| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Jakie stypendia dla studentów?

Jakie stypendia dla studentów?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad reformą systemu przyznawania pomocy materialnej dla żaków. Zmiany w proporcjach pomiędzy środkami przyznawanymi w ramach pomocy socjalnej oraz motywacyjnej dla studentów mają obowiązywać od października 2011 r.

Stypendia socjalne tylko dla najbiedniejszych studentów, łatwiejszy dostęp do kredytów i zmniejszenie liczby osób uprawnionych do stypendium naukowego – takich zmian domagają się studenci.

Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej postuluje m.in. udzielanie zwrotnej pomocy materialnej w formie kredytów studenckich. W tym celu konieczne jest stworzenie lepszego systemu poręczeń i objęcie większej liczby studentów całkowitym umorzeniem pomocy. Miałby on być oparty na kryteriach związanych z wynikami w nauce i osiągnięciami naukowymi. Zdaniem PSRP pomoc bezzwrotna o charakterze socjalnym powinna trafiać wyłącznie do osób w bardzo ciężkiej sytuacji materialnej. Z kolei stypendia o charakterze motywacyjnym powinny mieć charakter elitarny i odzwierciedlać realne osiągnięcia naukowe studentów. Powinny być przyznawane w uczelniach według obiektywnych kryteriów.

Resort nauki pracuje nad zmianami w systemie przyznawania pomocy materialnej dla studentów. W projekcie reformy szkolnictwa wyższego zaproponował m.in. zmiany w podziale środków na stypendia socjalne i naukowe. W nowym systemie proponuje zmianę dotychczasowych proporcji między środkami z dotacji przeznaczonymi na stypendia i świadczenia o charakterze socjalnym a środkami na stypendia za wyniki w nauce na 75 proc. do 25 proc. Obecnie wynoszą one 50 proc. do 50 proc.

Ma to umożliwić dostęp do stypendium socjalnego większej liczbie studentów i doktorantów o niskich dochodach w ramach tych samych środków budżetowych. Jednak podczas prac podkomisji ostatecznie zmieniono te proporcje na 60 proc. do 40 proc.

Reforma szkolnictwa ma wejść w życie 1 października 2011 roku.

Pełny tekst: Więcej stypendiów naukowych. Mniej studentów dostanie stypendia socjalne

Zobacz również serwis: Nowości prawne

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Studenci proponują udzielanie pomocy materialnej w formie kredytów studenckich. Do tego koniecznym będzie ulepszenie systemu poręczeń oraz objęcie wiekszej liczby studentów całkowitym umorzeniem pomocy.
Studenci proponują udzielanie pomocy materialnej w formie kredytów studenckich. Do tego koniecznym będzie ulepszenie systemu poręczeń oraz objęcie wiekszej liczby studentów całkowitym umorzeniem pomocy.

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »