REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe przepisy dotyczące hipotek weszły w życie

Hipotekę zwykłą i kaucyjną zastąpił jeden rodzaj hipoteki.
Hipotekę zwykłą i kaucyjną zastąpił jeden rodzaj hipoteki.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece likwiduje podział hipotek na zwykłe i kaucyjne. Zmiany weszły w życie 20 lutego 2011 r.

Hipotekę zwykłą i kaucyjną zastąpi jeden rodzaj hipoteki. Walutę hipoteki będzie można wyrazić w innej walucie niż waluta wierzytelności. Zmiany takie wprowadza od 20 lutego 2011 r. nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece z 26 czerwca 2009 r. wchodzi w życie półtora roku od uchwalenia. Ustawodawca nieprzypadkowo przewidział długi okres vacatio legis, gdyż ustawa wprowadza wiele zmian, często całkowicie nowatorskich. Przyjęte regulacje mają na celu zapewnienie spójności przepisów dotyczących hipoteki, a także dostosowanie ich do obecnych potrzeb uczestników rynku obrotu nieruchomościami oraz do panujących tam warunków.

Jeden rodzaj hipoteki

REKLAMA

Hipoteka zwykła i kaucyjna mają być zastąpione jednym rodzajem hipoteki, który konstrukcyjnie jest zbliżony do obecnej hipoteki kaucyjnej. Po 20 lutego 2011 r. nie będzie więc już problemu z wyborem właściwej hipoteki. Takie rozwiązanie jest korzystne, gdyż umożliwi objęcie jednym zabezpieczeniem nie tylko należności głównej, lecz także należności ubocznych – w tym i o zmiennej stopie procentowej. W stanie prawnym obowiązującym do 20 lutego 2011 r. hipoteka kaucyjna służy zabezpieczeniu głównie wierzytelności przyszłych. Hipoteka zwykła ma zabezpieczać wierzytelności już istniejące. Hipoteka ta jest więc stosowana do zabezpieczania np. wierzytelności głównej w ramach kredytu hipotecznego. Oświadczenie właściciela o ustanowieniu hipoteki jest składane zazwyczaj w momencie podpisania aktu notarialnego zakupu nieruchomości, to jest zanim bank fizycznie wypłaci pieniądze.

Część doktryny podniosła wątpliwości, czy w tej sytuacji wierzytelność o zwrot kredytu faktycznie powstaje prawidłowo, wskazując, że wierzytelność o zwrot kredytu istnieje właściwie dopiero od momentu wypłaty środków. Przy bardzo rygorystycznym czytaniu przepisów okazałoby się, że zastosowano nieprawidłowy rodzaj hipoteki (istnieją sygnały, że pojawiła się w praktyce próba wzruszenia hipoteki na tej podstawie, jednak została odrzucona przez sąd, który uznał takie działanie za nadużycie prawa podmiotowego niezgodnego z zasadami współżycia społecznego).
Wprowadzenie jednego typu hipoteki, która może zabezpieczać oba rodzaje wierzytelności, likwiduje ryzyko zastosowania niewłaściwej hipoteki i ogranicza koszty sądowe dla właściciela nieruchomości związane z wpisem hipotek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opróżnione miejsce hipoteczne

REKLAMA

Nowelizacja zmienia obowiązującą zasadę posuwania się hipoteki naprzód. W przypadku wykreślenia hipoteki, która wcześniej zajmowała miejsce wyższe niż inne hipoteki, wszystkie hipoteki przesuwały się o jedno miejsce w górę. Miało to znaczenie przy ewentualnej egzekucji z nieruchomości i kolejności zaspokajania wierzycieli. Nowela wprowadza uprawnienie dla właściciela do zachowania miejsca po hipotece, która została opróżniona, i umożliwia swobodne dysponowanie nim aż do wysokości wykreślonej hipoteki.

Właściciel nieruchomości może poczynić zastrzeżenie o zamiarze rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym od momentu złożenia wniosku o wpis hipoteki aż do chwili złożenia wniosku o jej wykreślenie. Uprawnienie takie zostanie ujawnione w księdze wieczystej. W tym celu w elektronicznych księgach wieczystych powstanie nowa rubryka. Co ciekawe właściciel będzie mógł rozporządzić także miejscem hipotecznym powstałym po częściowo opróżnionej hipotece.
Ustawodawca jasno wskazał, że niedopuszczalne jest zastrzeżenie właściciela nieruchomości względem wierzyciela hipotecznego, że nie dokona rozporządzenia opróżnionym miejscem hipotecznym. Dopuszczalne jest natomiast przyrzeczenie opróżnionego miejsca hipotecznego innemu podmiotowi (m.in. wierzycielowi z niższą hipoteką). Roszczenie o wpis na opróżnione miejsce hipoteczne ujawnia się w księdze wieczystej.

Nowość ta ma na celu poprawę pozycji właściciela nieruchomości. Obecnie wszystkie hipoteki ustanowione na dalszych miejscach hipotecznych przesuwały się ku górze z chwilą wygaśnięcia hipoteki zajmującej wyższe miejsce. Po nowelizacji właściciel będzie mógł zaproponować opróżnione miejsce hipoteczne dowolnie wybranemu przez siebie wierzycielowi. Nie musi to być nawet żaden z wierzycieli posiadających niższe miejsca hipoteczne, a zupełnie zewnętrzny podmiot, np. inny bank. Wierzyciele będą zainteresowani takim miejscem, ponieważ daje ono pierwszeństwo do otrzymania środków finansowych w razie egzekucji. Właściciel nieruchomości będzie mógł się posłużyć argumentem wpuszczenia na opróżnione miejsce hipoteczne, np. w zamian za obniżenie marży banku, który wstąpiłby w takie wyższe opróżnione miejsce hipoteczne. Dziś, aby wierzyciel mógł otrzymać wyższe miejsce hipoteczne, niż przysługiwałoby mu to z zasady przesuwania się wszystkich hipotek ku górze o jedno miejsce, wymagana jest zgoda wszystkich niższych hipotekariuszy.

Pełny tekst: Jakie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Zobacz również serwis: Dom i prawo

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA