| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Leki refundowane – nowy projekt ustawy

Leki refundowane – nowy projekt ustawy

Projekt ustawy refundacyjnej zawiera przewiduje wprowadzenie marż i sztywnych cen na leki refundowane. Zmian nie chcą farmaceuci oraz lekarze.

Rząd broni projektu ustawy refundacyjnej. Natomiast producenci leków, aptekarze, ale także partnerzy Komisji Trójstronnej domagają się zmian.

Firmy farmaceutyczne, lekarze i związki zawodowe ostrzegają, że wejście w życie nowych przepisów wcale nie spowoduje, że pacjenci będą mniej dopłacać do leków. Grozi natomiast likwidacją małych aptek i karaniem lekarzy za nieprawidłowe przepisanie leku refundowanego. Posłowie dodają, że ustawa może być niezgodna z konstytucją.

13 stycznia 2011 r. prace nad projektem ustawy refundacyjnej rozpoczęła specjalnie do tego powołana podkomisja. Zakłada ona m.in. wprowadzenie od 2012 roku sztywnych cen i marż na leki refundowane.

Zobacz również: Leki refundowane - cop warto wiedzieć o zmianach?

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak przekonuje, że zamiany spowodują obniżenie dopłat pacjentów .

Przedstawiciele firm farmaceutycznych, aptekarze i lekarze krytykują projekt nowej ustawy przede wszystkim za wprowadzenie sztywnego budżetu NFZ na refundacje leków. Jest tam mowa o tym, że fundusz będzie mógł przeznaczyć na ten cel 17 proc. ze swojego budżetu na świadczenia zdrowotne. Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, mówi wprost, że spowoduje to zamrożenie tych wydatków na wiele lat.

Z rządowymi propozycjami nie zgadzają się też przedstawiciele Komisji Trójstronnej. Na jej ostatnim posiedzeniu związki zawodowe i organizacje pracodawców podpisały wspólne stanowisko w tej sprawie. Domagają się w nim m.in. nie tylko usunięcia 17 proc. limitu wydatków na leki, ale także wprowadzenia specjalnych ulg podatkowych na badania.

Projekt niepokoi też środowisko lekarzy, którzy przygotowali nawet specjalną petycję, którą zamierzają przesłać do minister zdrowia. Wskazują w nim przede wszystkim na art. 45, który ich zdaniem wprowadza jednoosobową odpowiedzialność lekarza za nieprawidłowe przepisanie leku refundowanego.

Podstawą do zakwestionowania recepty przez NFZ może być m.in. to, że lekarz przepisze ją osobie, która nie ma uprawnień np. do bezpłatnych leków. Jeżeli fundusz udowodni nieprawidłowości, ma prawo rozwiązać umowę z lekarzem. W skrajnych przypadkach lekarzowi będzie grozić kara pozbawienia wolności.

Projekt ustawy refundacyjnej wchodzi w skład tzw. pakietu zdrowotnego.

Pełny tekst: Lekarze, apteki i firmy kontra rząd, czyli projekt ustawy refundacyjnej

Zobacz również serwis: Leki refundowane

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Rząd broni projektu ustawy refundacyjnej. Natomiast producenci leków, aptekarze, ale także partnerzy Komisji Trójstronnej domagają się zmian.
Rząd broni projektu ustawy refundacyjnej. Natomiast producenci leków, aptekarze, ale także partnerzy Komisji Trójstronnej domagają się zmian.

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »