reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Papierosy zdrożeją od 1 stycznia

Papierosy zdrożeją od 1 stycznia

Rada Ministrów zgodziła się na podwyższenie o 4 proc. akcyzy na papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki. Wprowadzane zmiany mają utrudnić uchylanie się od opodatkowania.

Jednocześnie zniesiona zostanie najpopularniejsza kategoria cenowa (NKC) i zastąpiona zostanie średnią ważoną detaliczną ceną sprzedaży (ŚWDCS). Jest to iloraz ilości i całkowitej wartości odpowiednio wszystkich papierosów albo tytoniu do palenia znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Obliczą się ją na podstawie cen detalicznych sprzedaży obejmującej wszystkie podatki w oparciu o dane z roku poprzedniego.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Oprócz zmian w wysokości podatku akcyzowego wprowadzono wiele unormowań, których celem jest zmniejszenie uszczupleń wpływów z podatku akcyzowego do budżetu państwa spowodowany przez obchodzenie prawa. Jedną ze zmian jest wprowadzenie innej definicji papierosów. Przykładowo od 2011 roku tytoń zrolowany uznaje się za dwa papierosy, gdy filtr lub ustnik jest dłuższy niż 8 cm, ale krótszy niż 11 cm, a za trzy papierosy, gdy jest dłuższy niż 11 cm, ale krótszy niż 14, za cztery – gdy jest dłuższy niż 14 cm, ale krótszy niż 17.

Pełny tekst: Od 1 stycznia będzie podwyżka cen papierosów

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama