej osoby doprowadza ją lub osobę jej najbliższą do uzasadnionego odczuwania strachu lub narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Przepisy tego samego artykułu wprowadzają również zaostrzoną karę, w razie gdyby wynikiem nękania drugiej osoby było jej targnięcie się na własne życie. Kodeks karny będzie przewidywał za taki czyn karę od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Aktualnie, na pierwszy rzut oka nie mamy za wiele możliwości. Jeżeli osoba nęka nas głuchymi telefonami lub SMS-ami, lecz nie zawierają one gróźb karalnych, wówczas policja ma związane ręce. Na ogół tego typu sprawy są umarzane.

A przecież już przepisy Konstytucji RP wskazują, że wolność człowieka podlega ochronie prawnej i powinna być przez wszystkich respektowana. W przypadku stalkingu zastosowanie mogą mieć również: art. 207 kodeksu karnego stanowiący, że znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą najbliższą lub inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy (…) podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Przepis ten chroni jednak osoby najbliższe sprawcy. Art.191a kodeksu karnego stanowi, że: Kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Możemy sięgnąć również do przepisów kodeksu cywilnego, chroniących dobra osobiste człowieka, do których należy m.in. wolność. Zgodnie z art. 24 kodeksu cywilnego osoba, której dobro osobiste jest zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne.

Wydaje się jednak, że pomimo tego, iż w polskim prawie już teraz możemy odnaleźć przepisy o podobnej strukturze, jak wyżej wskazane, żadne z nich nie będą tak skuteczne, jak te bezpośrednio odnoszące się do przestępstwa stalkingu.

Podstawa prawna: Art. 190a Kodeksu karnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stalking zostanie wprowadzony do kodeksu karnego.
Stalking zostanie wprowadzony do kodeksu karnego.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adriana Domeracki

PFR Portal PPK Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama